Çocuklar için dikkat! Kovid’le ortaya çıkan esrarengiz hastalık

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yenişafak Gazetesi'ndeki köşe yazısında koronavirüs ile ortaya çıkan ve çocukları tehdit eden bir hastalığa dikkat çekip aileleri uyardı.

GİRİŞ 28.11.2020 10:39 GÜNCELLEME 28.11.2020 11:08
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Acet köşesinde, kendisine WhatsApp üzerinden geçen gün bir doktorun 10 yaşındaki kızıyla ilgili yaşadıklarını anlattığı bir yazının ulaştığını ve yazıdan sonra  Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı arayıp konuya dair önemli veriler elde ettiğini köşesinde kaleme aldı.

 

İşte Acet'in o köşe yazısı:

Kovid-19 virüsüyle ilgili sahip olduğumuz en net bilgi, bu virüsle ilgili hala bilmediğimiz çok şeyin olduğu.

Gün geçmiyor ki, şaşırıp kaldığımız, bu virüs demek buna da neden oluyormuş denilen yeni bir bulgu ortaya çıkmış olmasın.

Geçen gün bir doktorun 10 yaşındaki kızıyla ilgili yaşadıklarını anlattığı bir yazı, WhatsApp üzerinden bana da ulaştı.

Doktor hanım, çocuğuyla ilgili yaşadığı ‘kâbusu’ anlatırken şöyle şeyler söylüyordu:

“Akşam hafif karın ağrısı olan çocuk gece boyu karın ağrısından kıvrandı, 7-8 kez kustu. Sabaha ağrı sağ alt kadrana lokalize oldu ve birden ateşi 38-39’lara yükseldi. Kaptım, Hacettepe Acile koştum.”

Anlattığına göre doktor hanımın kızının ateşinin düşürülmesi için bütün yollar deneniyor. İlaçlar, serumlar kullanılıyor ama ateş 39’dan aşağı düşürülemiyor.

En sonunda bir doktor, yüzündeki belirtilerden çocuğun kendi hastası olduğunu anlıyor ve meslektaşına “Agresif bir tedavi uygulayacağız” diyor.

Çocuk annesiyle birlikte internetin çekmediği, astronot görünümlü sağlık görevlilerinin girip çıktığı ‘yer altında’ bir servise alınıyor.

Uygulanan ‘agresif tedavi’ hızlıca sonuç veriyor ve küçük kızın ateşi akşama kadar düşüyor, karın ağrıları da hızlıca azalıp yok oluyor.

KOVİD GEÇİREN ÇOCUKLARA DİKKAT

Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C)

Sözünü ettiğimiz hastalığın tam adı bu.

En temel özelliği, Kovid’e bağlı bir hastalık olması.

Avrupa ülkelerinde nisan ve mayıs aylarında bu yeni ortaya çıkan hastalıktan ötürü çok sayıda çocuk hayatını kaybetti.

Yetişkinlerde de görülmekle birlikte, çoğunlukla küçük yaşta ortaya çıktığı için çocuk hastalığı olarak biliniyor.

Doktorlar, ilk başta Kawasaki sandılar bu hastalığı ancak sonradan anlaşıldı ki alakası yoktu.

Peki, bizde durum ne?

MIS-C adı verilen hastalık Türkiye’de etkisini nasıl gösteriyor?

Tam da alanı olduğu için bu konuyu konuşmak üzere Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı aradım.

“TÜRKİYE’DE 101 ÇOCUKTA GÖRÜLDÜ”

Yukarda sözünü ettiğim doktorun anlattıklarını “Evet o bizim hastamızdı” diye teyit eden Ceyhan Hoca, konuya şu cümlelerle giriş yaptı:

“Halkın çoğunun bilmediği ama giderek artan bir durum bu. Kovid’in sık olduğu dönemlerde çıkıyor ve oldukça ciddi bir hastalık.”

Bu kötü haber.

Ama hemen devamında yine Hoca’nın ifadeleri üzerinden iyi haberi de verelim:

“Uyguladığımız tedavi yöntemiyle çok iyi sonuç aldık, hiç kaybımız olmadı. Bizim 34 hastamız oldu temmuzdan bu yana.”

Hacettepe’ye Temmuz'dan bu yana bu şekilde 34 hasta gitmiş.

Peki, acaba Türkiye genelinde nasıl bir durum var?

Sorunun cevabını yine Mehmet Ceyhan’ın sözleri üzerinden aktaralım:

“Geçenlerde bir toplantı yaptım ben, Türkiye’deki diğer çocuk enfeksiyoncu arkadaşlarla. Onlar da bizim dışımızda hastanelerde 101 vaka gördüklerini söylediler.”

2-4 HAFTA SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

Yine Prof. Ceyhan’ın anlattığına göre, bu esrarengiz hastalığın semptomları, Kovid teşhisinden 2 ila 4 hafta sonra ortaya çıkıyor.

Demin dediğim gibi doğrudan Kovid virüsüyle ilişkili hastalık bu. İlk dönemlerde vaka sayısı az olduğu için Türkiye’de pek görülmedi.

VAKA SAYISININ ARTMASIYLA MIS-C DE ARTACAK

Salgının yayılması, vaka sayısının artmasıyla birlikte MIS-C vakalarının paralel bir şekilde artacağını düşünebiliriz.

ESRARENGİZ HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Peki, bu esrarengiz hastalığın ne tür belirtileri var?

Sorunun cevabını almak için sözü, yine Hoca’ya bırakalım:

“2-4 hafta geçtikten sonra aniden bağışıklık sisteminin cevabıyla başlıyor. Deride döküntüler, kızarıklık, sonra soyulma. Arkasından karın ağrısı, bazı kalp bulguları. Bu dönemde özellikle deride kızarıklık döküntü, soyulma, karın ağrısı, yüksek ateşle seyreden bir tablo görürlerse ihmal etmeden çocuk hekimine götürmeleri lazım.”

Böyle bir durumda bu belirtilerin görülmesi halinde hasta, ne kadar erken götürülürse o kadar iyi.

"SAKIN İHMAL ETMEYİN"

Ceyhan Hoca’nın ifadesiyle, “Hastalıkla ilgili şu anda tedavi etme imkânımız oldukça yüksek. İlaçları var, tedavi imkânları var. O yüzden aileler ihmal etmeden götürmeleri lazım.”

YORUMLAR 21
 • gökhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Siyonizm daha fazla ilaç satabilmek için covid i çıkardı
  Cevapla
 • Yeteer 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu hastalığı kaçınılmaz, korunulamaz, cüzzam gibi korkunç gösterip, ne yapsak yine olacak, öleceğiz diye ümitsizliğe düşürüp, korunmayı da boş verdirtmeye, daha çok yaymaya, başka hastalıkları da körüklemeye, çalışıyorlar. Yetti artık, ciddi bir hastalık ta ölüm oranı da belli , bu derece facia diye de insanları pes etmeye sürükleyecek abartıya gerek yok. Bu art niyetli yaklaşım. Başka ağır hastalıkları da korona diye bize yutturuyorlar belliki. Pörsümüş, gündeme gelmek için zırvalayan kadınlar gibi, netlesmemis, kaosa sürükleyecek açıklamalar yapmasın bu sözde bilim adamları. Fayda gözetilmeli, popülerlik değil.
  Cevapla
 • Yeteer 3 yıl önce Şikayet Et
  Mr spak, isminizden ciddiyetiniz de belli ama cevap vereyim, ben hastalık ciddi değil demiyorum, sonuçsuz çaresiz gösterilip, önlem alınmasından vazgecirilmesin, diyorum. Sözlerinizle celismeyin, bakan ne diyor." Hastalık alacagimiz önlemlerden güçlü değil." diyor, insanları pes ettirip önlem almaktan vazgecirin demiyor. Evet maske, mesafe, temizlik. Hepimiz dikkat edersek yenebiliriz. Korku, kaos olusturmayalim, dozunda ve gerçekçi, kesinleşmiş bilgiler verelim. Ciddiyet böyle olur. Yazımı doğru okuyun.
  Cevapla
 • Mr spak 3 yıl önce Şikayet Et
  Medeni ülke olalim maske takalim Yeter saglik çalişani olsak ne olurdu bir düsünelim.Şimdi komşum vefat etti.Ciddiyet ya Allah aşkina
  Cevapla
 • Akbey 3 yıl önce Şikayet Et
  Eşim öğretmen, ben çok ağır koronayı atlattım. Okullar açıldıktan 10 gün sonra 5 öğretmen koronaya yakalandı. Çok şükür eşime bulaşmadı. Şimdi okullar tadil edildi uzaktan eğitim var ama okul müdürü öğretmenleri okula yine çağırıyor. Yaptıkları iş değil. İlla herkeze bulaşsın mı anlamadım. Devletimiz okulları tatil etmiş bu müdür kimki öğretmenleri okula çağırıyor
  Cevapla
 • Estelya 3 yıl önce Şikayet Et
  Okul Müdürü Milli Eğitim Bakanlığının resmi yazısı nedeni ile çağırıyor müdürle alakası yok.
  Cevapla
 • cCc 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende hollandada ogretmenim. Ogrencilerim 16 17 yas ustu. Okul girislerinde maske ve heryerde dezenfektan.Biz 8 ogrenciye sinif icinde ders verebiliyoruz internet uzerinden daha fazla. Toplantilari evden yada bos bir sinifa girip ordan yapiyoz.
  Cevapla
 • mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  geçmiş olsun, Devlet (MEB) diyor, öğretmenler haftada bir okula gelsin diye. resmi yazısı var. öğretmen eşiniz bunu öğrenebilir
  Cevapla
 • İstanbullu 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakanlık öğretmenleri haftada bir gün okula çağırıyor . Mudur kafasına göre yapmıyor. Bizim okulda böyle uygulama yok ama yapan bu yüzden yapiyor
  Cevapla
 • Eğitim 3 yıl önce Şikayet Et
  Defterlerin düzenli doldurulması gerekiyor, sonradan kim hangi derse girdi, ek ders ücreti ne olacak, birbirine giriyor, zümre zümre, kalabalık oluşturmadan , haftada bir gün gidip defter doldurmak içindir. Makul, olması gereken bir uygulama. Okulda öğrenciler yokken, az sayıda öğretmen varken kimseye bir şey bulaşmaz.
  Cevapla
 • Filozofkamil 3 yıl önce Şikayet Et
  Dunya nufusu cok kalabalik.nokta.
  Cevapla
 • hacıdr 3 yıl önce Şikayet Et
  kureselciler yapmis grip gibiymis maske zaten korumuyormus gibi cahil zirvalari zaten kafasi karisik olan insanimizi iyice deli etti.bu kadar devlet bu kadar dr bilmiyor bu akli evveller biliyor.tabi onlara sorsan dünya düz
  Cevapla
 • Temel candan 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden yaşiyorsun ki
  Cevapla
 • Akin 3 yıl önce Şikayet Et
  Kim bu adam ya ? Ne yapmak istiyorsunuz ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Filistinli mevkidaşı Abbas'ı ağırlayacak
Turgut Altınok'tan Mansur Yavaş'a 'Apo Bey' tepkisi: Hangi sözünün arkasında durmuş ki?