Ramazanda hazır çorbaya dikkat! Bağımlılık yapabilir

Ramazanda iftar yemeğine hazır çorbalarla başlanılmaması hususunda uyaran Ciğerci, “Hazır çorbalardaki Çin tuzu, kişide bağımlılık yapmaktadır" dedi.

Ramazanda hazır çorbaya dikkat! Bağımlılık yapabilir
Ramazanda hazır çorbaya dikkat! Bağımlılık yapabilir
GİRİŞ 20.04.2021 10:03 GÜNCELLEME 20.04.2021 10:09

Paketli gıdaları tüketirken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli, son yıllarda hazır gıda tüketimin hızla arttığını anlattı. Uzman Diyetisyen Ciğerli, "Bu gıdaların başında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hazır çorbalar var. Belki de sağlıklı diye aldığınız hiçbir hazır çorba, evde yapılan çorbaya benzememektedir. Hazır çorbalar zor durumda kaldığımızda tüketilebilir. Zaman sıkıntınız yoksa malzemelerini bildiğiniz, damak zevkinize uygun çorbalar yapabilirsiniz. Çünkü hazır çorbaların içerisinde çok nadir de olsa monosodyum glutamat yani Çin tuzu vardır. Bu tuz, kişide bağımlılık yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Son dakika... Sağlık Bakanlığı duyurdu: Uygulanan aşı miktarı 20 milyonu aştı

“KALP RİTMİNİ BOZABİLİR”

Diğer bir sıkıntının ise hazır çorbalarda bulunan sodyum oranı olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Ciğerli, “Evde yaptığımız zaman çorbayı, tuz oranını istediğimiz miktarda ayarlayabiliriz. Ancak hazır çorbalarda bunu ayarlamak mümkün değildir. Tüketilen hazır çorba ile vücudun sodyum oranını artırmaktayız. Sodyum oranının artması, kan basıncını yükselttiği gibi kalp ritmini de bozabilir. Bunun için mümkün oldukça ev tipi beslenmeye özen gösterilmelidir" dedi.

Sahurda midenizi yormamak için ağır yemekler yemeyin!

“YEMEĞE MUTLAKA ÇORBA İLE BAŞLANMALI”

Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalınacağı için yemeğe mutlaka çorba ile başlanması gerektiğini kaydeden belirten Özel Medicana Bursa Hastanesi Uzman Diyetisyen Ciğerli, şunları söyledi: "Çorba, ayrıca vücudumuza sıvı girişini sağlamış olacaktır. Hazır çorba yerine evde yapılan az tuzlu çorbaları tercih etmeliyiz. Bazı yemeklerin günlük tüketilmesi uygun, bazı yemekler ise 2-3 gün buzdolabında bekletildikten sonra kullanılabilir. Sebze çorbaları da buzdolabında bekleyebilir. Ancak yoğurt, etli ve tavuklu çorbalar günlük olarak tüketilmelidir. 12 saati geçmemesine özen gösterilmelidir. Posalı çorbaları tüketmek, kalın bağırsak açısından önemlidir. Mercimek ve ezogelin çorbası, posa bakımından oldukça zengindir."

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiltere eski başbakanından derin devlet sitemi: Her şeyi onlar yönetiyor
Müthiş haberler peş peşe geliyor! ASELFLIR-500 hedefledi, AKINCI TİHA tam 12 vurdu...