Bakan Koca, Kovid-19 aşısına ilişkin yol haritasını açıkladı: 4 aşamalı plan

Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs aşının ne zaman geleceği, 4 aşamada planlanan aşılamada kimlerin öncelikli olacağı gibi herkesin merak ettiği konular netliğe kavuştu. Bakan Koca yaptığı açıklamada aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'ta gelmesinin beklendiğini ve ilk aşamada sağlık çalışanları ve 65 yaş üstünün aşılanacağını belirtti.

GİRİŞ 02.12.2020 23:18 GÜNCELLEME 03.12.2020 13:06
Bu Habere 173 Yorum Yapılmış

Bakan Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı sonrasında yazılı açıklama yaptı. 

 

 

Türkiye'de seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu üyelerinin hiçbir karşılık beklemeksizin yoğun çalışmalarının bu sürecin yönetilmesinde önemli katkı sağladığını belirten Koca, kurulun düzenli olarak toplandığını, bilimsel gelişmeleri ve ortaya çıkan yeni durumları değerlendirdiğini, bilim insanlarının korunma, tanı, takip ve tedavi konularında görüşlerini paylaştığını, rehberler, kılavuzlar ve algoritmalar hazırlayarak mücadeleye yol gösterdiğini aktardı.  

Koca, Türkiye'nin de içinde olduğu birçok ülkenin aşı geliştirme çalışmaları için tüm bilimsel birikim ve maddi kaynaklarını seferber ettiğini, salgına karşı daha etkili bir korunma sağlayabilmek için çaba gösterdiğini vurguladı. 

 

 

4 AŞAMALI PLAN

Bilim Kurulunca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlarının göz önüne alınarak genel önceliklerin belirlendiğini ifade eden Koca, şu bilgileri paylaştı:

BİRİNCİ AŞAMA

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.

İKİNCİ AŞAMA

Toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaştan, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır. 

DÖRDÜNCÜ AŞAMA

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

Aşılar geldiğinde önce Halk Sağlığı ve TİTCK laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır.

(Kovid-19 aşıları) Ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek.

AŞI DAĞITIM PLANI

Koca, aşı dağıtım planlamasında DSÖ tarafından dikkat çekilen insan hakları, eşitlik, adalet ve meşruiyet çerçevesinde bir dağıtım çerçevesinin oluşturulmasına çalışıldığını ifade ederek, bu çerçevenin temelini oluşturan etik ilkeler arasında maksimum fayda sağlanması, sağlık eşitsizliklerinin azaltılması, aşının adil, şeffaf ve kanıta dayalı dağıtılmasının sağlanmasının bulunduğunu vurguladı.  

BAKAN KOCA: AŞILAMA STRATEJİSİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Bakan Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplatı kararlarını paylaşarak "Ülke olarak aşılama çalışmalarına önceden hazırlıklı olma gayretindeyiz. Bilim Kurulumuz aşılama stratejisi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Planlamalarımızı yaptık." ifadelerini kullandı.

- "AŞILAR GELDİĞİNDE HALK SAĞLIĞI VE TİTCK LABORATUVARLARI TARAFINDAN INCELEME YAPILACAK" 

Daha önce kamuoyu ile paylaşıldığı gibi farklı aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini, olabilecek en erken dönemde, etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış aşılara ulaşmak için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Koca, "Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor." ifadesini kullandı. 

Koca, önümüzdeki günlerde uygulamaya başlanacak aşılar ile salgına karşı korunmada daha fazla güçlenileceğini ve diğer tedbirlerle başarılı sonuçlar almanın mümkün olacağına işaret ederek, şu değerlendirmelere yer verdi:

"Aşılar konusunda bilimsel gerçeklikten uzak tartışmalar, kazanmayı umduğumuz mücadelede gücümüzün kırılmasından başka fayda sağlamamaktadır. Gerek bilim insanlarımız, gerek Bakanlığımız aşının menşei ile değil, güvenliliği ve etkililiği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle aşılar konusunda verilecek kararları ve atılacak somut adımları, geliştirilen aşıların kısa ve uzun dönem güvenliliği ile etkililiği belirleyecektir." 

Sağlık Bakanı Koca, şu anda teminine en yakın olunan üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladıkları aşı ile Türkiye'de geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşının "inaktif" diye bilinen aşılar olduğunu belirterek, "İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri bilinen aşılardır. Aşıların temini sonrasında uygulanmasına yönelik olarak lojistik imkanlarımız ve altyapımız hazır durumdadır." ifadelerini kullandı. 

Temin etmek üzere oldukları diğer aşının ise mRNA aşısı olduğunu bildiren Koca, bu aşının genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşı olduğu kaydetti. 

Koca, mRNA aşılarının insanlarda yeni uygulanan bir teknoloji ile hazırlandığına dikkati çekerek, çalışmalarda kısa dönem başarılı sonuçlar alındığını, Türkiye'nin standartlarına uygun olabilecek diğer alternatif aşılar için de görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. 

Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi beklenmektedir.  Aşılar geldiğinde öncelikle uluslararası akredite Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından, ülkemize ithal edilen tüm aşılarda da uygulanmakta olan incelemeler yapılacaktır. Bu incelemelerde aşının güvenlilik testlerinin olumlu çıkması ve sonuçlanmakta olan Faz 3 çalışmalarının erken sonuçlarının açıklanmasını takiben veriler, TİTCK tarafından değerlendirilecek ve ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecektir. Aşıların uygulanmasına bu aşamadan sonra geçilecektir."

Ülke olarak önceden hazırlıklı olmanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Koca, Bilim Kurulunun aşılama stratejisi üzerindeki çalışmaları yürüttüğünü, riskli grupların tespiti ve önceliklendirilmesi, yoğun hasta yükü altında tüm enerjisini harcamakta olan sağlık personelinin aşılama kampanyasında yeniden organizasyonu, lojistik yönetimi dahil detaylı bir planlama yapıldığını aktardı. 

YAZDIR
YORUMLAR 173
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Bakan aşı olacak mı, bilim kurulundakiler aşı olacak mı diyenler bunları gerçekten inanarak mı soruyorlar acaba? Bakan Beyin veya Bilim kurulu üyelerinin kendileri aşı olmayıp da sırf topluma zarar vermek için aşı yapılması için uğraştığına gerçekten inanabiliyorlar mı acaba? Devletin de sırf vatandaşına zarar vermek için mi dünya kadar masrafa girdiğini mi sanıyorlar acaba? Bu zırvaları bir iğneden korkmaları nedeniyle ürettiklerini düşünmek daha mantıklı… Ya kardeşim aşı olmayacaksanız olmayın. Fakat milleti de saçma sapan düşüncelerinizle zehirlemeye kalkmayın. Aklı olan milyonda bir bile olmayacak yan etki nedeniyle Covid-19’dan % birkaç ölüm ihtimalini tercih etmez.
  Cevapla
 • melik 1 ay önce Şikayet Et
  BAKAN gerçekten o aşıyı olacak MI.çernobil nükleer santralı patladığı vakit....zamanın bakanı milletin gözü önünde çay içmiş dönüp millete demiştiki radyasyonlu olsa ben içermiydim. radyasyonlu olsada bir bardak çaydan ne olacaktıki.sonra ne dediler o içtiği çay rize çayı değilmiş.sonra ne olmuştu karadeniz başta olmak üzere her yerde KANSER patlamıştı(hamsi çay sayesnde)
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Eğer mantıklı düşünebiliyorsan şunları düşün: Şimdiki CHP zihniyetlilerin yaptığı gibi o zamanlar toplumu zehirleyenlerin tutumunu boşver. Çernobil kazasından sonra dönemin Bakanının çay ile ilgili söyledikleri mantıklıydı, bilimseldi ve doğruydu. Çayın tamamını yani posasını gayet tabi ki tüketmiyorsun. Yani sadece çayın demini içtiğine göre sadece radyasyonlu maddenin suda çözünen kısmını içmiş oluyorsun ki bu da zaten tüm radyasyonun sadece yüzde birkaçı anlamına gelir. Bunu anlamayacak ne var? Karadeniz bölgesindeki tüm kanser vakalarını tamamı yenilen diğer bitki çeşitleri yerine tüm suçu çaya atmak nasıl bir beyin tutulmasıdır. O zamanın CHP’si de toplumu kandırmakta bayağı mahirmiş.
  Cevapla
 • Erhan 1 ay önce Şikayet Et
  İlk olarak sağlık çalışanları TSK kronik hastalar ve uluslararası uçuş yapanlara öncelik aşı yapılmalı
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Çin aşısı ile aşılanmak istemiyoruz.
  Cevapla
 • Okan 1 ay önce Şikayet Et
  Bilim kurulundakiler kendilerine ve ailelerine bu aşıyı uygulayacak mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altay tankının seri üretimi için yeni hamle! Almanya örtülü ambargo uyguluyordu
CHP milletvekili Çelebi: ‘Muharrem İnce ile görüşüyoruz’