Zahter bitkisi 4 ayda toplanıyor, kilogramı 20 liradan satılıyor!

Hatay'da dağlarda kendiliğinden yetişen veya bazı çiftçiler tarafından tarlalarına ekilerek yetiştirilen zahter bitkisi köylülerin geçim kaynağı oldu.

Zahter bitkisi 4 ayda toplanıyor, kilogramı 20 liradan satılıyor!
Zahter bitkisi 4 ayda toplanıyor, kilogramı 20 liradan satılıyor!
GİRİŞ 07.04.2021 15:24 GÜNCELLEME 07.04.2021 15:53

Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Kozkalesi mahallesi sakinlerinin en büyük gelir kapılarından biri zahter bitkisi. Zahter dağlarda kendiliğinden yetişen ve bazı çiftçiler tarafından tarlalara da ekilebilen bir kekik türü. Zeytin ile salatası yapılan, salamura haline getirilebilen, kuru halde çay olarak tüketilen ve pek çok yemeğe de lezzet katan şifa deposu zahter, kilosu 20 TL'ye satıyor.

Vali Çeber: Rize'nin mandalinası çayından daha eski!


Şifa deposu zahter bitkisinin kilosu 20 liradan satılıyor

400 haneli mahallenin yüzde 90’nının geçimini sağladığı zahter, Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. Zeytin ile birlikte salatası yapılan, salamura haline getirilebilen, kuru halde çay olarak tüketilen ve pek çok yemeğe de lezzet katan şifa deposu olan bu bitki, kilosu 20 TL'den satılıyor. Şubat ayının sonunda başlayan zahter hasadı, haziran ayının sonuna kadar devam ediyor. Mahalle halkı, 4 ay boyunca yoğun mesai harcayıp hem doğadaki hem de tarlalarındaki zahterleri toplayarak, aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Köyün yüzde 90'ı bu şekilde geçiniyor

Bu yılki rekolteden memnun olduklarını ve hasadın bereketli geçtiğini söyleyen Kozkalesi Muhtarı Ersoy Çıldam, “Köyümüzün yüzde 90'ının geçim kaynağı zahterdir. Sabahın erken saatlerinde tarlaya geliriz, akşam saat 5’e kadar hasat yaparız. Komşu köylerden en az 120 civarı işçi getirerek, hasat yapıyoruz. Köyümüzde günlük 7,5 ton civarında zahter toplanıyor. Köyün zaten tek geçim kaynağı zahter diyebiliriz. Şubat ayının sonunda başladığımız zahter hasadını haziran ayına kadar devam ettiririz. Yoğun bir talep var, Türkiye’nin birçok iline zahteri biz gönderiyoruz. Köye gelen 20-30 tane de tüccarımız var, onlar akşamdan gelip toplanan zahteri alırlar ve dağıtımını yaparlar. Biz tüccarlara kilosunu 20 TL’de satıyoruz hem tüccarlar kazanıyor hem biz kazanıyoruz” dedi.

Koronavirüsten kalan en kötü miras: Parosmi


Koronavirüse iyi geliyor

Zahter yetiştirmenin ve hasadını yapmanın meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen çiftçi Ganime Yılmaz da, “Biz bu işi severek yapıyoruz. Zahteri, baharatlarda kullanıyoruz. Yemeklerde de tavukta, ette, kahvaltıda salatasını yapıp yiyoruz. İçecek olarak da tüketiliyor, soğuk algınlığına çok iyi geliyor, koronavirüse karşı bile iyi geldiğini söylüyorlar. Çay yerine biz sürekli zahteri kaynatıp içeriz” diye konuştu.

Günlük 200 kilo zahter topluyorlar

Tek geçim kaynağının zahter olduğunu söyleyen Mehmet Ali Yılmaz ise 10 dönümlük alanda zahter ektiğini söyledi. Altı işçi ile beraber tarlasından günlük 200 kiloya yakın zahter topladıklarını söyleyen Yılmaz, “Benim kekiğime sahip çıkılmasını istiyorum. Tabi müşterimiz var, talep de çok ama yetkililerimizden destek bekliyoruz” dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kia EV3 tanıtıldı! Fiyatıyla B SUV'da dengeleri değiştirecek
Sabahat Akkiraz'dan dikkat çeken çıkış: Artık bir güvenlik sorunu