Her 3 kişiden 1'inde görülen varis oluşumunda genetik ve meslek etkili oluyor!

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Cengiz Köksal toplumda genel kanı olarak özellikle bacaklarda belirgin damar görünümü olarak bilinen varisin bazı dönemlerde artan şikayetlerle yaşam konforunu bozacak hale gelebildiğini söyledi.

Her 3 kişiden 1'inde görülen varis oluşumunda genetik ve meslek etkili oluyor!
Her 3 kişiden 1'inde görülen varis oluşumunda genetik ve meslek etkili oluyor!
GİRİŞ 03.09.2021 17:39 GÜNCELLEME 03.09.2021 17:39

Varisin toplumda her 3 kişiden birinde yaygın olarak görüldüğünü belirten Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Varisin en önemli nedenleri arasında genetik yatkınlık, kilo ve çalışma koşullarını sayabiliriz. Ayakta hareketsiz kalanlar veya masa başı ayağını sarkıtarak çalışanlar genellikle risk altındadır. Meslek grupları söz konusu olduğunda ise cerrahlar, garsonlar, öğretmenler ve kuaförler sayılabilir. Hastalarının başlıca şikâyetleri, günün sonunda ayaklarda şişme ve şişmeye bağlı ağrı olarak gözlemlenir. Kimi zaman kişinin yaşam konforunu bozabilecek derece olan bu şikayetler tedavi edilmeyen varislerde acil bir sağlık sorunu olarak kendini gösterir. Özellikle uzun süre hareketsiz kalınan günün sonunda, toplardamarlara pıhtı oturarak acil tedavi gerektiren bir durum da oluşabilir” dedi.

DSÖ korkuttu! 2030 yılında 78 milyon kişi demans hastası olacakDSÖ korkuttu! 2030 yılında 78 milyon kişi demans hastası olacakBOL SU TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Prof. Dr. Cengiz Köksal, özellikle sıcak dönemlerde bol su tüketiminin ve uygun saatlerde yapılacak yürüyüşün, şikayetlerin artmaması adına önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Köksal, “Sıcak hava vücutta toplardamarlarda genişleme yapar. Artan ısıya karşı vücudun bir savunma sistemi olan toplardamarlarda genişleme, sıcak havalarda varis hastalarının şikâyetlerinin artmasına neden olur. Özellikle ayak bileklerinde şişme, zonklama tarzı ağrı ve kaşıntı şikayetleri de artış gösterir. Bu gibi dönemlerde sıklıkla doktorların önerisi, fazla ayakta durmamak ve mümkünse varis çorabı giymektir ancak bu önerilerin yaz aylarında pek gerçekçi olmadığı kesin. Tatilde fazla ayakta kalmamak ve sıcakta varis çorabı giymek çoğu zaman mümkün olamaz. Bu nedenle yaz aylarında varis hastaları için gerçekçi önerilerimiz, bol su içmek ve gün içinde aşırı sıcakta kalmamak, özellikle sıcaklığın en fazla olduğu saatlerde yani 11.00-15.00 arası serin bir yerde durmaktır. Diğer önemli yapılması gereken ise asla hareketsiz kalmamak ve bol bol yürümek, yüzmektir. Yürüyerek hem varis şikâyetlerinin artmasına engel olabilir hem de aşırı kilolarınızdan kurtulursunuz, zira kilolu olmak varis hastalığının en önemli risk faktörleri arasındadır” dedi. Köksal, güneş yanıklarının varis hastaları için ciddi sağlık sorunu oluşturabileceğini dolayısı ile güneşlenmek için mutlaka uygun bir güneş koruyucu kremin kullanılması gerektiğini ekledi.

BESLENME GÖZARDI EDİLMEMELİ

Kan dolaşımı ve beslenme ilişkisinin varis açısından da önemli olduğunu belirten Köksal, “Yaz aylarında serinletici etkisi sebebiyle tercih edilen dondurmanın yerine meyve koymak oldukça önemlidir. Kavun, karpuz, çilek gibi meyveler c vitamini, faydalı mineraller ve bol su içerir. Meyve yiyerek hem vücudun ihtiyacı olan suyu alır, hem de içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kan dolaşımı desteklenmesiyle varis şikâyetlerinde azalma görülebilir. Esasında hastalarımızın korkusu, müdahale sonrası yaşanabilecek sorunlar ve varis çorabı giymektir. 21. yy’da teknolojinin bu kadar ilerlediği bir zamanda bu korkuların yersiz olduğunu belirtmek isterim. Endovenöz dediğimiz ve ameliyatsız tedavi yöntemleri ile varis tedavisi hem çok kısa sürede hem de hastaların aynı gün taburcu olarak günlük yaşamlarına devam edeceği konforda mümkün olabiliyor" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sınıfta kalanlara telafi sınavı mı geliyor? Bakan Tekin’den açıklama
İsrail askerinin ölüme koştuğu anlar! Gazze’de bir keskin nişancı pususu daha