Dutun faydaları neler? Beyaz ve kara dut hangi hastalıklardan korur?

Prof. Dr. Turan Karadeniz, ağacı meyve veren ve yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya başlayan dutun vitamin ve mineral değerinin yüksek olduğunu, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini aynı zamanda kansızlığa ve böbreklere iyi geldiğini belirtti.

Dutun faydaları neler? Beyaz ve kara dut hangi hastalıklardan korur?
Dutun faydaları neler? Beyaz ve kara dut hangi hastalıklardan korur?
GİRİŞ 21.10.2020 16:01 GÜNCELLEME 21.10.2020 16:01
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Beyaz ve kara olmak üzere iki çeşidi bulunan dut hakkında bilgi veren Prof. Dr. Turan Karadeniz, bu meyvenin doğal antibiyotik özelliği taşıdığını belirtti. Dutun vitamin ve mineral değerinin yüksek olduğunu, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, aynı zamanda kansızlığa, ağız ve diş sağlığı sorunları ile canlı saçlar için de çok yararlı bir meyve olduğunu belirten Karadeniz, beyaz dut hakkında şu bilgileri verdi:

 

BEYAZ DUTUN FAYDALARI NELERDİR?

 

Beyaz dutun meyveleri tatlı olup yenir ve C vitamini içerir. Dut meyvesi, dut pekmezi, dut hoşafı ve reçeli kalp zayıflığının tedavisinde, mide ve bağırsak hastalığının tedavisinde son derece faydalıdır. Beyaz dut mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Beyaz dut yaprakları kaynatılıp içilirse idrar söktürür, vücutta biriken suyu boşaltır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını düşürür. Dut, aynı zamanda yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olur.

BÖBREKLERİN YAĞINI BESLER!

En önemlisi de yaşlanmayı geciktirerek cildin daha taze ve diri kalmasını sağlar ve guatr hastalığına iyi gelir."

Siyah dutun faydalarının da çok olduğuna dikkat çeken Karadeniz, şu bilgileri verdi: "Siyah dut kan yapar, böbreklerin yağını besler, boğaz şişkinliğine, çiçek ve kızamık hastalıklarına şifalı gelir. Mideyi ve bağırsakları güçlendirir, idrar söktürücü etki yapar. Siyah dut suyu ile yapılan gargara ağız içi iltihaplarına, diş eti iltihaplarına, diş eti şişmesine, bademcik iltihaplarına ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Ağız içi yaralarının (aft) iyileşmesi için ekşi dut çiğnenir."

Ekşi dutun bile adeta eczane gibi olduğuna dikkat çeken Karadeniz, "Ekşi dut usaresi şeker hastalığına iyi gelmektedir" dedi.

YORUMLAR 7
 • sabri 5 yıl önce Şikayet Et
  oluşumundan,bitimine kadar mutlak alırım.faydalıdır.
  Cevapla
 • Sevilay 5 yıl önce Şikayet Et
  Her evin bahcesinde bir dut agaci olmali. Omru uzatir.
  Cevapla
 • Mehmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Cucugunuza Miras burakabileceginiz tek sey.
  Cevapla
 • Didemhatice 5 yıl önce Şikayet Et
  Cok severim
  Cevapla
 • Didem 5 yıl önce Şikayet Et
  Cok severim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında gözaltı sayısı arttı