Mevsimsel göz alerjilerine dikkat!

Op. Dr. Gülina Kargül Dinç gözde sulanma, kaşıntı, göz çevresinde ödem ve göz kızarıklığını önemsenmesi gerektiğini söyleyerek uyarılarda bulundu

Mevsimsel göz alerjilerine dikkat!
Mevsimsel göz alerjilerine dikkat!
GİRİŞ 21.04.2021 19:44 GÜNCELLEME 21.04.2021 20:45
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Alerjinin, vücudun dış etkilere karşı verdiği aşırı duyarlılık olduğuna dikkati çeken Göz Vakfı İdealtepe Göz Merkezi doktorlarından Gülina Kargül Dinç, “Sağlıklı kişilerde bu dış etkenler hiçbir reaksiyon yaratmazken alerjik kişilerde doku hasarına yol açabilir. Mevsimsel alerjik konjonktivit olduğu gibi yıl boyu süren alerjik konjonktivit gibi farklı tipleri de vardır. Çoğunlukla ilk belirtileri gözde sulanma, kaşıntı, göz çevresinde ödem ve göz kızarıklığıdır. Kişilerinin gözlerinin yapısal ya da genetik olarak hassas oldukları etkenle karşılaşmaları sonucu alerji ortaya çıkar.Göz alerjilerinin tedavisinde antihistaminikler ön plandadır. Bunun yanı sıra kortizonlu damlalar, anti inflamatuar etkili damlalar kullanılır. Zaman zaman soğuk kompres uygulaması, bazen de tablet olarak antihistamink kullanmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar uyarıyor! Kansızlığı göz ardı etmeyin


Göz alerjilerini nasıl azaltabiliriz?

Yaz aylarında güneş gözlüğü takmanın kısmen koruyucu olabileceğini belirten Kargül, sözlerine şöyle devam etti: “Alerjilerinin yoğun olduğu dönemde kişilerin kullanıyorlarsa kontakt lenslerine ara vermeleri tercih edilmelidir. Gözleri kaşımak veya ovuşturmaktan kaçınılmalıdır. Uzun süre gözü kaşımak veya ovuşturmak gözün yapısında kalıcı hasar bırakabilir.Herhangi bir ilaç, kimyasal madde ile temasdan sonra el hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Göz alerjileri ihmal edilmemeli, Göz doktoru tarafından kontrol altına alınmalıdır."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • BAHADIR GÜLGÖR 1 yıl önce Şikayet Et
    üstünüze bişey giyin geçer sulanma ve kaşıntı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Resepsiyonda Vali'nin elini sıkmayan albay ilden gönderildi
Ahmet Hakan, Erdoğan'ın esprisi sonrası kendisini hedef alan üç ismi topa tuttu