Sık sık tüketilen hazır çorba hastalıklara yol açıyor!

Hazır çorbalar gün içinde hareketli bir hayatı olan ve akşam yemeği için pratik arayışlar içine giren herkesin kurtarıcısı oluyor. Ancak pratik olmasının yanı sıra sağlığa zararları da oldukça fazladır. İçeriğindeki yüksek sodyum oranı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Sık sık tüketilen hazır çorba hastalıklara yol açıyor!
Sık sık tüketilen hazır çorba hastalıklara yol açıyor!
GİRİŞ 10.12.2020 17:22 GÜNCELLEME 10.12.2020 17:23

Hayatın günlük koşturmacasında özellikle tüm gün çalışan ve akşam yemeği için pratik arayışlar içine giren kişilerin sıkça tercih ettiği sodyum içeriği yüksek olan hazır çorbaları tüketirken dikkatli olmak gerekiyor.

Hazır çorbaların aşırı tüketimi konusunda ilginç açıklamalar yapan 
Diyetisyen Gizem Gençyürek, "Özellikle hipertansiyon hastaları için büyük bir risk oluşturur. Sağlıklı kişilerde de kan basıncını olumsuz etkileyebilir. Hazır çorbaların sık tüketimiyle metabolizma ve bağırsak florasında bozukluk oluşabilir ve kalp-damar rahatsızlıkları, kanser, metabolik sendrom gibi birçok hastalığa davetiye çıkarabilir” dedi.

Hazır çorbaların kolay ve hızlı hazırlanması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edildiğini belirten Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Gizem Gençyürek, "Bu besinlerin çok büyük bir kısmı çeşitli katkı ve koruyucu maddeler içerir. Ayrıca hazır paketli her gıdada olduğu gibi hazır çorbaların sodyum içeriği yüksektir. Sodyum içeriği özellikle hipertansiyonu olanlar için büyük bir risk oluştururken, sağlıklı kişilerde de kan basıncını olumsuz etkileyebilir aynı zamanda vücutta ödem oluşmasına neden olabilir” diye konuştu.

“Metabolizmayı bozabilir''

Sıkça tüketilen hazır çorbaların kilo alımına da neden olabileceğine değinen Diyetisyen Gençyürek, şöyle devam etti:

"Bu çorbalar evde taze besinlerle yapılan çorbalar kadar lif ve besin öğesi içermemesi nedeniyle sürekli tüketen kişilerde vücut için önemli rol oynayan besin öğelerinin eksikliği meydana gelebilir. İçeriğindeki sağlıksız yağlar ise kilo artışına sebep olabilir. Hazır çorbaların sık tüketimi ile metabolizma ve bağırsak florasında bozukluk oluşabilir ve kalp-damar rahatsızlıkları, kanser, metabolik sendrom gibi birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Ayrıca kilo verme ve kilo kontrolü sağlama aşamasında da hazır çorbalar yerine evde yapılan özellikle sebze ve kurubaklagil içeriği yüksek lif açısından zengin çorbalar tercih edilmelidir. Ancak katkı ve koruyucu madde içermeyen hazır çorbalar bir alışkanlık olarak değil, çok nadir zor anlarda tüketilebilirler."

“Beyaz un ve şehriye bağışıklık için tehlikeli''

Evde yapılan çorbaları sağlıklı ve sağlıksız hale getiren etkenleri açıklayan Diyetisyen Gençyürek, şöyle devam etti:

“Evde yapılanı makbul olan özellikle kış günlerinin vazgeçilmezi çorbaların besin değerini artırmak veya sağlıksız hale getirmek kendi elimizde. Bir yandan soğuk havalarla bir yandan pandemi süreciyle savaşırken hem bağışıklığımızı güçlendirmeye hem de kilo kontrolü sağlamaya ihtiyacımız var. Çorbaların içeriğine koyacağımız karabiber, kırmızı toz biber, pul biber, kimyon, zerdeçal gibi baharatlar hem metabolizmamızın hem de bağırsaklarımızın çalışmasını düzenleyerek vücut direncini artırır hem de kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur. Sağlıklı ve besin değeri yüksek bir çorba elde etmek için mevsim sebzelerini mutlaka çorbalarımıza eklemeliyiz. Ayrıca posa değerini artırmak ve bitkisel protein içeriğini zenginleştirmek için kurubaklagilleri çorbalarımıza eklemekte fayda var. Tam tahıl ürünlerini de (bulgur, karabuğday, esmer pirinç gibi) yine çorbalara eklememizde fayda var. Bununla birlikte çorbalarda kullanılan yağ önemli. Hayvansal yağlar doymuş yağ kaynakları oldukları için yerine bitkisel yağları özellikle zeytinyağını kullanmayı her zaman öneririm. Çorbalara eklenen fazla miktarda tuz, katı yağlar, yağlı etler, basit karbonhidrat kaynaklarından olan beyaz un, erişte, şehriye, makarna, pirincin bağışıklığımız, bağırsak sistemimiz ve kilo kontrolümüz için tehlike yarattığını unutmamalıyız."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Haberler peş peşe geliyor! Yangın bölgesinde son dakika gelişmesi...
Çavuşoğlu'ndan Muhittin Böcek'e tepki: Hiç yakışmadı!