Deniz tuzunun zararları nelerdir? En sağlıklı tuz çeşidi hangisidir?

Uzman Diyetisyen Eda Balcı zararlı mikroplastiğin en fazla deniz tuzunda bulunduğunu ifade ederek en çok karaciğer, böbrek ve dalakta birikir.

Deniz tuzunun zararları nelerdir? En sağlıklı tuz çeşidi hangisidir?
Deniz tuzunun zararları nelerdir? En sağlıklı tuz çeşidi hangisidir?
GİRİŞ 08.04.2021 14:16 GÜNCELLEME 08.04.2021 14:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, tuzda bulunan mikroplastiklerin zararlarını anlattı. Mikroplastiğin en çok deniz tuzunda bulunduğunu belirten Balcı, ''Verdiği zarar yıllar içinde ancak anlaşılabilir. En çok karaciğer, böbrek ve dalakta birikir'' diyerek olası risklere dikkat çekti. Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, mikroplastiklerin ne olduğu, en fazla hangi tuzda bulunduğu ve en sağlıklı tuz çeşidinin hangisi olduğuna dair bilgi aktardı.

Tahin helvasının faydaları nelerdir? Tahin helvası neyden yapılır?


Mikroplastikler insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor

Mikroplastiklerin, 5mm’den daha küçük, çevre kirliliğine sebep olan, çoğunlukla petrol türevi olup suda çözünmeyen, düzgün şekilli veya şekilsiz polimerik parçacıklara verilen isim olduğunu belirten Balcı, “Plastik bir maddenin milyonlarca parçaya ayrılmasıyla meydana gelen bu mikroplastikler, çevreye verdiği zararların yanı sıra insan sağlığına da ciddi zararlar vermektedir. Mikroplastikler yediğimiz birçok besinde veya kullandığımız birçok eşyada bulunabildiğinden farkına varmadan bu maddeleri yiyor, içiyor ve soluyoruz” dedi.

Şifa deposu kaldirik otu! Faydaları saymakla bitmiyor


16 farklı marka incelenmiş

Yapılan çalışmalarda gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu mikroplastiklerin deniz ürünlerinde, safra tuzunda, kişisel bakım ürünlerinde, biberonda, kozmetik ürünlerde, kağıt bardaklarda ve daha birçok besin ve eşyada olduğu tespit edildiğinin altını çizen Balcı, “Türkiye’de mikroplastikler üzerinde yapılan bir çalışmada 16 farklı marka sofra tuzu incelenmiş ve yapılan incelemeler sonucunda, sofra tuzlarında bu zararlı mikroplastiklere rastlanmıştır. İncelenen sofra tuzları, farklı su kaynaklarından elde edilmiştir. Raporda en yüksek mikroplastik partikül sayısına deniz tuzunda rastlanıldığı belirtilmiş, deniz tuzunu göl ve kaya tuzlarının takip ettiği belirtilmiştir. Raporda aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen yetişkin bir bireyin günlük alması gereken tuz miktarının 5-6 gramı geçmemesi, fakat bu miktarın Türkiye’de 15-18 gram kadar olduğu belirtilmiştir. Buna göre; Türkiye’de insanların, tuz tüketiminin daha az olduğu diğer ülkelere kıyasla çok daha fazla mikroplastiğe maruz kaldığından da bahsedilmektedir.” şeklinde konuştu. 

Göz alerjisine ne iyi gelir?


Mikroplastikler obezite, astım ve sinir sistemi bozukluklarına neden oluyor

Mikroplastiklerin kanser gibi çok ciddi hastalıklara neden olabildiğini ifade eden Balcı, “Özellikle bazı plastiklerde kullanılan maddelerin obezite, insülin direnci, astım, doğum kusurları, üreme ve sinir sistemi bozuklukları gibi hastalıklara yol açtığı da yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Aynı zamanda Tip 7 denilen bisfenol içeren plastikler, östrojenik etkiye sahip olduğundan erkeklerde erken ergenliğe girme, meme büyümesi, pankreas bozuklukları ve tiroid bozuklukları gibi birçok hastalığa da neden olabilmektedir.” dedi. 

Tüketicilerin anlaması mümkün değil

Tuzlardaki bu maddeleri tüketicilerin anlamasının mümkün olmadığını belirten Balcı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Tuzların etiketinde hangi maddelerin ne kadar miktarlarda bulunduğu üreticiler tarafından mutlaka belirtilmeli, aynı zamanda tuzun içeriğinde bu mikroplastiklerin olup olmadığı kayda geçmeli ve tuzların analizleri yapılmalı ve analiz sonuçları tüketiciler ile de paylaşılmalıdır.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Emekli 3 yıl önce Şikayet Et
    "Raporda en yüksek mikroplastik partikül sayısına deniz tuzunda rastlanıldığı belirtilmiş, deniz tuzunu göl ve 'KAYA TUZLARI'nın takip ettiği belirtilmiştir."
    Cevapla
  • ismail eldivanlı 3 yıl önce Şikayet Et
    çankırı kaya tuzu alın salti
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ekrem yine Ekrem.. Ekmeğe göz diken Ekrem!
Diyanet Türk hacıları şikayet ediyor iddiasını kim, neden yaydı? HURSAD Başkanı açıkladı