Zeytinyağındaki büyük hileye dikkat! Ucuza mal etmek için kanola ve soya karıştırıyorlar

Adıyaman'da zeytin hasadının sona ermesiyle piyasada düşük fiyata satılan zeytinyağlarına başka şeyler karıştırılarak hilelere başvurulduğu ortaya çıktı. Zeytinyağının içerisine kanola, soya, ayçiçeği ve tohum yağları karıştırılarak ucuza mal ediliyor.

Zeytinyağındaki büyük hileye dikkat! Ucuza mal etmek için kanola ve soya karıştırıyorlar
Zeytinyağındaki büyük hileye dikkat! Ucuza mal etmek için kanola ve soya karıştırıyorlar
GİRİŞ 15.01.2021 11:08 GÜNCELLEME 15.01.2021 11:09
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Uzmanların sağlıklı olduğu için tüketilmesi tavsiyesinde bulunmasıyla son yıllarda zeytinyağı satışları arttı. 2020 yılı hasadının tamamlanmasının ardından elde edilen yeni mahsul zeytin yağları da piyasada satışa sunuldu. Ancak, son zamanlarda piyasada ucuz fiyata zeytin yağı satılması üzerine uzmanlar, tüketicileri hileli yağlara karşı uyardı.

Adıyaman'da zeytin işleme tesisi sahibi Musa Sönmüş, ucuz zeytinyağlarından uzak durulması tavsiyesinde bulundu. Zeytinyağına ucuz olması için kanola, soya, ayçiçeği ve tohum yağlarının karıştırıldığını belirten Sönmüş, gerçek zeytinyağı için güvenilir esnafın tercih edilmesi gerektiğini söyledi. İçerisine katılan farklı yağlar ile ucuz maliyetle elde edilen zeytinyağlarının piyasada bulunduğunu anlatan Sönmüş, "Üstüne basarak söylemek istiyorum; kesinlikle markasız ve nerde üretildiği belli olmayan ürünler satın alınmasın. Zeytinyağındaki en büyük hile diğer ucuz yağların karıştırılmasıdır. Kanola, ayçiçeği, soya ve diğer tohum yağlarının karıştırılması ile ucuz maliyetli zeytinyağı elde edilerek satışa sunuluyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bildikleri markaları almaları, açıkta veya seyyar satıcılar tarafından kutularla ucuz fiyata satılan yağlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Saf zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kiyas ise zeytinyağının saf olup olmadığının anlaşılmasının bazı püf noktaları olduğunu ifade etti. Kiyas, tuz ruhu ile buluştuğunda renginin değişmemesi halinde zeytinyağının saf olduğunun anlaşılabileceğini ifade ederek şöyle dedi:

"En doğru yöntem laboratuvarlarda analiz yapılması. Ama bunun yanı sıra evde yapılacak bazı testler ile de anlaşılabilir. 0 ve -6 derece arasında bir buzdolabına konulduğunda kristalleşme görülüyorsa gerçek zeytinyağı olduğu anlaşılıyor. Yine su dolu bir bardağa konulduğunda zeytinyağı yüzeye, üzerine çıkıyorsa gerçek zeytinyağı olduğu anlaşılabilir. Bir başka yöntem ise tuz ruhu ile buluştuğunda rengi değişmiyorsa zeytinyağının saf olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca içildiğinde genzi yakan zeytinyağının gerçek yağ olduğunu anlayabiliriz. Zeytinyağı kokusu zaten baskındır. Ancak en doğru yöntem gıda laboratuvarda tahliller yapılmasıdır."

Kiyas, piyasada satılan sahte zeytinyağlarına karşı denetimler yaptıklarını, tespit edilen kişi ve firmalar hakkında idari ve yasal işlem yapıldığını da ifade etti.

'Türkiye'de zeytin yetiştiriciliği alanında 20'inci sıradayız'

Nurettin Kiyas, Adıyaman'da 27 bin dekar alanda zeytin üretimi yapıldığını ve bu oran ile Türkiye'de 20'nci sırada bulunulduğunu kaydetti. Geçen yıl kentte 4 bin 400 ton zeytin üretimi yapıldığını anlatan Kiyas, "İlimizde zeytin dikili alanlarımız 27 bin dekar bu 27 bin dekar Türkiye'de zeytin yetiştiriciliği alanında 20'nci sıradayız. Zeytin veriminde bu yıl yaklaşık yüzde 20 civarında bir düşüş yaşandı. Üreticilerimiz son yıllarda veriminden dolayı zeytine yöneldi. Bu da kentteki ekim alanlarımızı genişletti. İlerleyen yıllarda Adıyaman'da zeytin ve zeytinyağı üretiminde ciddi artış bekliyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
    tunç un yorumu çok doğru...bundan 3-4 sene önce İzmir -İstanbul arası yolculukta yolda top top tereyağı satan bir ihtiyardan terağağı alıyorum,eve gelip tereyağını kapa koymak için açıp bölmeye kalkınca--bi bakıyorum ortasında koskoca bir turp,yaşlı adam turpun üstüne yağı sıvamış satıyor.
    Cevapla
  • tunctunc 3 yıl önce Şikayet Et
    Dünyada her alanda sahtekarligi en cok olan milletiz.UTANIYORUM.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Lozan'ın 101. yılında Yunanistan'ın yeni hamlesi ne oldu?
Elebaşına havalı koruma! ABD'den skandal bir hamle daha