Yeni mutasyon ortaya çıktı! Korkutan açıklama

Koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında Türkiye’nin de bulunduğu 49 ülkede 35 milyonu aşkın kişi aşılandı. Ancak, buna rağmen, corona virüsün farklı mutasyonları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni mutasyon ortaya çıktı! Korkutan açıklama
Yeni mutasyon ortaya çıktı! Korkutan açıklama
GİRİŞ 15.01.2021 17:45 GÜNCELLEME 15.01.2021 17:45
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

 ABD'li bilim insanları, 24 saatten daha kısa bir sürede içinde ülkede yayılan üç yeni mutasyonu açıkladı. Bunlardan "A20C-US" adı verilen ve Mayıs ayında Teksas ayında ortaya çıktığı tespit edilen mutasyonun diğerlerinden daha fazla endişe verici olduğu ifade edildi.

ABD'deki son mutasyonu keşfeden Güney Illinois Üniversitesi'nden bilim insanları, "20C-US"un virüsün insan hücrelerine girmek ve enfekte etmek için kullandığı başak proteini de dahil olmak üzere onlarca kez mutasyona uğradığını bildirdi.

ABD'DEKİ VAKALARIN EN AZ YÜZDE 50'SİNDEN SORUMLU

Bununla birlikte, araştırmacılar şu anda 20C-US'nin ABD'deki corona virüsün en baskın varyantı olduğu ve ülkede vakaların en az yüzde 50'sinden sorumlu olduğunu tahmin ediyor. Ancak, mutant virüs henüz ülke sınırlarının çok ötesine yayılmadı.

"A20C-US" şu anda İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelerde keşfedilen diğer varyasyonlarla birlikte endişe veriyor. Ayrıca, ABD'deki yeni varyasyonun duyurusu, Ohio'lu araştırmacılarının ülkedeki iki yerli varyantın ilk keşfini duyurmasından sadece bir gün sonra geldi. Fakat, bilim insanları diğer iki varyantta A20C-US''ta olduğu kadar ciddi değişiklikler görülmediğini söyledi. A20-US'a ilişkin çalışmanın bulguları, bioRxiv.org'da bir ön-baskı makalesinde yayınlandı.

"NE KADAR ÇOK İNSAN ENFEKTE OLURSA, O KADAR MUTASYON ORTAYA ÇIKAR"

Öte yandan bilim insanları, ortaya çıkacak yeni mutasyonlar hakkında uyardı. Araştırmacılar, ne kadar çok insan corona virüse yakalanırsa, bu son derece bulaşıcı varyantların o kadar fazla ortaya çıkacağına inanıyor. Çünkü, dünya genelinde vaka sayıları artması yalnıca 'süper covid' varyantlarının yaygın hale gelmesi ve nadir kronik enfeksiyonları olan insan sayısı artması anlamına geliyor. Bu durum ise savunmasız vakaların daha yeni ve güçlü corona virüs mutasyonlarının gelişmesi için eşsiz bir fırsat getiriyor.

ABD, İNGİLTERE, BREZİLYA VE GÜNEY AFRİKA'DA ORTAYA ÇIKAN MUTASYONLARIN ORTAK ÖZELLİĞİ: HEPSİ DAHA BULAŞICI

Bununla birlikte, corona virüs yerel popülasyonlara kendi adapte etmek amacıyla daha önce İngiltere, Nijerya, Brezilya ve Güney Afrika'da mutasyona uğradı. Ekim ayında, yüzde 50-70 oranında daha bulaşıcı olduğu belirtilen B117 varyantı şu anda Avrupa'da baskın hale geldi. Araştırmacılar, Güney Afrika, Brezilya ve ABD'deki varyantların hepsinin İngiltere'deki mutasyona gibi daha bulaşıcı göründüğünü, ancak daha ölümcül görünmediğini duyurdu.

MUTASYON AŞILARIN HEDEFLEDİĞİ BAŞAK PROTEİNİNDE GERÇEKLEŞTİ

Çeşitli ülkelerde ortaya çıkan tüm bu varyasyonların ortak özelliğini mutasyonun corona virüsün vücuda tutunduğu başak proteininde meydana gelmesi oluşturuyor. Corona virüs başak proteini sayesinde insanların ACE2 hücrelerine tutunuyor ve Covid-19'a karşı geliştirilen aşılar bu proteini hedefliyor. Meydana gelen değişiklik ise virüsün daha bulaşıcı olması beraberinde getirikne aşıların etkinliği nasıl etkilediği hala araştırılıyor. Bununla birlikte, Pfizer/BioNtech aşısını geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur şahin de dahil olmak üzere bilim adamları, aşıların mutasyonlara karşı işe yarayacağını düşündüklerini açıkladı.BİLİM

İNSANLARINDAN AŞILARIN DOĞRU KULLANILMASI UYARISI

Bununla birlikte, "A20C-US"u keşfeden bilim insanlarından biri olan Dr. Ali Mokdad, aşıların doğru bir şekilde uygulanmasına dikkat çekerek, "Mutasyonlara karşı aşı dozunun azaltılması veya yalnızca ilk dozun verilmesi konusundaki tartışmalar çok, çok tehlikelidir. Bir aşının virüsü çok, çok düşük seviyede yok etmesini istiyorsunuz. Ancak, vücudun bağışıklık geliştirebilmesi küçük dozlar yeterli olmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • İzmir 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya genelinde 2 hafta yada 3 hafta sokağa çıkma yasağı uygulansa bu virüsten kurtuluruz gibi ama bu gidişle insanlık hızla ölmeye devam edecek gibi
  Cevapla
 • Muh 1 ay önce Şikayet Et
  İzmir ve Doktor who. Her ikiniz de saçamıyorsunuz. Bi bitmediniz bee.
  Cevapla
 • Doctor who 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeş zaten virüsün arkasindakiler yayılmasına sebep oluyor ve devletler onların kontrolünde. Sence bitmesini isterler mi?
  Cevapla
 • Deli 1 ay önce Şikayet Et
  Virus sadece sınıf atlıyor yakın bir zamanda karnesini alır
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu günler yıllar sonra utançla anılacak! "insanlık toplu halde kendi kafasına sıkmış" denecek bu günler için.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Virüs sanki komando her duruma hazırlıklı:)
  Cevapla
 • Egitimci.lisans 1 ay önce Şikayet Et
  Yeter bıktık artık ne olcaksa olsun vermeyin böyle haberleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın FETÖ'cü hainlere gösterdiği unutulmaz tepki
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ECOBANK çağrısı