ABD'de B.1.1.7 alarmı: 12 eyalette 76 kişide tespit edildi

Son Dakika haberi; ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere'de ilk kez ortaya çıkan 'B.1.1.7' olarak adlandırılan yeni Kovid-19 türünün marta kadar ülkeyi etkisi altına alabileceği uyarısında bulundu. Dünyada en fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD'de vaka sayısı 24 milyona, can kaybı da 400 bine yaklaştı.

ABD'de B.1.1.7 alarmı: 12 eyalette 76 kişide tespit edildi
ABD'de B.1.1.7 alarmı: 12 eyalette 76 kişide tespit edildi
GİRİŞ 15.01.2021 23:19 GÜNCELLEME 15.01.2021 23:23

CDC'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi Kovid-19 önlemlerinin artırılmaması durumunda virüsün daha bulaşıcı türünün ülkede hızla artabileceği belirtildi.

ABD İÇİN CİDDİ TEHDİT OLUŞTURUYOR

Açıklamada, "B.1.1.7" olarak adlandırılan yeni Kovid-19 türünün 12 eyaletteki 76 kişide tespit edildiği, ancak gerçek rakamın daha fazla olabileceği aktarılarak, bu durumun vaka ve ölü sayısının çok yüksek seyrettiği ülkede ciddi tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

Virüsün yeni türünün çok daha bulaşıcı olduğu hatırlatılan açılamada, sağlık hizmeti sağlayıcılarının gelecek haftalarda daha büyük artışlar için hazırlıklı olması tavsiyesinde bulunuldu.

MART'TA ABD'DE ENFEKSİYONLARIN EN BASKIN KAYNAĞI HALİNE GELECEK

CDC'nin ülkedeki mevcut salgın durumu üzerinden yaptığı modellemeye göre, yüzde 50 daha bulaşıcı olduğu hesaba katıldığında yeni türün mart itibarıyla ABD'de görülecek enfeksiyonların en baskın kaynağı haline geleceği bildirildi.

Öte yandan New York Times'a konuşan CDC Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Yardımcısı Dr. Jay Butler, Kovid-19'un yeni türünden derin endişe duyduklarını belirterek, "İnsanları, salgının bitmediği ve mücadeleyi bırakmamaları konusunda uyarıp alarma geçirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Kovid-19 verilerini derleyen "Worldometers" internet sitesine göre, ABD'de vaka sayısı 24 milyona, can kaybı da 400 bine yaklaştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Karaismailoğlu: Dev proje 20 bin kişiye istihdam sağlayacak
Yunanistan Türkiye'ye karşı 'katil MILAN'ları alacağını açıkladı