Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlu virüs kapıya dayandı: Komşuda ilk vaka!

Son Dakika haberi; Yunanistan’da Covid-19’un Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonu ilk kez 1 kişide tespit edildi. Yunan Ortodoks Hristiyan Kilisesi'nden bir yetkilide görülen virüse karşı testler ile kapsamlı taramaların yürütüldüğü açıklandı. Virüsün İngiltere varyantı Türkiye'de ilk kez 1 Ocak'ta görülürken, daha ölümcül Güney Afrika türüne ise henüz rastlanılmadı.

GİRİŞ 31.01.2021 23:45 GÜNCELLEME 31.01.2021 23:47
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Koronavirüsün mutasyona uğrayan ve daha bulaşıcı olan İngiltere ve Güney Afrika türleri, Avrupa’da yayılmaya devam ediyor. Yunanistan’ın Selanik kentinde ilk kez 1 kişide Covid-19’un Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonu tespit edildi.

TESPİT EDİLEN VAKA YUNAN ORTODOKS HRISTİYAN KİLİSESİ'NDEN BİR YETKİLİ

Sivil Koruma ve Kriz Yönetimi Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, Yunan basınına verdiği demeçte, tespit edilen vakanın Yunan Ortodoks Hristiyan Kilisesi'nden bir yetkili olduğunu belirterek, “Geniş alanda moleküler testler ve hızlı testler ile kapsamlı taramalar yürütüyoruz. Panik yapmaya gerek yok” dedi.

Ulusal Halk Sağlığı Örgütü (EODY) başkanı Panagiotis Arkoumaneas ise yaptığı açıklamada, vatandaşlara salgına karşı alınan önlemlere ve uzmanlar tarafından verilen talimatlara uyması yönünde çağrıda bulundu.

İNGİLTERE MUSTASYONU 173 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

EODY tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de tespit edilen virüsün yeni türünün 12 Ocak-27 Ocak tarihlerinde alınan örneklere yapılan analizlerin ardından 107 olan vaka sayısının 173’e çıktığı duyuruldu.

Yunanistan’da korona virüs salgının ile mücadele kapsamında geçtiğimiz sene 7 Kasım’dan bu yana karantina tedbirleri uygulanıyor. Hükümet, artan vakaların ardından geçtiğimiz Cuma günü karantina tedbirlerini 8 Şubat’a kadar uzatma kararı almıştı.
Yunanistan’da toplam vaka sayısı 156 bin 957’ye, toplam can kaybı ise 5 bin 796’ya ulaştı.

Bakan Koca açıkladı: 17 şehirde mutasyonlu virüs tespit edildi

BAKAN KOCA "GÜNEY AFRİKA MUTASYONU" UYARISI YAPMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, Güney Afrika'daki varyanta dikkat çekmiş "Virüsün dünyadaki seyri gerek merkez ve taşra teşkilatımız tarafından gerekse Bilim Kurulumuzca düzenli olarak takip edilmektedir. Bildirilen mutasyonlar üzerine İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'yla olan uçuşlar durdurulmuştu. Brezilya ile olan uçuşlar da buna eklendi" ifadelerini kullanana Bakan Koca, "Özellikle Güney Afrika'da bildirilen mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğu iddia edilmektedir. Mutant virüsün görüldüğü yerler karantina altına alınmaktadır. Ülkeler yeniden sınırlarını kapatmaya başlamıştır. Bu durum tedbirleri elden bırakmamamız konusunda bize önemli bir hatırlatıcı olmuştur" ifadelerin kullanmıştı.

KAYNAK: İHA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Mercan 9 ay önce Şikayet Et
  Arkadaslar etrafinizda hismi yakinlariniz hasta olmuyor ölmüyor. Bu kadar nasil dalga gecerek rahat konusabiliyorsunuz. Gözünüzle gördüklerinize de mi inanmiyorsunuz artik.
  Cevapla
 • Şaşkın 9 ay önce Şikayet Et
  Zorla insanları korona manyağı yapmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Mercan 9 ay önce Şikayet Et
  Arkadaslar etrafinizda hic mi akrabalariniz hasta olmuyor ölmüyor da böyle rahat konusabiliyorsunuz
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 9 ay önce Şikayet Et
  ya arkadaş ben anlamaya dım gördükleri manzarayı ve ölümleri içe sayarak hiç bir şey olmamış gibi sokaklarda keyifle dolaşmak umursamamak farkında değiller mi bunlar cinayet işliyor bir laf vardır benim arkadaş trabzonlu ya arkadaş dikkat et yok bana birşey olmaz bizde laz damarı var ama laz damarı dayanamadı ne dedi çekmeyen anlayamaz ya çekecekler yada ölecekler ki anlasınlar benim gibi dedi ama bu insanlar covit yakalanıp başka birine bulaştır sa o ölürse cinayet işlemiyor mu ama bazı geri zekalılar bunu alaya alan var
  Cevapla
 • Gerçekci 9 ay önce Şikayet Et
  Kaç asirdir insanlar virüslerden ölüyor, sanki ölümü yeni icat ettiler koronoyla. Dünya da 900+Million Insan aclikta yasiyor, Hergün acliktan ölen insan sayisi 24.000
  Cevapla
 • Garip 9 ay önce Şikayet Et
  Ne hikmetse, diger virus te , ilk başta dini yetkililerde başlıyor. Korede bile ilk bir dini liderde başlamıştı . Düşündürücü
  Cevapla
 • Almanya 9 ay önce Şikayet Et
  İnsanları inandirmasi daha etkili.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BAE'den bir müjde daha: Türk dizilerine gelen yasak kaldırıldı
Son dakika: Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret ve 3600 ek gösterge açıklaması