Çocuklarda bahar alerjisine dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Çalışkan, baharın gelmesiyle birlikte çocuklarda alerjik hastalıklarda artış olduğunu söyledi

Çocuklarda bahar alerjisine dikkat!
Çocuklarda bahar alerjisine dikkat!
GİRİŞ 26.04.2021 14:39 GÜNCELLEME 26.04.2021 19:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Çalışkan, bahar aylarının bahar alerjisi olanlar için bir ‘kabus’ olduğunu belirtti. Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenler alerjik çocukların hayatlarını etkiliyor ve sağlık sorunlarına dönüşebiliyor. Halk arasında saman nezlesi olarak da bilinen bu alerji daha çok mevsim geçişlerinde görülüyor.

Bu şikayetlere dikkat! Kalp krizine neden oluyor

Halk arasında saman nezlesi deniliyor

Dr. Burcu Çalışkan: "Bahar alerji çocuklarda çok sık gördüğümüz bir sağlık sorunudur. Özellikle mevsim geçişlerinde ilkbaharın gelmesiyle halk arasında saman nezlesi adı verilen bir durumdur. Öncelikle alerji nedir bunun tanımını yapmak gerekir. Normalde vücudumuzda anormal bir tepkinin verilmeyeceği sağlıklı insanlarda olmayan fakat duyarlı insanlarda gördüğümüz vücudun herhangi bir maddeye karşı aşırı tepki vermesidir. Mevsim geçişlerinde polenlerin görülmesiyle beraber bahar alerjisi olarak sık karşımıza çıkmaktadır. Gözde, burunda, akciğerlerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Gözlerde olduğu zaman kaşıntı, kızarıklık, sulanma olabiliyor. Burunda akıntı, tıkanıklık şeklinde oluyor. Koku da ve tat almada azalma gibi. Akciğerde olduğu zaman kişide astım şeklinde, nefes darlığı öksürük şeklinde ataklara neden olabilmektedir. Vücutta bazı kaşıntılı, döküntülü durumda da karşımıza çıkabiliyor. En önemli tedavisi alerji yapan etkenden uzaklaşmaktır. Hasta uzaklaşsa bile fayda görmüyor ise doktor kontrolünde kişinin durumuna göre ilaçlar verilmektedir. Bu durum da mutlaka uzman doktor kontrolünde sürecin takibi iyi yapılmalıdır" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • kotay 8 ay önce Şikayet Et
    koronadada var bu belirtilir iki arada bi derede kaldık
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbullular yolda perişan oldu! "6 saattir yoldayım"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'li Özkoç ve Erdoğdu'ya suç duyurusu