Kan stokları azaldı: Bağışta bulunanlar kısıtlamadan muaf olacak

Kızılay, Ramazan ve salgın dolayısıyla stoklarda yaşanan azalma nedeniyle vatandaşlardan en yakın kan merkezine giderek bağışta bulunmalarını istedi.

Kan stokları azaldı: Bağışta bulunanlar kısıtlamadan muaf olacak
Kan stokları azaldı: Bağışta bulunanlar kısıtlamadan muaf olacak
GİRİŞ 23.04.2021 16:22 GÜNCELLEME 23.04.2021 16:36
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kovid-19 gündelik hayatın akışını yavaşlatsa da kan ve immün plazma ihtiyacı devam ettiğini belirten Kızılay tarafından Ramazan ayı ve pandemi dolayısıyla bağışlarda ve stoklarda yaşanan azalma eğilimi üzerine tüm vatandaşlara kendilerine en yakın kan merkezine giderek bağışta bulunmaları çağrısı yapıldı.

Kızılay, yalnızca 1099 ünite immün plazma stoku bulunduğunu belirterek yoğun bakımdaki koronavirüs hastaları için de vatandaşları web sitesi ve 168 çağrı merkezinden alınan randevularla immün plazma bağışında bulunmaya davet etti.

"1 ÜNİTE KAN İLE 3 KİŞİYE CAN OLUYORSUNUZ"

İçerisinde bulunduğumuz süreçte kan bağışının önemini vurgulayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Kan laboratuvarlarda yapılamayan bir doku. Ancak insan insana verirse şifa olabiliyor. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Özellikle küresel pandemi ve Ramazan'ın etkisiyle azalan kan bağışlarımız ve ulusal kan stoklarımız alarm veriyor ve ulusal anlamda bir seferberlik çağrısı gerektiriyor. Ramazan ayında mesai saatlerimizi iftar ve sahur saatlerine göre ayarladık. 1 ünite kan verdiğinizde 3 kişiye can oluyorsunuz, doğaya da bir fidan dikmiş oluyorsunuz" dedi.

BAĞIŞÇILAR SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA DAHİL EDİLMEDİ

Kızılay tarafından yapılan açıklamaya göre, bağışta bulunmak isteyen vatandaşlar Kızılay'ın www.kanver.org sitesinden ve 168 numaralı çağrı merkezinden kendilerine en yakın kan merkezini öğrenebilecekleri gibi randevu da oluşturabiliyor.

Acil kan bekleyen hastaların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerini dikkate alarak düzenleme yaptığını belirten Kızılay, hafta sonları ve akşam 7'den sonrası için alınan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan bağışçıların kan merkezlerine gelerek 15 dakika içerisinde kan verme işlemini gerçekleştirebileceklerini açıkladı.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
Covid-19
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ayhan demir 1 ay önce Şikayet Et
    belki bi yetkili olkur gecen gun capa kan merkezine gittim kan almadilar hatta ben orda iken ayri ayri iki genc grup geldi kovit sonrasi plazma vermek istediler onuda almadilar hep zorluk cikariyorlar aksini idda eden varsa tarih saat belli icerideki kamera jayitlarina baksinlar
    Cevapla
  • abuzer 1 ay önce Şikayet Et
    24 kez bağışladım ,24. bağışta kanındaenfeksiyon var dediler ve bir daha almadılar aynı gün gittim en ünlü hastanede tekrar test yaptırdım kanı temiz çıktı. sonradan öğrendim 25. bağışta bana bronz madalya vermeleri gerekiyormuş ve 25. bağışı almadılar vay sizin madalyanıza,,,kanımın bir damlasına kızıalayı kurban etmezmiyim. her kimin ihtiyacı olursa 0+ Abuzerrr deyin yeter hemen ordayım.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye ve Bakan Koca'nın pandemi yönetme başarısı
Ahmet Hakan'dan Sözcü Gazetesi'ne tokat gibi cevap: Biraz usturuplu atın...