Son dakika! Sağlık Bakanlığı duyurdu: Türkiye'nin başvurusu kabul edildi, artık söz sahibiyiz

Son dakika haberi: Koronavirüsle mücadelesinde dünyanın konuştuğu Türkiye, çok önemli bir adım daha attı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Uluslararası Uyum Konseyi'ne kabul edildi. Bundan sonraki süreçte, Türkiye dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacak.

Son dakika! Sağlık Bakanlığı duyurdu: Türkiye'nin başvurusu kabul edildi, artık söz sahibiyiz
Son dakika! Sağlık Bakanlığı duyurdu: Türkiye'nin başvurusu kabul edildi, artık söz sahibiyiz
GİRİŞ 02.06.2020 11:01 GÜNCELLEME 02.06.2020 11:01
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Türkiye bundan sonraki süreçte ilaç sektöründe daha çok söz sahibi olacak. Önemli gelişmeyi Sağlık Bakanlığı duyurdu. 

Sağlık Bakanlığı yaptığı son dakika yazılı açıklamayla, TİTCK'nin tam üyelik başvurusunun, Uluslararası Uyum Konseyi tarafından kabul edildiğini bildirdi. Böylelikle Türkiye'de ruhsatlandırılan beşeri tıbbi ürünlerin, yapılan klinik çalışmaların ve yürütülen farmakovijilans faaliyetlerin uluslararası standartları karşıladığı tescil edilmiş oldu. 

2017 yılının Kasım ayından bu yana konseye gözlemci statüsünde katılan TİTCK, üyelik kriterlerinin tamamını yerine getirerek ABD (FDA), Avrupa Birliği (EMA), Japonya (PMDA), İsviçre (Swissmedic), Kanada (Health Canada), Singapur (HSA), Güney Kore (MFDS), Çin (MNPA), Tayvan (TFDA), Brezilya (Anvisa) gibi ilaç otoritelerinin yanında tam üye olarak yerini aldı. TÜRKİYE, KÜRESEL İLAÇ ENDÜSTRİSİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAK

Açıklamada, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacağı belirtilerek, "TİTCK, ilaç konusunda sayılı otoriteler arasında yerini almış oldu. TİTCK, Uluslararası Uyum Konseyi'nin teknik kılavuzlarına uyum sağlamakla kalmayacak, söz konusu kılavuzların oluşturulmasına da katkı sağlayacak.Tam üyelik, Türk ilaç sektörüne uluslararası alanda itibar ve saygınlık katmanın yanı sıra uluslararası ticarete de olumlu şekilde yansıyacak. TİTCK 2018 yılında da Uluslararası İlaç Denetim Birliğine (PIC-s) tam üye olarak denetim alanındaki standartlarını uluslararası alanda tescil ettirmişti" denildi.

ULUSLARARASI UYUM KONSEYİ

Uluslararası Uyum Konseyi (The International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use - ICH) 1990 yılında ABD, Avrupa Birliği ve Japonya ilaç otoriteleri tarafından kurulmuş, yayınladığı kılavuzlar ile ilaçların etkili, güvenli ve yüksek kalitede olduğunu garanti etmek için dünya çapında regülasyonların uyumlaştırılmasını amaç edinmiş bir kuruluştur. Dünyada ilaç regülasyonlarını yayımlayan, düzenleyen ve yönlendiren temel kuruluştur.

 
KAYNAK: DHA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Mr spak 3 ay önce Şikayet Et
  Yeterki milli oldun da başimiza çorap kendi adamimizla ormeyelim.Sizmak icin kullanmak isteyebilirler Derseki bu uygundur bizimki disardan gelen ilaci bizde guvenir yutarsak!!
  Cevapla
 • Beta 3 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun İNŞALLAH
  Cevapla
 • Selami Uçar 3 ay önce Şikayet Et
  20 senenin meyvalarını almaya başlıyoruz inşallah. Keşke Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren yapılan yatırımları devam ettirebilseydik şimdi süper güç olurduk. Uzay çalışmalarında da söz sahibiydik. Biz görürmüyüz bilemem fakat çocuklarımızın göreceği kesin.
  Cevapla
 • Ankaralı 3 ay önce Şikayet Et
  İşte bir dünya kalesi daha önümüzde yıkıldı, 250 yıldır önümüze set çekilen kaleler birer birer yıkılıyor, İnşaallah Türkiye Cumhuriyeti güçlü liderler ve doğru politikalarla dünyadaki yerini alacaktır, her alanda aktif rol oynayacaktır, sıradaki müjdeli haberleri bekliyoruz,...
  Cevapla
 • Amca yegen 3 ay önce Şikayet Et
  Yapamayacağımız bir iş yok....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'a yapılan saldırı hakkında vatandaş ne diyor?
Ermenistan iyice afalladı! Türkiye'ye çirkin saldırı! MSB'den son dakika açıklaması