Koronavirüsün en çok nerede ve kimden bulaştığı ortaya çıktı!

Koronavirüs salgını dünyada ve ülkemizde etkisini sürdürmeye devam ederken her geçen gün daha fazla kişi bu hastalığa yakalanıyor. Kişiler bu hastalığa en çok nereden ve kimden bulaştığı da oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre virüs en çok iş toplantıları ve aile yemeklerinde bulaşıyor.

Koronavirüsün en çok nerede ve kimden bulaştığı ortaya çıktı!
Koronavirüsün en çok nerede ve kimden bulaştığı ortaya çıktı!
GİRİŞ 23.12.2020 09:56 GÜNCELLEME 23.12.2020 09:58

NTV'den Akın Murteza'nın haberine göre koronavirüsün en çok nerede ve kimden bulaştığına dair yeni bulgular ortaya çıktı. Virüsü önlemede etkili olabileceği belirtilen araştırmada, corona virüsün en çok bulaştığı yerin iş toplantıları ve aile yemekleri olduğu belirtildi. Araştırmaya katılanların yüzde 44’ü corona virüsü kimden kaptığını bildiğini söylerken yüzde 35’lik bir dilim ise virüsü nereden kaptıkları hakkında fikirleri olmadığını açıkladı.

Yüzde 65 kaptığı kişiyi biliyor yada tahmin ediyor

Institut Pasteur tarafından gerçekleştirilen ve 17 - 30 Ekim 2020 tarihleri arasında corona virüs hastası olan 30 bin 330 kişi üzerinden yapılan çalışmaya katılanlardan yüzde 62'si kadın, yüzde 72'si ise 29-58 yaşlarında kişilerden oluştu.

Corona virüsü kimden kaptınız sorusuna cevap veren katılımcılardan yüzde 65’i virüsü nereden kaptıklarını bildiklerini ya da tahmin ettiklerini belirtti. Corona virüs riski taşıyan fiiller gerçekleştirdiklerinin farkında olduklarının altını çizen yüzde 44’lük dilim, maske takmadıklarını, fiziksel mesafeye uymadıklarını ve virüs ihtimali olan ya da virüslü olduklarını bildikleri kişinin izolasyonuna dikkat etmemesi sebebiyle tanıdıkları bir kişiden virüs kaptıklarını belirtirken yüzde 21’lik bir kısım, enfeksiyonu kaptığından şüphelendiği bir kişi olduğunu açıkladı. Yüzde 35’lik bir kısım ise corona virüsü nereden kaptıklarını tahmin edemediklerini belirtti.

Yüzde 46 iş hayatında, yüzde 33 aile, yüzde 20 arkadaşlar

Corona virüsü nerede kaptınız sorusuna ise katılımcılar, bir kişiden şüphelendiğini ya da direkt olarak virüsü kaptığı kişiyi bildiğini açıklayan yüzde 65’lik kısımdakilerin yüzde 33,1’i ailesinden virüsü kaptığını belirtti. Yüzde 28,8’lik dilim virüsü, iş hayatındaki bir kişiden kaptığını söylerken arkadaş çevresinden virüsü kaptıklarını belirtenler ise 20,8 oldu. Yüzde 17,3’lük dilim ise iş hayatındaki toplantılar, yemekhaneler ve ortak ofislerden kaptıklarını açıkladı.

Yüzde 64'lük kısım: Eşimden bulaşmıştır

Corona virüsü nereden kaptığı hakkında herhangi bir fikri olmayan yüzde 35’lik kesimin içerisinde yüzde 64’lük bir kesim virüsü eşlerinden kapmış olabileceğini söyledi. Çevresinde corona virüs hastası olduğu tahmin edilen kişilerin sadece yüzde 51’inin kendilerini izole ettikleri açıklanırken katılımcılar çocuklarından virüs kapmadıklarına emin olduklarını belirtti.

En çok bulaş iş toplantıları ve evde topluca yenen yemekler

Araştırmada, idari ve ticari yöneticiler, sanayi işçileri, sürücüler, ara sağlık ve sosyal hizmet elemanlarının corona virüs kapma ihtimallerinin diğer mesleklerden daha yüksek olduğunun altı çizilirken analiz edilen tüm koşullar ele alındığında iş toplantıları ve evde düzenlenen toplu yemekler corona virüsün en çok bulaştığı yerler olarak belirtildi.

Bu araştırma doğru önlemleri mümkün kılar

Institut Pasteur'da Gelişen Hastalıklar Epidemiyolojisi Birimi Direktörü Arnaud Fontanet, “Bu çalışma, corona virüsün en çok evdeki özel yemeklerde ve iş toplantılarında bulaştığını ortaya koyuyor. Noel’de ve tatil sezonlarında bu buluşmaların sayısını en aza indirgemek çok önemli olacak” ifadelerini kullandı.

Fransa Sağlık Bakanlığı solunum hastalıkları ve aşı birimi başkanı Daniel Lévy-Bruhl ise, “Bu tür bir çalışma ve çalışmanın sonuçları, bu virüsün bulaşma mekanizmalarını daha iyi anlamak için önemli. Bu bilginin paylaşılması bulaşmanın önlenmesi açısından önerilerin rafine edilmesini ve böylece herkesin duruma bağlı olarak doğru önlem eylemlerini benimsemesini mümkün kılar” şeklinde konuştu.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ebu Ubeyde'nin çağrısına Kâbe İmamı Sudeys'den manidar karşılık! Milyonlar amin dedi
Son dakika: Sedef Güler'in katil zanlısı sınırda yakalandı!