Günde 70 gramdan fazla et tüketmek bağırsak kanserine yol açabilir!

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Balcı, yapılan araştırmalar sonucu günlük 70 gramın üzerinde kırmızı et tüketiminin bağırsak kanserine karşı riski artırdığına dikkat çekerek, ''Özellikle de işlenmiş et ürünleri, salam ve sucuk gibi ürünleri fazla tüketmemek gerekiyor'' dedi.

Günde 70 gramdan fazla et tüketmek bağırsak kanserine yol açabilir!
Günde 70 gramdan fazla et tüketmek bağırsak kanserine yol açabilir!
GİRİŞ 07.01.2021 11:09 GÜNCELLEME 09.01.2021 16:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, halk arasında ''bağırsak florası'' olarak da bilinen ''bağırsak mikrobiyotası'' ile ilgili önemli bilgiler aktardı. Bağırsakta bulunan canlı organizma bütünlüğüne ''bağırsak mikrobiyotası'' adı verildiğini belirten Balcı, ''Bu canlı organizmalar yararlı ve zararlı türlerde olabilir. Bağırsak mikrobiyotasını, genetik, beslenme, fiziksel aktivite ve yaş gibi birçok faktör etkileyebilmektedir. Bu faktörlerin başında ise beslenme gelmektedir'' diye konuştu.

''Uyku bile etkiliyor"

Balcı, bazı gıdalar ve farklı diyet tiplerinin, bağırsaktaki canlı organizmaların sayısını ve sağlığını etkileyebildiğine vurgu yaparak, ''Probiyotikler, prebiyotikler, lif açısından zengin sebze ve meyveler, egzersiz, stresten uzak durmak ve yeterli uyku, bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Tabi, bazı besinlerin fazla tüketimi ise bağırsak hastalıkları için risk faktörlerindendir. Rafine, işlenmiş gıdalar ve yüksek hayvansal protein tüketimi bağırsak sağlığı için olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan bir çalışmada, ambalajlı gıdaların ve yüksek hayvansal protein içeren bir diyet programının bağırsak sağlığını oldukça kötü etkilediği, bağırsaktaki zararlı ve yararlı bakterilerin dengesini değiştirdiğini göstermektedir'' ifadelerini kullandı.

''Özellikle salam ve sucuk tüketirken dikkat"

Balcı, hayvansal protein kaynağı olan kırmızı etin ve kırmızı etin işlenmiş hallerinin (salam, sucuk gibi) fazla tüketiminin, özellikle kalın bağırsak kanseri oluşumunda rol oynadığına şu sözlerle dikkat çekti:

''Bunun ile ilgili yapılan bir çalışmada günde 2 porsiyon kırmızı et tüketen insanlarda bağırsak kanserine yakalanma riski haftada yalnızca 1 porsiyon kırmızı et tüketenlerle kıyaslandığında yüzde 35 oranında arttığı gözlenmiştir. Kırmızı et yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Özellikle çinko ve demir minerallerinden oldukça zengindir. Vitaminlerden B3, B6 ve B12 vitaminlerinden de zengindir. Bu vitaminlerden özellikle B12 vitamini yalnızca hayvansal kaynaklarda bulunduğu için kırmızı ette B12 vitamini yönünden oldukça iyi bir kaynaktır.  Tüm bu faydalı etkilerine karşın kırmızı et tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kırmızı etin işlenmesi ile yapılmış sucuk, salam gibi besinler sağlığımız için ciddi risk oluşturabilmektedir.''

''Günlük 70 gramı aşmamalı"

İngiltere’de yapılan bir çalışmada günlük 70 gram ve üzerinde kırmızı et tüketenlerde bağırsak kanseri riskinin artış gösterdiğinin altını çizen Balcı, ''Bu yüzden kırmızı et için günde 70 gramdan az tüketimi önerilmiştir. Günlük tüketilmesi gereken miktardan fazla kırmızı et tüketmemeye dikkat edilmeli, özellikle de işlenmiş kırmızı et tüketiminden bağırsak sağlığımız için uzak durulmalıdır'' önerisinde bulundu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • musa gürkan 3 yıl önce Şikayet Et
  ağzı olan konuşuyor.....
  Cevapla
 • mahmuttr 3 yıl önce Şikayet Et
  Eti buldukta gamına dikkat etmemiz kaldı.
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi yalan et yemeyin hasta olun diyedir bu yiyin arkadaş ama gün iki kez yiyin yeterli istediğinden ye hatta yemek için İbrahim Hakkı Hz marifetnamesine bak aidin salihin hanımın kitaplarina bakın ogrenirsiniz internette var
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Yandı ki ne yandı urfa Adana antepliler yazık o kadar et yenir mi bak ne oluyormuş:) Ne garipse urfa vs dedikleri tutmuyor uzman arkadaşın. .. Sağlıklı hayat istiyorsan sofradan tam doymadan kalk ve acıkmadan oturma ayrıca yedikten sonra en az 4 saat sonra ye. Şifa hazımdadır mideye en zararlı hal yemek yemek üstüne doldurmaktır Ayrıca hastalıkların en büyük kaynağı mental MİDEDİR
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Mental kelimesini telefon eklemiş... ben yazmadım :)
  Cevapla
 • tâc 3 yıl önce Şikayet Et
  Acaba, mental Mide derken, neyi kast ettiniz? Cevaplarsanız sevinirim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Engelli aracı alımında yeni dönem başlıyor
Kuzey Kore'den Güney Kore sınırına duvar