Hem doğal hem renkli! Ekşi mayalı artizan ekmekler yoğun ilgi görüyor!

27 yaşındaki aşçı Osman Rutkay Gür pandemide lokantalar kapanınca gittiği memleketi Tokat'ta bir yenilik başlattı. Gür ekşi mayalı artizan ekmekler yapıyor.

Hem doğal hem renkli! Ekşi mayalı artizan ekmekler yoğun ilgi görüyor!
Hem doğal hem renkli! Ekşi mayalı artizan ekmekler yoğun ilgi görüyor!
GİRİŞ 01.04.2021 14:09 GÜNCELLEME 01.04.2021 14:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İstanbul'da bir üniversitenin gastronomi ve mutfak sanatları bölümünden 2016 yılında mezun olduktan sonra farklı işletmelerde aşçılık yapan 27 yaşındaki Osman Rutkay Gür pandemi döneminde lokantalar kapanınca memleketi Tokat'a gelerek, ekşi mayalı artizan ekmek yapmaya başladı. İçine zerdeçal, tam buğday, pancar, turp gibi doğal ürünler katarak, renklendirdiği ekmekleri sosyal medyadan gelen siparişler üzerine hazırlayan Gür, ilgiden memnun kaldığını belirtiyor. Renkli ekmekler, meraklıların ilgisini çekiyor.

12 yıllık tekstil sektörünü bıraktı, közde 'fıstık bombası' ile tatlıcı oldu!

Kimyasal değil doğal şekilde renklendiriyoruz

İstanbul'da çeşitli işletmelerde çalıştığı dönemde hamurla uğraşmaya başladığını söyleyen Osman Rutkay Gür, "Üniversitede çalışırken, hamur ile uğraşmaya başladım. Pizzayla başladım, devam ettim ardından ekşi ekmeği tanıdım. Nasıl olduğunu anlamaya çalıştım. Daha sonra çok zahmetli, zaman alan ekmek olduğunu fark ettim. Bunun üzerine biraz yoğunlaştım. Çok ilgimi çekti, zor bir konu. Birkaç yerde ekmekle alakalı çalıştım. Koronavirüs salgınından dolayı Tokat'a geldim. Ekşi mayalı ekmeğe rengini doğal olarak veren malzemeler var. Birincisi zerdeçal, ikincisi tam buğdaydır. Tam buğday kahverengi, zerdeçal turuncuya kaçan renktir. Kırmızı rengine yakın renk vermek için pancar ve turp kullanabiliriz. Kimyasal renkler var ama tabi ki doğal ekşi mayalı ekmeğin formunu bozduğu için biz onları tercih etmiyoruz. Genel olarak ekmeklerimizin içine tahıl, tohum, kuru domates, zeytin gibi ürünler koyuyoruz. Başka aklımıza gelen çalışmaları da yapıyoruz" dedi.

Diyarbakır'ın soğuk baklavası ünlü isimlerin vazgeçilmezi oldu!


İnsanlara farklı lezzetleri tanıtmayı hedefliyorum

İnsanlara farklı lezzet ve görsellik sunmayı hedeflediğini dile getiren Gür, "Meraklılarımız önceden sipariş ederlerse bizim için de kolaylık oluyor. Geldikleri zaman ekmeklerini hazır  bulabiliyorlar. Ben zaten kendini geliştirmeye çalışan bir insanım. Böylelikle insanlara yeni farklı lezzetler, görseller tanıtmayı hedefliyorum. Elimizde mayamız yoksa yapımı 5 günü bulur. Mayamız varsa ekmek yapımı 36 saati buluyor, pişmesi de içinde. Ortalama günlük 45-50 adet çıkarıyorum. Dükkanımızda satışını yapıyoruz. İsmi genel olarak ekşi mayalı ekmek ama biz normal mat renkli ekşi mayalı ekmek yapmıyoruz, estetik görünmesini hedefliyoruz. Bu yüzden bu ekmeğin adı 'artizan ekmek' olarak geçiyor. Belli bir sanat ve bilim gerektiriyor bu ekmeği yapmak" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • eko 3 yıl önce Şikayet Et
    Tohatlı olmah bir ayrıcalıhtır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'a alçak sözler! Türkiye'den son dakika İsrail açıklaması
Galatasaray taraftarı TFF Başkanı'nı ıslıkladı!