Pandemi döneminde sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları!

Uzman Diyetisyen Melek Elmas pandemi döneminde oruç tutanların hem bağışıklığı düşürmemek için hem de tok tutması için neler tüketmesi gerektiğini sıraladı.

Pandemi döneminde sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları!
Pandemi döneminde sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları!
GİRİŞ 10.04.2021 15:59 GÜNCELLEME 10.04.2021 15:59

Uzman Diyetisyen Melek Elmas Ramazan ayında hem bağışıklığımızı düşürmemek için hem de dengeli beslenerek sağlıklı şekilde oruç tutmak için yapılması gerekenleri anlattı. Özellikle pandemi koşullarından dolayı vatandaşların yağlı yiyecekler ve tuz oranı yüksek yiyeceklerden kaçınarak iftar ile sahur arasında mutlaka en az 8 bardak su tüketilmesi gerektiğini söyledi. 

Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri!

Sağlıklı oruç tutmanın yanında Ramazan'da neler tüketileceği de son derece önemlidir

Uzman Diyetisyen Melek Elmas, “Ramazanda daha sağlıklı ve daha dirayetli bir oruç geçirmek için, sahuru nasıl yaptığımız önemli. Burada neler yediğimiz, orucumuzu nasıl geçireceğimizi gösterecektir. Sahurda önerdiğimiz bir dilim peynir, az yağlı ve az tuzlu, bir adet haşlanmış yumurta, bol domates, yeşillik gibi. Kadınlarda 2, erkeklerde kilo durumuna göre 3-4 tam buğday dilim ekmek şeklinde bir sahur yapmamış gerekiyor. Yani kişinin gün içerisinde gün içeriğinde yaptığı kahvaltıyı biz, sahura taşıyacağız” diye konuştu.
 
Sahurda çay içmek susuzluğu arttırır

Sahurda yenilmemesi gerekenleri anlatan Diyetisyen Elmas, “Pideyi tüketmememiz gerekiyor. Kan şekerini hızla düşüreceği için açlık hissini arttırıyor, demleme çay tüketmeyeceğiz, demleme çay vücuttaki suyu attığı için susuzluğumuzu arttıracaktır. İftardan kalan sarmalar, dolmalar, börekler, yağ ve tuz oranı yüksek besinleri sahur sofrasına sokmamamız gerekiyor. Bunun dışında sahurda 3 ve 4 su bardağı öneriyoruz” dedi.
 

Ramazan'da sağlıklı beslenmenin püf noktaları! Örnek Ramazan menüsü


Diyetisyen Elmas iftarda yemek sıralamasını anlattı

İftarda yiyeceklerle ilgili konuşmasına devam eden Elmas, “İlk önce bir bardak suyumuzu içiyoruz. Ondan sonra yanına çorba ile başlıyoruz. İftarda bizim önerdiğimiz karbonhidratı düşükten başlayıp, yükseğe doğru geçeceğiz. 10-15 dakika dinlenme molası verdikten sonra ana mönüye geçiyoruz. Peki ana mönüde neler var? Sebze yemeği, etli sebze yemeği, et yemeği gibi kuru baklagiller yemeğiyle beraber devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
   
Tatlı tüketimi sınırlanmalı

Ramazan ayında tatlı tüketimi ile ilgili de konuşan Uzman Diyetisyen Elmas, “Her gün değil de, haftada bir sütlü tatlılardan tercih etmemiz gerekiyor. Sütlaç, güllaç, ya da bir iki top dondurma şeklinde tercih edebiliriz. İftarımızı yaptık, 2-2.5 saat sonra ara bir öğün yapmayı öneriyoruz. Bunun yanında bir iki porsiyon meyve, yanında yoğurt veya ayran yaparsak daha dengeli, hem de orucun verdiği açlık ve susuzluğu bastırmış olabiliriz” diye belirtti.

Kanserden korunmak için mutlaka tüketin, Kefir, elma sirkesi, tarhana çorbası...

 
İftar sonrası imkan varsa yürüyüş yoksa evde egzersiz öneriyoruz

Pandemi dönemi ile kısıtlamalardaki oruç tutumu ile ilgili konuşan Elmas, “Pandemi koşullarındayız ve iftar saatleri akşam 20.00’a doğru olacağı için sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı çok fazla hareketsiz kalıyor gün içerisinde. Ben şunu öneriyorum, iftarı açtıktan sonra yürüyüş ortamı varsa, 30-40 dakika yürüyüşler veya ev içerisindeki hafif egzersizlerle geçirmesini öneriyoruz. Ramazan'da su tüketimi de çok önemli, iftar ile sahur arasında 8 su bardağı sıkıştırmamız önemli” diye anlattı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaraylı yıldızdan derbi öncesi flaş sözler: Mutlu değilim
İstanbul motosiklet dehşeti! 6 yaşındaki çocuğa çarpıp kaçtı!