Gaziantep'in ünlü lezzetlerinden 'Menengiç Kahvesi' Avrupa Birliği yolunda!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’in ünlü lezzetlerinden menengiç kahvesinin Türkiye’de coğrafi işaret tescilinin alınmasının ardından Avrupa Birliği’nde de tescillenmesi için başvuruda bulundu.

Gaziantep'in ünlü lezzetlerinden 'Menengiç Kahvesi' Avrupa Birliği yolunda!
Gaziantep'in ünlü lezzetlerinden 'Menengiç Kahvesi' Avrupa Birliği yolunda!
GİRİŞ 05.03.2021 13:43 GÜNCELLEME 05.03.2021 14:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gastronomi dalında 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren Gaziantep Mutfağı eşsiz lezzetleriyle ulusal ve uluslararası alanda adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle kış aylarında tüketilen Gaziantep’in önemli yöresel ürünleri arasında yer alan menengiç kahvesi, Büyükşehir Belediyesi girişimleri sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu’nun tescilinin ardından Avrupa Birliği’ne de tescili için başvuru yapıldı. Avrupa Komisyonu’nda inceleme, ilan ve tescillenme süreçlerinin ardından menengiç kahvesinin Gazi şehrin lezzeti olduğu Avrupa’da da kabul edilmiş olacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hedefi: Yeşil Gaziantep!

Gaziantep mutfağına ait diğer lezzetlerinde tescili sürdürülüyor

40 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün ile Türkiye’de en fazla tescilli ürüne sahip olan Gaziantep’in menengiç kahvesinin yanı sıra Gaziantep Mutfağı’na ait diğer lezzetler olan Antep Lahmacunu ve Antep Fıstığı’nın Avrupa Birliği’nde tescili için çalışmalar sürdürülüyor. 2013 yılında ise Antep Baklavası Avrupa Birliği tarafından tescillenmişti.

Menengiçin geçmişi 4.Murat'a dayanıyor

Yabani fıstık ağacının meyvesi olan menengiçlerin toplanıp, yıkanıp kurutulmasının ardından, kavrularak çekilmesi ile elde edilen menengiç kahvesi, süt ile hazırlanarak sıcak tüketiliyor. Kafein içermemesi ve yağ asidi bakımından zenginliğiyle sağlık bakımından da oldukça faydalı olan, yüzyıllardır Gaziantep’te tüketilen menengiç kahvesinin, Osmanlı Padişahı 4’üncü Murat’ın Bağdat Seferi sırasında uğradığı kentte kendisine ikram edildiği aktarılır.

YORUMLAR 3
 • Selami Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kahve kesinlikle Elazığ a aittir.
  Cevapla
 • yusuf gökçe 1 yıl önce Şikayet Et
  yanlış bilgi bu kahve YOZGAT la ünlüdür
  Cevapla
 • Gazikentli 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha neler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TFF resmen açıkladı! Göztepe ve Altay hükmen mağlup
Cumhuriyet İslam'a nefret kustu! Genç hafızlar ve öcü gibi çizilen âlimler...