Tiroid hastalığının pek çok belirtisi olabilir!

Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftası’nda Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu tiroid hastalıkları hakkında önemli açıklamalar yaptı

Tiroid hastalığının pek çok belirtisi olabilir!
Tiroid hastalığının pek çok belirtisi olabilir!
GİRİŞ 26.05.2021 17:41 GÜNCELLEME 26.05.2021 17:43
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftası’nda Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, tiroid hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Tiroid hastalıklarının toplumda çok sık görüldüğünü söyleyen Sıldıroğlu, “Herhangi bir hastalığa bağlı olduğu düşünülmeyen sinirlilik, çarpıntı, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, huzursuzluk, obezite veya kilo alamama gibi birçok durum tiroid bezi ile ilgili olabilir” diye konuştu. Belirtilerin çoğunun tiroid bezinin az ya da çok çalışmasına bağlı olduğunu ifade eden Sıldıroğlu, “İlerleyen yaşlarda tiroid bezi ile ilgili olabilecek bu ve benzeri bulguların, sadece halk arasında değil, doktorlar arasında dahi tiroid bezi ile ilişkisi çoğu zaman akla gelmiyor” dedi.

Diş çekimi sonrası kanama ve ağrıya çözüm!


Nadir görülen bulgular

Tiroid bezi hastalıklarında daha nadir görülen bulgular da olduğunu söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Prof.Dr. Onur Sıldıroğlu,  “Açıklanamayan yüksek kolesterol, eklem ağrısı, bağırsak alışkanlığında değişmeler, kalp yetmezliği, psikiyatrik problemler ve demans dediğimiz unutkanlık problemi sayılabilir. Hatta bu belirtilerin her biri tek başına bir bulgu olarak da görülebilir. 60 yaş üstü bireylerde bu saydığım durumlar genellikle ileri yaş hastalığı denilen dejenerasyon ve yaşlılığa bağlı semptomlar olarak değerlendirilir. Hâlbuki altta yatan sorun basit olarak tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidiye bağlı olabilir” ifadelerini kullandı.

Yaz aylarında başvurulan şok diyetler hastalığa neden oluyor!


Unutkanlık problemleri yaşanabiliyor

Ultrasonografi yapılması gerektiğini belirten Sıldıroğlu şu ifadeleri kullandı: “Zayıf olmasına rağmen kötü kolesterol (LDL) seviyesi yüksek olan bireylerde; dejenerasyon olmadan özellikle bacaklarda oluşan eklem ya da kas ağrısı çekenlerde, geçmeyen kabızlık şikayeti olanlarda, kalp kasında güçsüzlük ve zayıf atıma bağlı kalp yetmezliği teşhisi konulanlarda, akciğerlerde ve bacaklarda ödem - su toplanması olanlarda, depresyon yada psikoz gibi psikiyatrik problemleri olan halüsinasyon dediğimiz hayaller gören ve unutkanlık problemi yaşayarak yaşlılığa bağlı bunama zannedilen durumlarda tiroid fonksiyonlarına bakılmalı, hipotiroidiye açısından araştırılmalı ve tiroid bezine yönelik ultrasonografi yapılmalıdır." dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • Kadı köylü 3 yıl önce Şikayet Et
  Birine beddua edecekseniz Allah seni hipertiroidi yapsın diye dua edin. Ölümü ister oluyorsunuz. Vücudunuz çok bilinmeyenli matematik problemi gibi hareket ediyor. Çözümü bulmak nerdeyse imkansız. Çözüm sağladığınızı düşündüğünüzde bile problemlerle boğuşuyorsunuz.
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 3 yıl önce Şikayet Et
  ilaci tedavisi yokmu ?
  Cevapla
 • Sırat 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah kimseye yaşatmasın çok kötü durum yemek yiyorsun şişiyorsun kabızlık yapıyor,patlayacak gibi oluyorsun huzurunuz bozuluyor,uykusuzluk yapıyor,uykuya dalamıyorsunuz,uyusanız uyanamıyorsunuz halsizlik yorgunluk huzursuzluk doktor ilaç verdi euthyrox 50ml bitince yine tahlil yapacak,Allah bütün hastalarımıza şifa versin.
  Cevapla
 • VANCAN 3 yıl önce Şikayet Et
  ben cektim allah kimseye yaşatmasın bende hep böbrek zannediyordum dizlerim yüzüm hep şişti meyer troit az çalışıyor küçük bir hapla düzeldi günlük kullanım gerekiyor maalesef Allah şükür çok iyiyim şu an otroxs kullanıyorum
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Husilerden "Tufan 1" duyurusu! Kızıldeniz'de yeni dönem
Türkiye - Portekiz maçı TRT'de!