Pandemide eşek sütü ve inci tozu sabunlarına yoğun talep var!

150 yıldır Gaziantep'te tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilen inci tozu ve eşek sütü sabunları pandemide yoğun ilgi görüyor.

Pandemide eşek sütü ve inci tozu sabunlarına yoğun talep var!
Pandemide eşek sütü ve inci tozu sabunlarına yoğun talep var!
GİRİŞ 07.04.2021 13:17 GÜNCELLEME 07.04.2021 14:01
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gaziantep'in Nizip ilçesinde 150 yıldır üretilen inci tozu ve eşek sütü sabunu doğal yöntemlerle hazırlanıyor. Temizlik kurallarına daha çok dikkat edilen koronavirüs döneminde sabunlara olan talep de arttı. Son zamanlarda insanlar yenilen içilen
ürünlerin yanı sıra temizlik yapılan ürünlerde de doğal ürünlere yönelir oldu. 

Yazın habercisi çağla 50 liradan satıldı, kısa sürede tükendi!


Türkiye'nin 82 ili ve dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor

Nizip ilçesinde, 150 yıldır üretimi yapılan sabunlar sıcak kaynatma usulü ile yapılıyor. Yaklaşık 20 farklı çeşidi olan sabunlardan kuruyan cilde iyi geldiği öne sürülen eşek sütü ile saçları güçlendirdiği iddia edilen inci tozundan sabunlar ilgi görüyor. Büyük kazanlarda bitkisel yağların ve kostik ismi verilen sodyum hidroksitin karışımıyla elde edilen sıvı, çalışanlar tarafından açık alanda ilk önce soğukta donduruluyor. Donan sıvı kubbe şeklinde dizilip, 6 ay boyunca kurumaya bırakılıyor. 6 ay sonunda ortaya çıkan sabun Türkiye'nin 81 ilinin yanı sıra dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor.

Pandemide değişen temizlik anlayışı sabuna olan talebi de arttırdı

Sabun çeşitlerinde eşek sütü ve inci tozu gibi çeşitlerin olmasının ilgiyi artırdığını dile getiren sabun üreticisi Halil Ünal, şunları söyledi: "Son zamanlarda doğal ürünlerin tümüne sayacak olursak yenilen, içilen, sürülen tüm ürünlerde doğallığa dönüş arttı. Sabun tüketimi her geçen gün eskiye nazaran kullanımı artıyor. Pandemi genel temizliği artırdı. İnsanların tamamı kullandıkları malzeme sıvı sabunlar, katı sabunlar, doğal sabunlar bunlardan hangisi olursa olsun insanların temizlik alışkanlığını artırdı. Sabunluk yağlara ilaveten keçi sütü, eşek sütü, inci tozlu sabunların çeşitlendirilmesi tüketilmesini de artırdı. Bazı ürünlerin çoğunda mesela kilosu 1000 TL olan yağın sabunu yaklaşık 15 TL'ye satılıyor. Bu ürünlerde sadece onun ismi onun esansı veya özü kullanılıyor. Üretilen eşek sütlü sabun kadar eşek sütü bulmak mümkün değil hatta dünya da mümkün değil o kadar eşek sütü yok."

Bıldırcın yumurtası üretti! Kızına şifa kendine gelir kapısı oldu


2 şekilde sabun üretimi yapılır

Nizip'te yıllardır sabun üretimi yapan Halil Ünal, ürünün yapım aşamasını şöyle anlattı: İki çeşit sabun hazırlama çeşidinin olduğunu fakat Nizip'te genelde sıcak sabun yapımının tercih edildiğini ifade eden Ünal, sabun yapımı usul olarak normalde iki çeşittir.  Biri sıcak sabun ikinci ise soğuk ikisi de yağlardan yapılır. Bu sabunlar bitkisel ve hayvansal yağların tümünden yapılabilir. Bizim Nizip'te genelde sıcak sabun usulüyle kaynatılarak kullanılır" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • hasoaga 3 yıl önce Şikayet Et
    Millete eşşek sütü bile icirdiler .Sabunu da hikâye.
    Cevapla
  • vatan 3 yıl önce Şikayet Et
    800 kişilik işletmede elini sabunlayan %25
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'dan savaşı durduracak adım! Putin 'Türkiye' şartı koşup resmen duyurdu
Galatasaray'da seçim heyecanı! Sarı-kırmızılılar yeni başkanını seçiyor