İzmir'de süper obez çift tüp mide ameliyatıyla 1 ayda 25 kilo verdi

İzmir'de yaşayan süper obezite grubunda yer alan 45 yaşındaki Derya ve Uğur Kavuncu çifti birer hafta arayla tüp mide ameliyatı oldu. 1 ay içinde 25 kilo veren çiftin bu sayede hem yaşam standardı yükseldi hemde şeker hastalığından kurtuldu

İzmir'de süper obez çift tüp mide ameliyatıyla 1 ayda 25 kilo verdi
İzmir'de süper obez çift tüp mide ameliyatıyla 1 ayda 25 kilo verdi
GİRİŞ 29.05.2021 12:39 GÜNCELLEME 29.05.2021 14:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İzmir’in Tire ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Derya Kavuncu ve 45 yaşındaki Uğur Kavuncu çifti, yıllardır obezite sorunuyla başa çıkmaya çalışıyordu. Süper obezite grubundaki 8 yıllık evli çift, hem yaşadıkları sorunlara son vermek hem de çocuk sahibi olabilmek için evlilik yıl dönümlerine gelen tarihte tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. Medicana International İzmir Hastanesi’ne gelerek tüp mide ameliyatı başvurusu yapan çift, detaylı bir hazırlık aşamasının ardından bir hafta arayla halk arasında tüm mide ameliyatı olarak bilinen Laparoskopik Sleeve Gastrektom ameliyatını oldu. Ameliyatın üstünde bir ay geçtiğinde ise Derya Kavuncu 173’ten 148 kiloya, Uğur Kavuncu ise 206 kilodan 181 kiloya düşmeyi başardı. Derya Kavuncu, verdiği kiloların ardından eşinin kendisine birkaç yıl önce aldığı tek taş yüzüğü taktı. Uğur Kavuncu’nun ise verdiği kilolar sayesinde şeker, 500’den 100’e kadar düştü

Obezite insan hayatını 20 yıla kadar kısaltabiliyorObezite insan hayatını 20 yıla kadar kısaltabiliyor
Eşimin ilk hediyesi olan tektaş yüzüğü kilolarım nedeniyle takamıyordum


Derya Kavuncu, fazla kilolar sebebiyle hayat standartlarının oldukça düştüğünü belirterek, “Hareketlerimiz kısıtlı, sosyal hayatımız hiç yok denecek kadar azdı. Her şey sorun olabiliyordu. Ameliyat kararı alırken hiç tereddüt etmedim, korku da yaşamadım. Kilo almak çok kötü bir şey. Hayat standardını inanılmaz düşürüyor. Çocuk sahibi olma isteğimiz de var. Kilo bu duruma engeldi. Bu engeli de ortadan kaldırmak istedik. Parmağımda şu an takabildiğim nişan yüzüğüm ve eşimin bana ilk hediyesi olan tektaş yüzüğü kilolarım nedeniyle takamıyordum. Artık takabiliyorum. Kıyafet bedenlerimiz küçüldü, artık daha çok seçeneğimiz var” dedi. 


 
Yeme alışkanlıklarını da değiştirdiler

Ameliyat öncesi ve sonrası yeme alışkanlıklarının değiştiğini aktaran Derya Kavuncu, “Çorbanın üstüne ve yaptığım yemeklerin yanına mutlaka makarna ya da pilav yerdik. Sofradan sonra çikolatayla birlikte duble şekerli kahve içiyorduk. Ardından sıra meyve ve çereze geliyordu. Yemeği zevk alarak yiyorduk. Doymak için değil. Artık yemeğe çok fazla para ayırmıyoruz, yemek yapmaya eskisi kadar zaman harcamıyorum. El işi yapıyorum ve artık daha çok üretiyorum. Eskiden 4 saat mutfakta geçiyorsa şu an sadece 45 dakikam mutfakta geçiyor. Ameliyattan sonra akşam ya sebze yemeği yiyoruz ya da çorba içiyoruz” diye konuştu. 

Koronavirüsten hastaneye yatanların yarısı obezite hastası!Koronavirüsten hastaneye yatanların yarısı obezite hastası!


25 kilo vererek şekeri bitirdik

Uğur Kavuncu da, verdikleri kilolarla beraber yaşam standartlarının yükselmeye başladığını ifade ederek, “Ayakkabı bağcığı bağlarken, çorap giyerken birbirimize yardımcı oluyorduk. Şimdi tek başımıza ayakkabı bağcığı bağlayıp, çorabımızı giyebiliyoruz. Yaşam standardımız yükseldi. Uzun yol şoförüyüm, diyabet hastalığı yüzünden çok zorlanıyordum, çalışırken beni bitiriyordu. Şekerim çok yüksekti. 500’lerden 100’lere kadar düştü. 25 kilo vererek şekeri bitirdik. En güzel etkilerinden biri bu oldu. Şimdi çok daha iyiyim. Ben toplamda 100 kilo vermeyi hedefliyorum, eşim ise 80 kilo vermeyi hedefliyor” ifadelerini kullandı. 

 
Vücut kitle endeksleri 60’ın üzerindeydi

Ameliyatı gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol, her iki hastanında vücut kitle endeksinin 60’ın üzerinde olduğunu ifade ederek, “Hastalık düzeyinde obezite şikayeti ile başvurdular. Hastaları birer hafta arayla ameliyata aldık. Her iki hastayı da 3 gece misafir ettikten sonra taburcu ettik. Bugün 1’inci ay kontrolüne geldiler. Yaklaşık 25’er kilo kaybı var. İkili, aynı zamanda diyabet ve hipertansiyon hastalarıydı. 1’inci ayları olmasına rağmen hastalarımız neredeyse ilaçların tamamını bıraktı” dedi. 
 
Obezitede en kalıcı yöntem: Cerrahi

Doç. Dr. Varlık Erol, obezitenin tedavisinde en kalıcı ve etkili yöntemin cerrahi olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ameliyatsız yöntemlerde vücut kitle endeksi 40’ın üzerine geçtikten sonra sadece diğer yöntemlerle kilo vermesindeki kalıcılık oranı yüzde 3’lerde. Bu çok düşük bir oran. Yaptığımı operasyonun uzun vadede başarı oranı ise yüzde 90’larda. Özellikle süper obezite grubunda hastalar bir kısır döngüye giriyor. Kilo aldıkça hareket edemiyor, hareket edemedikçe kilo almaya devam ediyor. Cerrahi ile hastaların kilo vermeye başlaması, hareket kabiliyetinin artmasını hedefliyoruz. Eğer bu zinciri bir yerde kırmazsanız, hasta kilo alarak devam edecektir ve bir süre sonra ameliyat şansını da kaybedecektir. Tekrar kilo alımı bu ameliyattan sonra da söz konusu ancak kontrollerini düzenli takip etmeyen ve yaşam alışkanlıklarını değiştirmeyen hasta grubunda tekrar kilo alımı gözlemliyoruz."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • ercan 2 yıl önce Şikayet Et
    insan bu kadar yemeği nasıl yiyebilir ki aklım almıyor... hastalık işte. Allah kolaylık versin.
    Cevapla
  • madenci 2 yıl önce Şikayet Et
    su orucu
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Harita paylaşıldı! Çok sayıda il için peş peşe uyarılar
Dünyanın gözü bu görüşmede! Heniyye Türkiye'ye geliyor