Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülen kanser türü!

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yener Gültekin, mesane kanserinin kadınlara oranla erkeklerde 3-4 kat daha fazla görüldüğünü belirterek uyarılarda bulundu

Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülen kanser türü!
Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülen kanser türü!
GİRİŞ 05.05.2021 21:03 GÜNCELLEME 06.05.2021 00:00

Sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalmanın bilinen en önemli risk faktörü olduğunu belirten Dr. Gültekin, sigara dumanında bulunan ve idrarla atılan bazı maddelerin bu riski arttırdığını, sanayinin bazı iş kollarında çalışanların da aynı maddelere maruz kaldıklarını iletti. Endüstriyel ortamlarda çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvenliği kurallarının dikkatle yerine getirilmesinin bu risk azaltılabileceğini söyleyen Gültekin, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigara kullanımı tüm mesane kanserlerinin yarısı ile ilişkilidir“ dedi. 

Tedavi yapılmazsa öldürücü olabilir

Tanı ve tedavisin geciktirildiği veya yapılmadığında öldürücü olabilen mesane kanserinin, en sık ve önemli belirtisinin aralıklı olarak idrardan ağrısız pıhtılı kan gelmesi olduğunu belirten Prof.Dr.Yener Gültekin, bazen kanamanın ancak mikroskopla inceleme ile görülebileceğini belirterek sigara kullanan veya riskli işkollarında çalışanların idrarlarında kanama varlığında  daha dikkatli olmalarını söyledi. 
 
Tanı son derece önemli

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yener Gültekin tanının son derece önemli olduğunu kaydedip, “Hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artar, ülkemizde 50-69 yaş erkeklerde en sık görülen kanserler içinde dördüncü sırada yer alırken 70 yaş ve üzerinde üçüncü sıraya yükselmektedir. Mesane kanseri tanısında hastanın şikayetlerinin ayrıntılı sorgulanması, sigara kullanımının ve kimyasallara maruziyetinin bilinmesi önemlidir. Hastalığın görüntülenmesinde ultrasonografi,  bilgisayarlı tomografi, ve sistoskopi önemlidir. Sistoskopi, mesanenin bir alet yardımıyla doğrudan gözle görülmesini sağlayan yöntemdir. Hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılır tanı için parça almasını ve çoğu kez de kanserli dokunun tedavisi için kazınarak çıkarılmasını sağlar” dedi. 

Yayılma varsa kemoterapiye başvurulur

Gültekin mesane kanserinin tedavisini ise şu şekilde anlattı: “Mesane kanserlerini yüzde 75’i ilk tanı konulduğunda yüzeyseldir, yani kanser mesane adalesine yayılmamıştır. Bu evrede etkin tedavi ve yakın takiple kişi mesanesi ile yaşama şansına sahip olabilir. Mesane adalesi tutulmuş ancak başka organlara yayılmamışsa mesanenin cerrahi olarak çıkarılmasıyla gerekir.  Yayılma varsa kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır.”

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
üroloji
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 28 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı! Bir günde korkutan artış
Ahmet Ünlü'nün gündem olma başarısı! Çocuklarımızı okullar mı yetiştiriyor?