Nezle de artık korona belirtisi

Koronavirüs salgınında bildiğiniz belirtileri unutun. Vakalarda burun tıkanıklığı ve nezle belirtisi de görülmeye başlandı.

Nezle de artık korona belirtisi
Nezle de artık korona belirtisi
GİRİŞ 06.04.2021 07:24 GÜNCELLEME 06.04.2021 08:33
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Bahar aylarıyla birlikte başlayan üçüncü dalgada, hem mutant virüs hem de pandeminin genel seyrinde değişiklikler saptandı.

Edinilen bilgiye göre, vaka sayısı her gün yüzde 5 oranında artıyor. Bu rakam ikinci dalganın yaşandığı kasım-aralık aylarında günde yüzde 20 civarına ulaşmıştı. Ayrıca, mutant virüs nedeniyle hastalığın bulaşma hızı üçte bir arttı. Vaka sayısının 50 binlerden sonra platoya ulaşması ve ardından gerilemesi bekleniyor.
 

Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm tablosu! Ne kadar fark etti?


SEMPTOM DEĞİŞİKLİKLERİ

Ancak bazı uzmanlar, rakamların daha da yükseleceğini iddia ediyor. Hükümette verilere ve gelişmelere ilişkin yapılan değerlendirmelere göre, iki-üç hafta içerisinde platoya ulaşılabilecek. Ramazan döneminde, hem kurallar hem de orucun etkisiyle toplumsal hareketlilik yavaşlayacak. Bu yavaşlamanın olumlu etkileri görülecek.

Pandeminin seyri nedeniyle kasım-aralık kurallarına dönülebileceği, tüm illerde hafta sonu yasağının uygulamaya konulabileceği değerlendiriliyor. Verilere göre, ev içi bulaşlarda büyük artış oldu. Vakaların son günlerdeki semptomları da değişti. Kliniklere başvuruların hapşırma, burun akıntısı gibi nezle belirtileriyle geldiği ve test sonucu COVID-19 teşhisi konulduğu belirtiliyor. Vatandaşların bu nedenle daha çok kulak-burun-boğaz servislerine başvurdukları da gözlendi.

Kısıtlamalar kaldırıldığında genellikle etkisinin 10-14 gün içinde görülmesi beklenirken, son dönemde etki bir hafta içerisinde ortaya çıkmaya başladı. Hastalık nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların yaş ortalamasının da 50-60 arası olduğu belirtiliyor. Aktif vaka sayının 350 bine dayandığı, test vaka oranının yüzde 20’lere yaklaştığı kaydedildi. Aktif hasta içindeki ağır hasta oranının yüzde 0.70’lerde kalmasının, ağır hasta sayısının azalması açısından önemli olduğu belirtiliyor.

SON 24 SAATTE 42 BİN 551 POZİTİF

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye'de son 24 saatte 245 bin 496 Kovid-19 testi yapıldı, 42 bin 551 kişinin testi pozitif çıktı, 193 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 1706 oldu.
Son 24 saatte 25 bin 627 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 130 bin 977'ye yükseldi.

Toplam test sayısı 39 milyon 811 bin 595'e ulaştı, vaka sayısı 3 milyon 529 bin 601, vefat sayısı 32 bin 456, ağır hasta sayısı 2 bin 407 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,1, yatak doluluk oranı yüzde 55,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,5, ventilatör doluluk oranı yüzde 33, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Hürriyet

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • davut 1 ay önce Şikayet Et
  yuh artık bunudamı covid yaptınız ALLAH müslümanları sizin şerrinden korusun inşaallah
  Cevapla
 • Trabzonlu 1 ay önce Şikayet Et
  PCR dokunulmaz mı, yalancı pozitiflik yok mu....?
  Cevapla
 • Eskimalatyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Halsizlik, eklem ağrıları ve nefeste daralma gibi şikayetleriniz varsa hemen test yaptırın diğer belirtilere pek kulak asmayın.
  Cevapla
 • POLAT 1 ay önce Şikayet Et
  Kalktı göç eyledi Avşar Elleri, Ağır ağır giden iller bizimdir, nice koç yiğitler yere serilir, ÖLEN ÖLÜR, KALAN SAĞLAR BİZİMDİR... Ne güzel demiş atalar...
  Cevapla
 • mümin 1 ay önce Şikayet Et
  nezle ve gribal enfeksiyon zaten tahlil sonuçları pozitif çıkıyor yeter artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den İsrail'e uyarı: Derin endişe duyuyoruz
Pazarcılar düzenleme istiyor! Fiyatlar iki katına çıktı