Bilim Kurulu üyesi gün verip uyardı: Sert tedbirler hızlıca devreye sokulabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere ilişkin, "Cumaya kadar seyir netleşir. Eğer bu tedbirler hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa sert tedbirler hızlıca devreye sokulabilir" dedi.

GİRİŞ 28.11.2020 13:39 GÜNCELLEME 28.11.2020 13:53
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceğine ilişkin açıklama yaptı. Doç. Dr. Kayıpmaz, kamusal tedbirlerden ziyade bireysel tedbirlerin önemine dikkat çekerek, "Bireysel tedbirler bir yerde yetersiz kalırsa, kamusal tedbirler alınması gerekebilir. Kamusal önlemler zaten geçtiğimiz cuma akşamından itibaren devreye girmeye başladı. Ama; bu kamusal önlemler halihazırdaki durumu ile hastalığın yayılmasını kontrol altına alamazsa o zaman daha sert tedbirlerin de aşamalı olarak gündeme gelmesi söz konusu olur. Bunları da birçok işletme ve saat aralığı için düşünebiliriz" diye konuştu.

 

 

"SERT TEDBİRLER HER AN İÇİN DEVREYE SOKULABİLİR"

 

 

Doç. Dr. Kayıpmaz, bir haftalık kritik sürece dikkat çekerek, "Eğer bunlar hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa ek tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir. Aslında bu salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Elbette ki tam kapatma, hastanelerin üzerindeki yükü azaltma açısından faydalı bir yöntemdir. Ama bunun getireceği psikolojik, sosyal, ekonomik ciddi sonuçlar da vardır. Bireysel tedbirlerin yetersiz geldiği noktada kamusal daha sert tedbirler her an için hızlıca devreye sokulabilir. Önümüzdeki günler bununla ilgili belirleyici olacak. Önümüzdeki cumaya kadar seyir daha net şekilde ortaya konmuş olur" dedi.

"KALABALIKLARDAN EVDE VE DIŞINDA KAÇINMAMIZ GEREKİYOR"

Doç. Dr. Kayıpmaz, tedbirlere uyulması halinde kısıtlama ve kapatmaların o denli az olacağına işaret ederek, "Biz hala toplumda maskelerin burunların altında, çenede takıldığını görüyoruz, bunun bir koruyuculuğu yok. Ben kendi arkadaşlarımdan görüyorum kafelerin restoranların oturma bölümleri kapalı; ama evlerde toplanmalar devam ediyor. Bu dönemde ev içindeki toplanmaları hastalığın yayılımı açısından önemi çok büyük. Ev içindeki toplanmalar bu hastalığın yayılmasına ana etkenlerden bir tanesi. Misafirlik de bu dönemde olmamalı. Kalabalıklardan evde ve dışında kaçmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 73
 • alpay 3 yıl önce Şikayet Et
  bence 30 gün sokaga cıkma yasagı gelmesi lazım ancak bu şekilde vakaları azaltabiliriz bizim insanımıza yasak işlemiyor yine suç oldugunu bile bile toplanıyorlar en iyisi sokaga cıkmama yasagı gelmesi lazımdır
  Cevapla
 • sasonlu 3 yıl önce Şikayet Et
  kahveleri kapatarak her yer açık bırakarak olmaz ya hepsi kapat ya hepsini ac o acik bu kapalı olmaz
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Tedbir, Kısıtlama diye indirip bindirip Bütün tedbirler, Yasaklar Koruma bahanesi ile 65 Yaş üstüne geliyor! Asıl Virüsü Yayan Evlere taşıyan 18-65 Arası Çalışan Kesim,e hiç bir şey yapılmıyor!? Onlarda Cezalarında az olması yüzünden nasıl olsa bize Yasak yok diye İstedikleri gibi Maskesiz, kuralsız geziyorlar! Virüsü Evlere taşıyıp bulaştırıyorlar! Bu yüzden Vakalar katlamalı gidiyor?.
  Cevapla
 • Gezgin 3 yıl önce Şikayet Et
  3000 olmalı en az
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet cezalar çok az! en az 3000 TL olsun O zaman bakın! Maskeleri 2,şer 3,er nasıl takıyorlar.
  Cevapla
 • Ertan 3 yıl önce Şikayet Et
  O paeklarda köpek gezdiripte maske takmayan erkek ve kadınlara gıcık oluyorum. Hiç kontrol eden yok, koskoca adamlar maskeye çene altına çekip öyle dolaşıyor, kesinlikle uyarmıyorum, bunu yapana söz söylenir mi zaten bilinçsiz, küfür filan eder başın belaya kalır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mavi Hat'ta gerginlik: Önleyici saldırı başlatabilirler!
Hollanda ile Fransa puanları paylaştı!