Kuşburnunun Faydaları Neler? Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Kuşburnu grip, nezle, gribal enfeksiyonlar, faranjit tarzı hastalıklarda ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kullanılan en doğal yöntem olarak bilinir. Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içeren kuşburnunun faydaları neler? Kuşburnu çayı nasıl yapılır?

Kuşburnunun Faydaları Neler? Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?
Kuşburnunun Faydaları Neler? Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?
GİRİŞ 21.10.2020 15:57 GÜNCELLEME 21.10.2020 15:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kuşburnu, çok eski dönemlerden beri kullanılan şifalı bir bitkidir. Yüksek oranda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Kışın soğuk algınlığı ve gribe karşı çok faydalıdır. Zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu bitkisinin çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılır. Yemişleri ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında kullanılır. Özellikle çayı ile popüler hale gelen kuşburnu, tarih boyunca aktarların şifa için yaygın kullandığı bir bitki idi. Halen C vitamini eksikliğinden kaynaklı hastalıklar başta olmak üzere, mide spazmları, mide ülserinin önlenmesi, bağırsak ve mide rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuşburnu çayı, ishal, kabızlık, safra kesesi ve taşları, üriner sistem ve böbrek rahatsızlıkları, gut, kilo verme ve göğüs hastalıkları için kullanılmaktadır. 

 

Kuşburnunda Bulunan Vitamin ve Mineraller

Kalsiyum

C vitamini 

 

Demir

E Vitamini

Selenyum

Manganez

B kompleks vitamini

Kuşburnu faydaları

KUŞBURNUNUN FAYDALARI NELER?

Artrit Ağrıyı Azaltabilir: Osteoartrit, sırasıyla 60 yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerin% 10’unu etkileyen en yaygın artrit türlerinden biridir. Eklemlerinizdeki kıkırdakta kademeli bir düşüş olarak tanımlanır ve bu da çok büyük ağrı ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Yağ Kaybına Yardımcı Olabilir: Kuşburnu, potansiyel bir yağ kaybı yardımcısı olarak incelenmiştir. 32 haftalık ve 12 haftalık bir çalışmada, her gün 100 mg kuşburnu tableti almak, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, karın yağını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Yazarlar bu etkiyi, yağ metabolizmasını artırabilecek güçlü bir antioksidan olan tiliroside bağdaştırmıştır.

Solunum Yolu Hastalıklarını Daha Hızlı İyileştirir: Kuşburnunun içinde bolca C vitamini bulunduğundan, bu vitamin grip, nezle, bitmek bilmeyen öksürük, burun tıkanıklığı, hatta astım, bronşit, nefes darlığı gibi birçok solunum yolu hastalığı ya da kış rahatsızlığında oldukça etkili.

Yüksek Kolesterolün Düşmesini Sağlar: Kuşburnu, içerdiği yararlı maddeler sayesinde kötü kolesterolün de karşısında durabiliyor. Kolesterol seviyesinin dengelenmesinde önemli roller oynayan kuşburnunu böyle bir amaçla kullanacaksanız mutlaka öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda var, bizden söylemesi.

Ödem Söktürücü Bir Etki Oluşturur: Kuşburnu, güçlü antioksidan özellikler gösteren bir besin olduğundan ödem söktürücü, şişlik giderici bir etki oluşturmayı da başarıyor. Böyle bir sorunu olanlara günde 1 su bardağı kuşburnu çayı öneriliyor.

İltihaplı Bölgelerin Daha Hızlı İyileşmesine Destek Olur: Antioksidan etkisi sayesinde vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran kuşburnu, aynı zamanda iltihaplı bölgelerin daha hızlı iyileşmesine de yardım ediyor. Eklem iltihaplanmalarında dahi olumlu etkilerde bulunduğu söyleniyor.

Kansere Karşı Vücudu Korur: Kuşburnunun bu antioksidan özellikleri sadece grip, nezle gibi nispeten daha kolay anlatılabilir olarak bildiğimiz hastalıklarda değil, kanser gibi çok daha ciddi rahatsızlıklarda da etkili olabiliyor. Kanserli hücrelerin oluşumunu engellediği gibi var olan zararlı hücrelerin yayılıp çoğalmasının da elinden geldiğince önüne geçiyor.

Kan Şekerini Dengeleyerek Şeker Hastalığına İyi Gelir: Tıpkı kolesterolde olduğu gibi kuşburnu, şeker hastalığında da kendine önemli roller ediniyor ve kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor. Bu sayede özellikle yüksek kan şekeri problemi nedeniyle şeker hastası olanların yardımına koşuyor. Tabii yine de düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce, her zaman söylediğimiz gibi doktorunuza danışmanızda yarar var.

Böbreklerin Sağlıkı Çalışmasına Destek Olur: Kuşburnu içerdiği bazı faydalı asitler sayesinde böbreklerin de sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bu özelliği nedeniyle özellikle böbrek rahatsızlığı bulunanlara öneriliyor.

Kabızlık Sorununa Çözüm Olur: Bağırsakların aktivitelerini de etkileyen kuşburnu, kabızlık tedavisinde de önerilen bitkisel yöntemlerden biri.

Sivilceleri Yok eder, Cilt Sağlığını Korur: Yukarıda da sık sık adını andığımız antioksidan özellikleri sayesinde kuşburnu aslında tepeden tırnağa tüm hücrelerimizin temizlenmesinde önemli rol üstleniyor. Hal böyle olunca ciltte oluşan sivilcelere, akne ya da yara izlerine de iyi geliyor. Çok daha ışıl ışıl bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. Bunun için düzenli olarak kuşburnu çayı içebileceğiniz gibi, daha hızlı etki görebilmek adına kuşburnu yağını da değerlendirebiliyorsunuz üstelik.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Malzemeler:

5-6 adet kurutulmuş yumuşak kuşburnu

1 su bardağı su

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı suya yaklaşık 5-6 adet olacak şekilde malzemeleri hazır edin. Daha çok kişi için yapacaksanız malzemeleri aynı oranda artırmanız yeterli. Kuşburnu çayını hazırlamak için önce suyu kaynatın, ardından kurutulmuş ama yumuşak olan kuşburnu tanelerini bu suya atıp 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Son olarak süzüp içinden taneleri ayırın ve dilerseniz içine bal, tarçın gibi bir tatlandırıcı da ilave ederek afiyetle tüketin.

Küçük bir not: Kurutulmuş kuşburnu aldığınızda çok sert yapılı olduğunu fark ederseniz çay yapımı öncesinde 5 dakika kadar kaynamış suyun içinde bekleterek kuşburnularınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Kuşburnu çayı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için kuşburnu çayını anlattığımız yazımıza da bekleriz.

Peki başka bir kullanımı yok mu? Tabii ki var. Kuşburnu nasıl kullanılır sorusunun diğer cevapları da şöyle: Kuşburnu, marmelatı ya da reçeli de yapılabilen bir malzeme. Aynı zamanda kendisinden sirke, şerbet ya da kuşburnu suyu adı verilen, çay benzeri bir su da hazırlanıyor.

Bunların yanında kuşburnunun yağ haline de aktarlardan kolayca ulaşmanız mümkün oluyor. Kuşburnu yağı, daha çok cilt üzerindeki etkilerini daha hızlı görmek isteyenler tarafından tüketiliyor. Güçlü bir yağ olduğundan kullanırken aynı oranlarda zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılması öneriliyor.

Kuşburnu

Kuşburnu’nun Yan Etkileri Var Mı?

Kuşburnu yaygın olarak güvenli kabul edilir. Ancak şu anda hamilelik ve emzirme döneminde güvenli olup olmadıkları bilinmemektedir.

Fazla miktarda kuşburnu yemenin yan etkileri konusunda araştırmalar yapılmamasına rağmen, yüksek dozda C vitamini tüketmek mide bulantısını, mideyi, kabızlığı ve mide yanmasını tetikleyebilir.

Son olarak, C vitamini nedeniyle, aşırı kuşburnu tüketimi, tekrarlayan böbrek taşları, orak hücre anemisi ve hemokromatoz hastalarına zarar verebilir.

Yeni bir takviye başlamadan önce daima sağlık uzmanınızla konuşun.

YORUMLAR 2
  • Kelkitli 1 yıl önce Şikayet Et
    Gümüşhane Kuşburnusu iklimi itibariyle tam tadında doğal olarak yetişir tavsiye edilir
    Cevapla
  • Alper 1 yıl önce Şikayet Et
    Kuşburnu çayı nasıl yapılır? diye başlık atılmış. Önce, herşey den önce kuşburnunun olması şart :) sonrası kendi kendine oluyor zaten.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sezer Öztürk dehşet saçtı! 1 ölü 4 yaralı
İstanbulluların metrobüs çilesi bitmek bilmiyor