Çocuklar için MIS-C tehlikesi: Ölümcül vakalar görülüyor

Koronavirüsten çok etkilenmediği düşünülen çocuklar için yeni bir tehlike ortaya çıktı: MIS-C hastalığı. Koronavirüsü hafif atlatan çocuklarda farkına varılamayan hastalık ölümcül olabiliyor. Uzmanlar anne-babaları uyardı. Bilim dünyasının araştırmaları devam ediyor, hastalık halen tam olarak çözülebilmiş değil.

Çocuklar için MIS-C tehlikesi: Ölümcül vakalar görülüyor
Çocuklar için MIS-C tehlikesi: Ölümcül vakalar görülüyor
GİRİŞ 04.03.2021 12:49 GÜNCELLEME 04.03.2021 12:59
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hastalığın, kalp ve diğer organlar üzerinde etkileri olduğunu anlatan Dr. Yılmaz, ölümle sonuçlanan vakaların da olduğuna dikkat çekti. Yılmaz şunları söyledi:

"2020'nin Mart ayından itibaren Türkiye'de koronavirüs vakalarının görülmeye başlanmasıyla genel seyrimizin asemtomatik bir düzeyde geçirdiğini biz de yaptığımız çalışmalarda ortaya koyduk. Nisan ve mayıs aylarından itibaren İngiltere’de tanımlanan çocuklarda 'multisistem inflamatuar sendrom' olarak adlandırdığımız hastalık, koronavirüs sonrası oluşmaya başladı. Vakaların yoğun olarak yaşanmasının ardından bu vakaları görmeye başladık. Çocuklar asemtomatik olarak belli etmeyecek şekilde seyrederken yaklaşık üzerinden 4 ile 6 hafta geçtikten sonra çocuklarda ateşle devam eden ve birçok organı tutabilen inflamatuar yanıta bağlı hastalıklar görülmeye başlandı. Bu hastalığın henüz oluşacak komplikasyonlarını henüz bilmiyoruz. Kalp üzerinde ve diğer organlar üzerindeki etkileri biliyor ve o anda tedavi edebiliyoruz. Bu durum maalesef ölümcül seyredebiliyor. Koronavirüsün kendisinden çok fazla ölümü görmezken, MIS-C’ye bağlı çocuklarda ölümcül vakalar görülmeye başladık. Koplikasyonların henüz ne olduğunu bilmediğimiz için çocukları yakın takibe alıyoruz. Biz şüphelenerek kandaki antikor düzeyinde bu çocukların daha önce koronavirüs geçirdiğini gördük."

KOVİD'LE ORTAYA ÇIKAN ESRARENGİZ HASTALIK

'BİRÇOK HASTAYA MIS-C TANISI KOYDUK'

Kısıtlamaların ardından bu vakaların azaldığını, çocukların korumaya devam edilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birçok hasta koronavirüs olduğunu veya geçirdiğini bilmeden 1 ay veya belli bir süre sonra başka Kawasaki veya a tipik Kawasaki sendromu benzeri dediğimiz hastalık bulgularıyla bize başvurabiliyor. Hekim arkadaşların şüphelenmesi üzerine birçok hastaya MIS-C tanısı koymuştuk. Son birkaç aydır, bu vakaları görmemeye başladık. Okulların tatil edilmesi, hafta sonu yasakları ve kurallara riayet edilmesi sonrası artık çok vaka görmüyoruz. Yeni normalleşme sürecine girildiğinde vatandaşların rehavete kapılmamaları lazım. Çocuklar hafif seyrediyor ama İngiltere’de son çıkan mutant virüs sonrası uzun dönem Covid-19 dediğimiz ve 5- 6 hafta semptomların devam ettiğini aynı zamanda çocuklarda da hastalık şiddetinin artacağının bulguları gelmeye başladı. MIS-C’ye geçirdikten sonra uzun dönem hayatlarında hangi bulguları bırakacağında henüz net bir bilgi olmadığından çocukları da halen korumaya devam etmeliyiz. Kurallara aynı oranda riayet etmeliyiz."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • M.K. 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu çok garip bir dünyada yaşıyoruz.Bu hastalığa bu ismi kim koymuş?.şekerleme ismi gibi hemde C vitaminli. Galiba virüslere alışmamız için bunları şirin gösteriyorlar.
  Cevapla
 • Kantinci 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğitim daha önemli okullar kapanmamalı
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir tek bu kaldı bırakın bu işleri
  Cevapla
 • lazer 1 yıl önce Şikayet Et
  corona sonrası kas,eklem,tendon,kemik ve sinir sistemi hast. da kronik olarak devam edecek.devletin siber ordu gibi biyo güvenlikden sorumlu savunma laboratuarlarını ve savunma ürünlerinin ARGE sini kurması gerek..yoksa ne devletin nede milletin ulusal anlamda güvenliği kalmayacak..herkes habersiz bir halde şuan saldırı altında ve savaşdan BİHABER...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
 Yunanistan çalkalanıyor! Miçotakis zor durumda! Şimdi de Genelkurmay Başkanı...
Daron Acemoğlu Ermenistan'ın ekonomik krizini çözememişti