Koronavirüse ikinci kez yakalanmak büyük risk! "Daha ağır geçirebilirsiniz"

Yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır geçirenlerin, hastalığa ikinci kez yakalanmaları halinde daha ağır bir tabloyla karşı karşıya kalabileceğini belirten. Doç. Dr. Ümit Savaşçı vatandaşları uyardı. ​

Koronavirüse ikinci kez yakalanmak büyük risk! "Daha ağır geçirebilirsiniz"
Koronavirüse ikinci kez yakalanmak büyük risk! "Daha ağır geçirebilirsiniz"
GİRİŞ 03.12.2020 12:05 GÜNCELLEME 03.12.2020 12:34
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır geçirenlerin, hastalığa ikinci kez yakalanmaları halinde daha ağır bir tabloyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi. Daha önce bilinen koronavirüse ilk kez yakalanan kişilerin hafif geçirdiğinde ikinci kez yakalandığında daha ağır geçirebileceğiydi. Fakat bilinenin aksine koronavirüse ilk yakalandığında ağır geçirenler de ikinci kez yakalandığında yine çok daha ağır geçirebilir.

"İKİNCİ KEZ HASTALIĞI GEÇİRENLERDE PIHTI ATMASI..."

Doç. Dr. Savaşçı, yaptığı açıklamada, koronavirüsü ilk geçiren ve üç ay sonra tekrar hastalığa yakalanan yüzde 3-4 vakayla karşılaştıklarını söyledi.

Hastalığı ikinci kez geçirenlerin akciğerlerinde daha yoğun tutulum olabildiğini anlatan Savaşçı, "Hasta ilk seferde Kovid-19'u çok hafif geçiriyorsa ikinci seferde de hafif geçirebiliyor. İlkinde hastaneye yattıysa bu sefer yoğun bakıma yatma ihtiyacı olabiliyor. Özellikle geriatrik denilen ileri yaş hastalarda." dedi.

Doç. Dr. Savaşçı, koronavirüsün akciğer ve böbreklerde hasar bıraktığına işaret ederek, "İkinci kez hastalığı geçirince, pıhtı atmaya eğilimi varsa küçük pıhtılar atarak organ hasarı daha fazla oluyor. Vücuda girince bağışıklık sisteminde daha ağır bir tepki verebiliyor. Bu da vücutta kalıcı hasara sebep olabiliyor. 'Stokin fırtınası' dediğimiz durumlar daha ağır yaşanabiliyor." ifadelerini kullandı.

"1 YAŞTAN 100 YAŞA KADAR HERKES RİSK ALTINDA"

Koronavirüste risk altındaki yaş grubunun değiştiğine dikkati çeken Savaşçı, şöyle konuştu:

"Önceden 65 yaş ve üzeriyken artık 1 yaşındaki çocuktan 100 yaşına kadar bütün insanlar risk altında. Gençler de risk altında. 30-40 yaşındaki çalışanlar da risk altında. Özellikle genç nüfus, uykusuna ve beslenmesine dikkat etmiyorsa, yoğun çalışma şartlarına sahipse bağışıklık sistemi baskılandığı için bir yaşlıya göre daha ağır şekilde kliniklerimize gelebiliyor. Risk skalamız değişti. Önceden yaş aralıkları vardı, şu anda o aralıklar daha da açıldı."

Obezite, hipertansiyon, kalp, KOAH hastaları ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananların bağışıklık sistemlerinin virüsü temizlemeye gücünün yetmediğini belirten Savaşçı, doğuştan bağışıklık sistemi baskılı kişilerde de koronavirüsün ağır geçtiğini söyledi.

Günlük test oranının artmasıyla pozitif hasta sayısının da yükseldiğini anlatan Savaşçı, Türkiye'de yoğun bakım yatma oranı, hayatını kaybeden hasta sayılarının, dünya geneline göre düşük olduğunu ifade etti.

Savaşçı, tedbirlere yeterince uyulmaması durumunda ağır hasta sayısının katlanarak artacağını söyledi. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bulaş zincirini kıracağına işaret eden Savaşçı, "En çok bulaş çalışan kesimde. Şehir içinde toplu taşımayı kullanan kesimlerde bulaş gerçekleşiyor. Bunlarda düzelmeye gidilmesi gerekiyor." dedi.

"BEŞİNCİ GÜNDEN ÖNCE TEST YAPTIRMAYALIM"

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs salgınında kimlerin test yaptırması gerektiğine de değinerek, şunları kaydetti:

"Temas olayı çok önemli. 15 dakika ve üzerinde maskesiz olarak 1 metreden daha yakın mesafeyle damlacık yoluyla temas eden kişiler, yüksek riskli olandır. Aynı evde yaşayan ve iş ortamında yan yana maskesiz çalışanlar, yüksek riskli sayılır. İki tarafta da maske varsa bulaşın gerçekleşmesi mümkün değil.

15 dakika maskesiz temas yapıldıktan sonra belirti yoksa test yaptırmayalım. Beşinci günden önce test yaptırmayalım. Bundan önce testi pozitif yakalamak düşük ihtimal. Bu süreçte saydığımız belirtiler, ateş öksürük, tat, koyu kaybı nefes darlığı halsizlik, ishal. Bunlar olursa test yaptıralım."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Güneş 3 yıl önce Şikayet Et
  Artık beynim sulandı Mevlam neylerse güzel eyler yapacak bir şey yok
  Cevapla
 • muşi dayı 3 yıl önce Şikayet Et
  geçen gün başka bir prof. 2.kez korona geçiren daha hafif atlatır demişti bu şimdi başka diyor, Allah eksikliğinizi vermesin de sizde şaşırdınız,ülkecek şaşırdık yani.
  Cevapla
 • merhamet 3 yıl önce Şikayet Et
  unuta unuta birşey kalmadı zaten, sahi neyi unutacaktık biz, ben kimim yavvv, burası neresi....???
  Cevapla
 • Burak 3 yıl önce Şikayet Et
  Bidiklerimin hepsini unuttum teşekkür ederim
  Cevapla
 • AYHAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Artık kime nasıl güveneceğimizi bilmiyoruz. Her kafadan her prf. tan ayrı bir ses çıkıyor. Anladığım kadarıyla hiç kimse konuya tam hakim değil. Herkes varsayımlarla hareket ediyor. Kim ne tuturuursa ona kardır
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kurbanlıklarda fiyatlar değişti
İmamoğlu'na ‘Roma’ ziyareti tepkisi: 'Büyük gol yiyecekler'