Uzmanlardan meyve ve sebzeyi karbonatlı suyla yıkayın uyarısı

Uzmanlar meyve ve sebzelerin doğada zarar görmeden yetişmesi için uygulanan pestisitin karbonatlı suyla yıkanarak arındırılması konusunda uyardı.

Uzmanlardan meyve ve sebzeyi karbonatlı suyla yıkayın uyarısı
Uzmanlardan meyve ve sebzeyi karbonatlı suyla yıkayın uyarısı
GİRİŞ 09.04.2021 10:14 GÜNCELLEME 09.04.2021 10:24

Pestisit meyve ve sebzelerin doğada zarar görmeden yetişmesi için uygulanır. Yanlış ve bilinçsiz kullanıldığı takdirde hem çiftçiler hem toplum sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Pestisitlerin meyve ve sebzelerden arındırılması hakkında tavsiyelerde bulunan Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi, “Meyve ve sebzelerin karbonatlı su ile yıkanması pestisitlerden arındırmada en etki yöntemlerden biri” diye konuştu.

Deniz tuzunun zararları nelerdir? En sağlıklı tuz çeşidi hangisidir?


Pestisitler pek çok sağlık sorununa yol açıyor

"Pestisit", sebze ve meyvelerin doğada zarar görmeden yetişmesi için kullanılan madde veya maddelerden oluşan karışımlara deniyor. Organik ürünlerde de zaman zaman pestisit görülebildiğini söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi, “Yapılan bilimsel çalışmalarda organik ürünlerde bile bazı pestisit kalıntılarına rastlanıyor. EPA'ya (Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı) göre pestisitler; yabani otlar, böcekler, sivrisinekler, keneler, sıçanlar, fareler gibi zararlıları ve hastalık taşıyıcıları kontrol etmek amacı ile tarım uygulamalarında sıkça kullanılan kimyasal bileşikler.  Ancak yine bilimsel çalışmalara göre, pestisitlerin doğum kusurları, sinir hasarı ve kanser gibi sağlık sorunlarına da neden olabileceği tespit edilmiş. Bu nedenle meyve ve sebzelerin tüketilmeden önce etkili bir şekilde yıkanması önemli” dedi. 

Böbrek hastalarının yeni tercihi kaya levreği taşı yoğun talep görüyor!


Yüzde 10'luk tuzlu su çözeltisi sade sudan daha etkili

Ürünlerin yıkanmasında kullanılan dezenfektanların su kadar etkili olmadığını da ifade eden Dr. Azarabadi,  “2007’de yapılan bir çalışmada sebzeler sirke, tuzlu su çözeltisi ve sade su ile 20 dakika boyunca yıkayarak, 4 yaygın böcek ilacının kalıntıları araştırılıyor. Elde edilen verilere göre yüzde 10’luk tuzlu su çözeltisinin sade suya oranla daha etkili olduğu tespit ediliyor” şeklinde konuştu.

Karbonat su çözeltisi ile yıkanan elmalarda...

Karbonat - su çözeltisi ile 12-15 dakika yıkanan elmalarda hem yüzeydeki hem de elma kabuğunun altındaki pestisit kalıntılarına rastlanmadığına vurgu yapan Dr. Azarabadi, “Pestisitlerin sağlık üzerine olan olumsuz etkileri nedeni ile meyve ve sebzelerin efektif bir şekilde yıkanması oldukça önemli. Bilimsel çalışmaların verilerine dayanarak meyve ve sebzelerin karbonatlı su ile yıkanması pestisitlerden arındırmada en etki yöntemlerden biri” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail saldırıları altındaki Gazze'de bayrama hazırlık
Adana'da 14 yaşındaki çocuk başıboş köpeklerin saldırısına uğradı