Aşırı kilolular ve obezler Kovid-19'u daha ağır geçiriyor!

Avustralya öncülüğündeki uluslararası bir araştırma, aşırı kiloluların ve obezlerin, Kovid-19'u daha ağır geçirme riskinin yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Aşırı kilolular ve obezler Kovid-19'u daha ağır geçiriyor!
Aşırı kilolular ve obezler Kovid-19'u daha ağır geçiriyor!
GİRİŞ 17.04.2021 12:23 GÜNCELLEME 17.04.2021 12:23

Diabetes Care dergisinde yayımlanan, Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü (MCRI) ve Queensland Üniversitesi liderliğinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, bu hastaların sağlıklı kilodakilere oranla oksijen desteğine ve invaziv mekanik ventilasyona ihtiyaç duyma olasılıkları daha yüksek bulunuyor.

Çağımızın veba hastalığı: Obezite


Araştırma 7244 kişiyle yapıldı

Çalışma, 11 ülkedeki 18 hastanede, yüzde 34,8'i fazla kilolu, yüzde 30,8'i obez olan ve Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan 7 bin 244 yetişkinin sonuçları üzerinden hazırlandı. Araştırmaya göre, obezitesi olan Kovid-19 hastalarının oksijene ihtiyaç duyma olasılığının daha fazla, invazif mekanik ventilasyona ihtiyaç duyma olasılığınınsa yüzde 73 daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Fazla kilolu hastalarda da benzer fakat daha ılımlı sonuçlar görüldü.

Obezite sağlığımız için çok olumsuz sonuçlar doğurur

Araştırmaya liderlik eden kuruluşlardan Queensland Üniversitesi'nden Dr. Kirsty Short, "Obezite sağlığımız için pek çok olumsuz sonuç doğurur. Kardiyometabolik ve solunumla ilgili hastalık riskini artırır. Grip, dang humması ve SARS-CoV-1'in de aralarında bulunduğu viral hastalıkların daha ağır geçirilmesine yol açar" dedi. Dr. Short, "Bu çalışmanın geniş ölçeği sayesinde, aşırı kilolu veya obez olmanın Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan yetişkinlerde daha kötü sonuçlar için bağımsız bir risk faktörü olduğunu kesin olarak kanıtladık" diye ekledi.

Obezite kovid-19'un hastalık yükünü arttırıyor

MCRI'den Dr. Danielle Longmore, bulguların obezite ile Kovid-19 hastalık yükünün artması arasındaki ilişkinin altını çizdiğini söyledi. Dr. Longmore, obeziteyi artıran karmaşık sosyo-ekonomik faktörleri ele almak için acil stratejiler geliştirmek ve abur cubur reklamlarına kısıtlama getirmek gibi kamu politikası tedbirlerine ihtiyaç bulunduğuna işaret etti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Siyonistleri kudurtan gerçek: İsrail'in elebaşıları Gazze’de bir bir öldürülüyor
Aziz Yıldırım 'getireceğim' dedi! Mourinho'dan ilk açıklama geldi