Tıp dünyasını heyecanlandıran haber!

İngiltere’de bir AIDS hastasının kök hücre bağışıyla virüsten tamamen temizlendiği ve dünyada HIV virüsünden kurtulan ikinci insan olduğu açıklandı.

Tıp dünyasını heyecanlandıran haber!
Tıp dünyasını heyecanlandıran haber!
GİRİŞ 05.03.2019 14:08 GÜNCELLEME 05.03.2019 14:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Cambridge Üniversitesinden İngiliz Doktor Ravindra Gupta, kök hücre bağışı sayesinde dünyada ikinci defa bir hastanın vücudundaki HIV virüsünü tamamen attığını duyurdu. Kimliği açıklanmayan AIDS hastasının, kök hücre bağışından sonra HIV virüsüne bağışıklık kazandığı açıklandı. Hastanın henüz tam olarak iyileştiğini söylemek için erken olduğunun altını çizen Doktor Gupta, “Vücutta hiçbir virüse rastlamadık, hasta kısman iyileşti ve iyileşme süreci devam ediyor” dedi. Hastanın 3 yıldır kök hücre tedavisi ve antiretroviral tedavi gördüğü açıklandı. 

CCR5 molekülü barınmayan kök hücre 

Dünyada AIDS’ten kurtulan ilk insanın Amerikalı Timothy Brown olduğu biliniyor. Brown, 2007’de kök hücre tedavisi sayesinde HIV virüsünden kurtulmuştu. Tedaviyi yürüten doktorlar aradıkları ilik bağışçıları arasından tıpkı Brown'da olduğu gibi, HIV'in hücre içerisine girmesini sağlayan CCR5 molekülü bulunmayan bir bağışçıyı seçti. CCR5 molekülü barındırmayan kök hücrelerde HIV virüsünün tahrip edici eyleme geçemediği gözleniyor. 

Öte yandan kök hücre naklinin vücutla yüzde yüz uyumlu olmasının nadir görülüyor ve her zaman uyumlu bir kök hücre bulunamıyor. Dünyada yaklaşık 37 milyon insana HIV ve AIDS bulaşmış durumda, AIDS’in 1980’lerden beri 35 milyon insanı öldürdüğü biliniyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar, virüsün yayılmasını ve güçlenmesini zorlaştırıyor. 

 

 

ETİKETLER
ingiltere aids
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Aklın sesi 2 yıl önce Şikayet Et
    İlaç sektörünü yok sayalım bütün hastalıklara hatta ölüme bile çare bulunur.İnsan düşündüğü her şeyi gerçekleştirebilecek.Gerçekleştiremeyeceği şey zaten aklına ve fikrine gelmeyecek.Dogmatizmin işine gelmeyen bu yorum yayınlanmaz.Akıllanalım.
    Cevapla
  • Uzm.Dr. 2 yıl önce Şikayet Et
    İnsanda 10 üzeri 14 yani; 100.000.000.000.000 hücre olduğu söyleniyor. "Hiç AIDS hücresi göremedik" demek, siyasi bir cevap. Siz kendinizi kollayın, zilletin çaresi yok.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mehmet Acet yazdı: Akşener, adaylıktan vazgeçmiş değil!
İmamoğlu bu projeye de çöktü! Balat'ta restorasyon karmaşası