Metabolizmayı zinde tutmak için mutlaka tüketin: Et, tavuk, balık...

Metabolizmayı zinde tutmak ve hızlandırmak sağlıklı bir vücut için son derece önemlidir. Diyet ve Beslenme Uzmanı Begüm Tuna, metabolizmayı hızlandırmak için düzenli egzersizin yanı sıra, bazı gıdaların da önemli olduğunu söyledi. Metabolizmayı hızlandırmak için et, tavuk ve balık gibi besinler başta olmak üzere protein bakımından zengin besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Metabolizmayı zinde tutmak için mutlaka tüketin: Et, tavuk, balık...
Metabolizmayı zinde tutmak için mutlaka tüketin: Et, tavuk, balık...
GİRİŞ 24.03.2021 13:02 GÜNCELLEME 24.03.2021 14:34
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Metabolizma hızının, vücudun uyku halindeki haline dendiğini belirten Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Begüm Tuna, “Günlük fiziksel aktivitemizi eklediğimizde de metabolizma hızımız ortaya çıkmaktadır. Metabolizmamızı hızlandırmak için düzenli egzersizlerle hareketlendirebiliriz. Gün içerisinde oturan kişiye göre, 1 saat egzersiz yapan kişi yaklaşık 200 ile 400 kalori daha fazla yakarak metabolizmasını da hızlandırmış olur. Öğün atlamamamız gerekiyor. Vücut aç kaldığında kendini kıtlık psikolojisinde hissediyor. Vücut kendini en alt seviyede çalışmaya zorluyor.   

Her derde deva acı biber: Mutluluk veriyor, stresi azaltıyor!Erken uyuyup erken uyanmak çok önemli

Diyet ve Beslenme Uzmanı Begüm Tuna konuşmasının devamında: "Kilolu bireyler öğün atlayan, günde bir yada iki öğünle beslenen kişilerdir. Bu sebeple daha sık öğün ile beslenirsek, vücudumuzun metabolizması daha da hızlanır. Ara öğünleri de yemek şeklinde değil, atıştırmalık olarak yaparsak metabolizma hızımız sürekli vücuda gıda girdiğini düşünerek daha çok çalışmaya ihtiyaç duyacaktır. Gün içerisinde içeceğim 2 litre su, ekstradan harcayacağım 100-200 kaloriye eş değerdir. Metabolizma su içtiğimiz sürece kendini aktif halde tutacaktır. Güne erkenden başlamak da çok önemlidir. Erken uyuyup erken kalktığımızda vücut kendini gece boyunca dinlendirip sabah aynı performansla çalıştıracaktır. Güne 11 gibi değil, 7-8 gibi başlarsak vücudumuz daha fazla çalışacağından metabolizma hızı hızlanmış olacaktır” dedi.

Yeşilçay dolaylı yoldan da olsa metabolizmayı hızlandırıyor

Metabolizmayı hızlandıran bazı gıda ürünlerinin olduğunu ifade eden Tuna, “Protein bakımından et, tavuk ve balık gibi ürünlerle beslenmek vücudumuzun kas kütlesini arttıracak, kaslı bir metabolizma daha hızlı çalışacaktır. Yumurta protein bakımından anne sütünden sonra en zengin besindir. Yumurta kaslarımıza yerleşip, kaslarımızı aktifleştirdiğinden metabolizmamız da çok canlı olacaktır. Yoğurt da protein açısından çok zengin bir üründür. Bitki çaylarından yeşil çay, vücudun termojenik yapısını arttırıp ısısını daha çok yükseltmektedir. Daha hızlı metabolizmayla birlikte bağırsaklara da etki ettiği için dolaylı yoldan da hızlandırmaktadır.Pulbiber zencefil, yeşil yapraklı sebzeler...


Metabolizma arttıran besinlere örnek olarak: "Pul biber, zencefil gibi baharatlar da vücudun ısısını arttırdığı için metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Yeşil yapraklı sebzeler negatif kalorili olduğu için vücuda alındığında onu yakmak için daha çok kalori harcamamız gerekiyor. Metabolizmamız da bu sayede daha hızlı çalışacaktır. Gün içerisinde olan fiziksel aktivitemizi arttırmak için işe giderken, 1 durak öncesinden inmemiz bile yeterli olacaktır. Oturarak çalışıyorsak, 1’er saat aralıklarla yerimizden kalkıp 5 dakika adımlar atmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • tunctunc 3 yıl önce Şikayet Et
  Sanki c hp gelirse düzelcek.! Bir kilo ispanak paraniz yok ama cebinizde üc veya be$ bin liralik telefon var.! Kim ne derse desin $ükretmesini bilmeye birde hic doymayan milletiz.
  Cevapla
 • yazık 3 yıl önce Şikayet Et
  kilosu olmuş 70-80 lira siz neden bahsediyorsunuz... asgari ücretle nasıl et tavuk balık yiyecek bu insanlar,tuzunuz kuru tabiiki... asgari ücrete zam yapılıyor, onun 2 katı gıdaya giyime elektronik aletlere yapılıyor. sonra et yemeniz gerekiyor diye dalga geçiyorsunuz insanlarla, yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücret 5 bin olsun diye bağıracağınıza. Bu yılda zam istemiyoruz. Zam yapmayın desenize. Fırsat kimin eline geçerse gereğini yapıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya, EURO 2024'e fırtına gibi başladı! İskoçya'ya gol olup yağdılar
‘Hipokrat’a bile LGBT dayatması!