Böbreklerdeki yoğun ağrı bazı hastalıkların işaretçisi olabilir!

Normal şartlarda sağlıklı bir insanda 2 tane böbrek bulunur. Bu böbrekler birbirinden ayrı olarak sağ ve sol kısımlarda konumlanır. Ancak bazı sebeplere bağlı olarak böbrekler birleşebilir. Bu genel anlamda anne karnında gelişir. Bu durumda böbreklerin şekli at nalına benzediğinden buna at nalı böbrek hastalığı da denir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi at nalı böbrek hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Böbreklerdeki yoğun ağrı bazı hastalıkların işaretçisi olabilir!
Böbreklerdeki yoğun ağrı bazı hastalıkların işaretçisi olabilir!
GİRİŞ 13.01.2021 11:44 GÜNCELLEME 13.01.2021 12:56

Sağlıklı ve normal şartlara sahip bir bireyde iki tane böbrek bulunur. Vücudun sağ ve sol kısımlarında ayrı ayrı yer alan bu böbreklerin en önemli özelliği birbirinden ayrı yerde konumlanmasıdır. Ancak bazen birçok farklı sebebe bağlı olarak bu böbrekler birleşebilir. Bu durum genellikle anne karnında oluşur ve buna at nalı böbrek hastalığı denir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi at nalı böbrek hastalığı hakkında bilinmeyenleri anlatarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

At nalı böbrek hastalığı, doğuştan gelen bir rahatsızlıktır

Böbrekler anne karnındayken omuriliğin iki tarafında olacak şekilde oluşmaya başlar. Bebeğin rahimde oluşması sırasında aşamalı olarak ilk oluşan organların başında böbrekler gelir. Normal bir süreçte böbrekler ayrı olarak bebek büyüdükçe gelişimini sürdürür ve doğru noktada pozisyon alır. Ancak anormal olan bazı şartlar bu süreçte bazı kusurlara yol açar ve böbrekler birleşir.

Hamileliğin 7. ve 9. haftaları arasında ortaya çıkan bu durum çok sık görülmemekle birlikte hayati bir tehlikeye yol açmaz. Ancak yapılan araştırmalar at nalı böbrek hastalığı olan kişilerin çok daha kolay böbrek taşı hastalıklarına yakalandığını ortaya koymaktadır.

Belirtiler genellikle dolaylı yoldan oluşur

Bazı durumlarda hiç belirti vermeyen at nalı böbrek hastalığının en sık görülen belirtileri şu şekildedir:

-Böbreklerde ağrı,
-Bulanık idrar,
-İdrar sırasında acı ve yanma,
-İdrarda görülen kan,
-Halsizlik ve yorgunluk,
-Yüksek ateş,
-Mide bulantısı,
-Kusma şikayetleri

Bazı hastalıklara sahip olanlar risk grubu altında

At nalı böbrek hastalığı her ne kadar hayati bir tehlikeye yol açmasa da kişileri bazı hastalıklara karşı daha savunmasız bırakır.  Beraberinde;

-Böbrek taşları,
-Böbrek kanseri,
-Wilms tümörü,
-İdrar birikmesi sonucu oluşan böbrek şişliği,
-Beyinde ekstra sıvı birikmesi,
-Ayrık omurga,
-İskelet problemleri
-Polikistik böbrek hastalıkları görülebilir.

Ultrason ile teşhis mümkün!

At nalı böbrek hastalığı genel olarak hamilelik döneminde bebek anne karnındayken ortaya çıkar. Rutin kontroller için yapılan ultrason görüntülerinde bebekteki bu durum ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra teşhis için kullanılan diğer yöntem ise böbrek ultrasonudur.

Tedavi ile hastanın şikayetleri en aza indirilebilir

At nalı böbrek hastalığının herhangi bir tedavisi yoktur. Ancak bu durumun yol açtığı hastalıklar tedavi edilerek hastanın şikayetleri önlenebilir. Ayrıca bu durumun yaratacağı etkileri en aza indirmek için çeşitli önlemler alınabilir. Bunlar;

-Böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en önemli yaşam kaynağı olan su bol bol tüketilmelidir.
-Böbrek için faydalı gıdalarla beslenmeye özen gösterilmelidir.
-Tam tahıllı gıdalar beslenme listesinde mutlaka yer almalıdır.
-Alkol ve sigara kişinin hayatından tamamen çıkmalıdır.
-Hareketsiz yaşama dur denmeli ve fiziksel aktivite oranı arttırılmalıdır. Bunun için günde en az yarın saat tempolu yürüyüş yapılmalıdır.
-Periyodik ultrason kontrolleri ile at nalı böbreğin durumunun takibi yapılmalıdır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yeni normal hazırlığı başladı
İstikşafi görüşmeler öncesi provokasyon!