Kansere neden oluyor! Olestra içeren gıdalardan uzak durun

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, yüksek yağ içeren ürünlere alternatif olarak üretilen olestranın, prostat kanserine yol açtığına dikkat çekerek, olestra içeren ürünlerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Kansere neden oluyor! Olestra içeren gıdalardan uzak durun
Kansere neden oluyor! Olestra içeren gıdalardan uzak durun
GİRİŞ 02.02.2021 12:59 GÜNCELLEME 02.02.2021 13:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Arş. Gör. Eda Balcı, obezitenin yüksek miktarda yağ tüketiminden kaynaklandığını belirterek yağların, karbonhidrat ve proteinlere göre daha fazla enerji içerdiğini söyledi. Balcı, yağların fazla tüketiminin obeziteye neden olduğunu hatırlatarak, ‘‘Obezitenin sonuçlarına bakıldığında, koroner kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, felç, diyabet, meme ve kolon kanserleri gibi ciddi hastalıklara sebep olduğu görülmektedir” dedi.

Olestra: Yağ oranı düşük fakat lezzetli ürün üretmeye yardımcı

Yüksek yağ tüketimi ile ilgili endişeler ve ideal vücut ağırlığına ulaşmaya olan ilginin artmasıyla, üreticilerin yağ oranı düşük fakat lezzetli yiyeceklerin üretilmesi amacıyla yeni yollar aramasına yol açtığını belirten Balcı, olestranın da bu amaç ile kullanılan maddelerden biri olduğunun altını çizdi.

‘‘Olestra prostat kanseri yapıyor"

Olestranın ürünlere kalori eklemeyen yağ yerine kullanılan bir madde olduğunu belirten Balcı, patates cipsi gibi yüksek yağlı yiyeceklerin hazırlanmasında, böylece yağ içeriklerinin düşürülmesinde veya ortadan kaldırılmasında kullanılıyor. Olestranın lezzet, görünüş, dayanıklılık ve ısı bakımından diğer normal yağlara benzetilerek yağ asidi bazlı sükroz ekstraksiyonundan oluşmuş, yağ yerine, özellikle yağsız ürün ve kızartmalarda kullanılan enerji değeri olmayan sentetik bir maddedir diye konuştu.

Baharatlı çerez, kraker, yağsız patates de kullanılıyor

Balcı, “Olestra, baharatlı çerez, krakerler, yağsız patates cipsi, hazır gıda ve kızartmalarda kullanılmaktadır. İshale, karın ağrısına, sindirim sisteminde rahatsızlıklara, beden gücünün daha da zayıflamasına ve kandaki karotenoit seviyelerinin azalmasına sebebiyet vermektedir. Kanda karotenoid seviyesinin azalması sonucunda, retina ve görmede bozukluk başta olmak üzere akciğer ve prostat kanserleri gibi ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olduğu yapılan çalışmalarla bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

‘‘Olestra içeren besinlerden uzak durun"

Olestranın, insan vücudunda emilmeden atıldığını belirten Balcı, “Bu sebeple, yağda çözünen vitaminler olan A,D,E ve K vitaminleri ve karotenoid gibi besin maddelerini bağlayarak bağırsaktan emilmelerini azaltmaktadır. Bu maddelerin vücuttan atılmasına yol açmaktadır. Bu nedenle olestra içeren besinlerden uzak durmak gereklidir. Sağlıklı yağlardan yeterli miktarlarda tüketmek hem yağda eriyen vitaminlerin emilebilmesi hem de sağlıklı bir vücut için çok önemlidir” dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • abdullah 23 3 yıl önce Şikayet Et
    sağlık bakanına tarım bakanına söyleyin biz vekaleti onlara verdik.biz sizi iyi yönetiriz bizi seçin dediler biz de seçtik onlarda işlerini yapsınlar vebal onlarda.
    Cevapla
  • ALO BAKANLIK 3 yıl önce Şikayet Et
    Olestra denen bu zehrin ülkeye sokulmasına ve gıda sektöründe kullanılmasına Sağlık Bakanlığı izin mi veriyor? Sizin niyetiniz milleti kanser etmek mi?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tıp öğrencisine mide bulandıran saldırı! Başörtüsünü açıp küfür etti...
En uzun günde İstanbul semaları hayran bıraktı