Vali Çeber: Rize'nin mandalinası çayından daha eski!

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin yürüttüğü ve coğrafi işaret yolunda süren çalışmalar neticesinde hazırlanan 'Derepazarı mandalinası' yoğun ilgi gördü

GİRİŞ 07.04.2021 10:56 GÜNCELLEME 07.04.2021 12:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Eski zamanlarda Uzakdoğu'dan getirilerek Rize'de ekilen satsuma cinsi mandalina bölgenin iklim şartlarını sevince üretimi arttı. Tadı ve kokusuyla da kendisine hayran bırakan mandalina Rize'nin Derepazarı ilçesinin meşhur ürünü haline geldi. Ayrıca reçeli de yoğun ilgi gören mandalina ile ilgili konuşan Rize Valisi Kemal Çeber 'Rize'nin mandalinası çayından daha eski' dedi.

Gaziantep'in ünlü lezzetlerinden 'Menengiç Kahvesi' Avrupa Birliği yolunda!


Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuruldu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından Rize’nin köyleri tek tek tarandı. Toplanan satsuma cinsi mandalinalar üniversite tarafından oluşturulan seleksiyon bahçesi ile inceleme altına alındı. İçlerinden çıkan 7 çeşit satsuma cinsi mandalina çeşidi için ise Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunuldu.

Rize mandalinası çayından daha eski

Rize’nin mandalinasının çayından daha eski bir tarihi olduğunu ve herkes tarafından aroması, kokusu ve diğer özellikleri nedeniyle tercih edildiğini dile getiren Rize Valisi Kemal Çeber, “Turunçgillerin üretildiği yerlerde bile Rize mandalinası olarak bilinir ve satılır. Bende Rize Valisi olmadan bunu bilirdim. Gerçekten hem aroması hem içerisindeki vitamin değerleri hem de liflilik oranları gibi özellikleri ile farklı bir mandalina. Rize’de herkes çayı bilir ama mandalina daha eskidir. Neredeyse 150 yıllık geçmişine kadar bilinir, hatta daha eskisi de söylenir." dedi.

Diyarbakırlılar pandemiye rağmen günde 4 ton ciğer tüketiyor!


Mandalinanın en lezzetlisi Derepazarı'nda yetişir

Çeber konuşmasının devamında: "Rize mandalinasının en lezzetli yetiştiği yer olarak da Derepazarı olduğu söylenir. Burada çok güneş alır, rakım biraz daha farklıdır. Bu Derepazarı mandalinası üzerine de çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de Derepazarı mandalinası reçeli. Artık yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimize, devlet büyüklerine Derepazarı mandalinası ikram ediyorum ve her birinden çok güzel geriye dönüşler alıyorum. Derepazarı mandalinasının reçelini yiyen, tadan herkes çok beğeniyor. Biz de sofralarımızda beğenerek bulunduruyoruz. Hem vitamin değerleri hem besleyicilik özellikleri hem de liflilik özellikleri ile de sağlığa yararlı. Derepazarı mandalinası aynen ilçemizin yine çok meşhur pidesi gibi önemli bir ürünü olacak ve herkesin sofrasında arzu ederek, beğenerek bulundurduğu gıda çeşidi olacak” dedi.  

Gaziantep'in koronavirüs risk haritası eşsiz lezzeti 'beyran' sayesinde sarıya döndü!


Cumhurbaşkanı Erdoğan da çok beğendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da Derepazarı’nın mandalinasından yapılan reçelin ulaştırıldığını ve tadını çok beğendiğini öğrendiklerini dile getiren Vali Çeber, “Cumhurbaşkanımıza Derepazarı mandalinasından yaptığımız reçeli gönderdik. Tattığı ve çok beğendiği bilgisini de aldık. Cumhurbaşkanımız şeker hassasiyetinden dolayı çok fazla şekerli ürün tüketmiyor ama yöresinin bir ürünü olarak kendisine ulaştı. Memleketin her bir köşesindeki en ufak gelişmeden mutlu olduğu için böyle bir ürünün varlığından da mutlu olduğunu biz biliyoruz. Tadına baktığını ve çok beğendiğini de biliyoruz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • B.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
    Başkanımız sevdiyse biz hayli hayli severiz ve tüketiriz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail köşeye sıkıştı! Kassam'ı alt edemeyen işgalciler sivilleri vuruyor
10 gazete aynı noktada buluştu: 27 Mayıs darbesini unuttular