Çağımızın veba hastalığı: Obezite

Uzmanlar çağın vebası olarak adlandırılan obezite hastalığının küçük yaşlardan itibaren görülmeye başladığını söyledi ve obezite hakkında ayrıntılı bilgi verdi

Çağımızın veba hastalığı: Obezite
Çağımızın veba hastalığı: Obezite
GİRİŞ 10.04.2021 17:45 GÜNCELLEME 10.04.2021 17:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gülden Ballı uzmanların çağın vebası olarak adlandırdığı obezite hastalığının görülme yaşının çocukluk çağına kadar düştüğünü belirterek obezite tedavi seçenekleri hakkında bilgi verdi. Ballı: "Normalde hastaya etkin bir tedavi önerisi yapabilmemiz için hastanın çabası önemlidir. Hastanın zayıflamayı denemiş olması; ancak başarısızlık öyküsü olması gerekiyor" dedi. 

Fazla kilolu insanların koronavirüse yakalanma ihtimalleri daha yüksek!


Her hastanın tedavisi kişiye özeldir

Op. Dr. Gülden Ballı, "Bir hastayı değerlendirirken şöyle düşünüyorum; bu hastada tek bir şansım olsa, en iyi sonucu hangi tedavi ile alırım? Cerrahi dışı yöntemler mi; yoksa obezite cerrahisi mi? Tedavi seçeneklerinde kimi hasta mide botoksu uygundur, kimi hastada mide balonu tedavisi daha iyi sonuç verir. Bu yöntemlerde başarı alınamayacak sınırdaki hastalarda obezite cerrahisi en etkin tedavidir. Obezite ameliyatı olan hastalar, ideal kilosuna doğru zayıflarken, kronik hastalıklar nedeniyle kullandıkları ilaçları da ameliyatın yaklaşık birinci ayında bırakıyor; ancak doğru tedaviyi yapamazsak geri dönüşler oluyor" şeklinde konuştu.

Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri!


Sağlıklı beslenmeyi hayat şekli haline getirmeyi planlıyoruz
 
Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gülden Ballı, "Örneğin kontrolsüz diyabeti olan bir hastaya tüp mide ameliyatı yaparsak hasta ameliyattan 3-5 ay sonra o ilaçları kullanmaya devam ediyor. İşte bu nedenle her hasta için en doğru tedavi yöntemini uygulamak çok önemli. Ben diyorum ki bir atış hakkımız var; onda da en iyiyi yapalım. Böyle olduğunda tedavi başarıya ulaşırken, sağlıklı beslenmeyi hayat şekli haline getirmiş bir birey elde etmiş oluyoruz" diye aktardı.  

Koronavirüs sonrası unutkanlık yaşıyorsanız dikkat! Kalpte hasar olabilir


Zayıfladıktan sonra daha verimli olanlar var

Günümüz obezite hastalarının birçoğunun topluma ve sosyal hayata karşı kendilerini izole ettiklerini söyleyen Ballı, hem yeme bozukluğu olan hastalarda hem de obeziteden kaynaklı psikososyal problem yaşayan hastalarda mutlaka psikolog yardımı aldıklarını söyledi. Hastaların bu sürece her açıdan hazır olması gerektiğini vurgulayan Ballı, "Bir yılın sonunda görüp tanıyamadığım hastalar var. Zayıfladıktan sonra hayata daha verimli bağlanan, iş sahibi olan, evlenen hastalarımı gördükçe duygularıma hakim olamıyorum" dedi. Ballı, obezite tek başına hamile kalma ihtimalini düşürdüğü için gebelik yaşayamayan hastaların, etkin tedavi sonrası ameliyattan yaklaşık 1,5-2 sene sonunda hamile kalabileceklerini söyledi. 
 
Türkiye'de obezite hasta oranı yüzde 30'larda

Kilo sorunu olan hastaların tedavi öncesi sağlık taramalarının yapıldığını ve baştan aşağı tüm vücudun kontrolden geçirildiğini belirten Op. Dr. Gülden Ballı, her hasta için özel beslenme profili çıkarıldığını anlattı. Hastaların takip edildiği süreci eğitim süreci olarak da adlandırdıklarını kaydeden Ballı, “Tedaviyi seçerken sadece vücut kitle indeksine bakarak karar vermek doğru sonuca götürmüyor. Hastanın günlük yaşantısı detaylı incelendiğinde daha verimli sonuçlar elde ediliyor” diye konuştu. Uzmanların obezite için ‘çağın vebası’ tabirini kullandığına da değinen Ballı, Türkiye’de obezite hasta oranının yüzde 30’larda olduğu bilgisini paylaştı. Obezitenin en yaygın sebebinin yanlış beslenme alışkanlıkları olduğunu söyleyen Ballı, “Şeker oranı yüksek gıdalara yönelen bireylerin hareket kabiliyeti de azalıyor; toplumumuzda sporu alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
    İnsanlara 3 öğün yemek yemek lazım diye ogrettiginiz için her hastalık çıkıyor osta peygamberimizin zamanında doktorlar iş yapamazmis ve oruç tut sihhat bul.cennettekiler iki öğün yerdi.40 gün yemeden yaşayan peygamberler evliyalar var demekki insan 40 50 60 gün bir şey yemese rahat yaşar ama işte insani her gün 3 defa yiyecen diye diye yemezse öleceğini sanıyor zavallı sonra hastalık uyuşukluk vb her şey oluyor
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Altay tartışmalara son noktayı koydu! O belediyenin SGK borcu sıfır
Galatasaray, Elias Jelert'i KAP'a bildirdi!