Halsizlik, yorgunluk, stres... Hepsinin sebebi magnezyum eksikliği olabilir!

Magnezyumun en önemli görevlerinden biri kuşkusuz vücuttaki hücresel gelişime olan katkısıdır. Buna ek olarak magnezyum tıpkı kalsiyum ve D vitamini gibi kemiklerin sağlıklı gelişimi içinde etkilidir. Central Hospital’dan Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan, magnezyum mineralini beslenmenize eklemenizi sağlayacak gıdalar konusunda tüyolar veriyor.

Halsizlik, yorgunluk, stres... Hepsinin sebebi magnezyum eksikliği olabilir!
Halsizlik, yorgunluk, stres... Hepsinin sebebi magnezyum eksikliği olabilir!
GİRİŞ 01.02.2021 14:01 GÜNCELLEME 01.02.2021 14:55

Magnezyumun en önemli görevlerinden biri hiç şüphesiz hücresel gelişim için gerekli olan proteinlerin sentezlenmesini sağlamaktır. Vücudun kendi iç iletişiminde kullandığı elektriksel sinyallerin ulaştırılmasında da görevler üstlenen magnezyum, kan basıncı, nöron ve kan dolaşımı arasındaki elektrik uyarılarının stabilize edilmesine de katkı sağlıyor. Bunların yanı sıra magnezyum, tıpkı kalsiyum ve D vitamini gibi bilhassa sağlıklı kemiklerin oluşumu için büyük önem taşıyor. Ayrıca ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotoninin yeterli seviyede salgılanmasına da destek sağlıyor.

Magnezyum içeren besinler

-Badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler,
-Nohut, fasulye, mercimek ve börülce gibi baklagiller,
-Domates, kereviz, ıspanak, soğan ve marul gibi sebzeler,
-İncir, üzüm, hurma, avokado ve muz gibi meyveler,
-Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllarda ve tüm tahıllı ekmekler,
-Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi tohumlar,
-Yumurta ve somon balığı gibi hayvansal gıdalar, magnezyum deposu gıdalar arasında sayılabilir.

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği, vücutta halsizlik, yorgunluk, sinir, uyku bozuklukları, dalgınlık, iştahsızlık ve depresyon gibi sorunların ortaya çıkmasın sebep olabiliyor. Bu eksiklik ayrıca, kas kramplarına ve kasılmalara, kas seğirmelerine ve titremelere, tansiyon yükselmesine, kalp ritim bozukluklarına, koroner spazm ve mide bağırsak kramplarına da yol açabiliyor.

İstemeden magnezyum oranınızı düşürmüş olabilirsiniz

Yaşlılık, beslenme bozukluğu, alkol kullanımı, idrar söktürücü ilaç alımı, hamilelik ve emzirme dönemlerinde magnezyum ihtiyacının artması, diyabet, karaciğer ve böbrek hastalıkları, sindirim sistemi emilim kusurları ve ağır egzersizler, vücuttaki magnezyum oranının düşmesine zemin hazırlayabilir.

Magnezyum doktor tavsiyesi ile alınmalıdır

Magnezyum eksikliği belirtisi olan kişiler kan tahlili yoluyla magnezyum seviyelerine baktırmalıdır. Tedavide uygun olan magnezyum eksikliğinin gıda yoluyla tamamlanmasıdır. Şikayetler gerileyinceye kadar bir uzman hekim önerisiyle magnezyum takviyeleri alınabilir.

KAYNAK: HT HAYAT
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Biden yine dondu kaldı! Obama yardımına yetişti
Tarihi zirveden ortak bildiri! 80 ülke onayladı, 16 ülke çekimser kaldı