Diyarbakır'ın soğuk baklavası ünlü isimlerin vazgeçilmezi oldu!

Diyarbakır'ın sütlü, az şerbetli, soğutulmuş ve üzerine çikolata parçaları serpiştirilen, sütlü nuriye ile güllaçtan esinlenerek ortaya çıkarılan soğuk baklavası Türkiye'nin dört bir yanından sanat, spor ve siyaset dünyasının ünlü isimlerinin vazgeçilmezi oldu. İçişleri Bakanı Soylu'dan İletişim Başkanı Altun'a, sanatçı ve futbolculara kadar çok sayıda tanınmış kişi, soğuk baklava sevenler arasında bulunuyor

Diyarbakır'ın soğuk baklavası ünlü isimlerin vazgeçilmezi oldu!
Diyarbakır'ın soğuk baklavası ünlü isimlerin vazgeçilmezi oldu!
GİRİŞ 19.03.2021 14:00 GÜNCELLEME 19.03.2021 15:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İlk kez Diyarbakır'da üretilmeye başlanan ardından lezzetiyle tatlıseverlerin gözdesi haline gelince Türkiye'nin her yerinde üretilen soğuk baklavanın ünü yayıldı. Az şerbetli, sütlü, soğutulmuş ve üstüne çikolata parçaları serpiştirilip, sütlü nuriye ve güllaçtan esinlenerek, ortaya çıkarılan soğuk baklavanın Türkiye'nin dört bir yanında müdavimleri artıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a, Leman Sam, İzzet Yıldızhan, Ebru Akel, Bedia Akartürk ve Ivana Sert'ten futbolcu Egemen Korkmaz'a kadar çok sayıda tanınmış kişi, soğuk baklavanın müdavimleri arasında bulunuyor. 'Soğuk baklava mucidi' Yılmaz Elaldı, son zamanlarda özellikle siyaset, spor ve sanat dünyasından yoğun talep olduğunu belirterek, "Biz de şaşırıyoruz. Çoğu zaman bir günümüz diğer günümüze uymuyor; 2 katı taleple karşılaşıyoruz" dedi.

Malatya'nın meşhur lezzeti kayısıdan 'kebap' yapıyorlar!

 

2 yıllık çalışma sonucu ortaya çıktı, özel formülle elde ediliyor

'Soğuk baklavanın mucidi' Yılmaz Elaldı, soğuk baklavayı 2 yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından ortaya çıkardıktan sonra tescillediklerini ve dünya geneli patent başvurusu yaptıklarını söyledi. Bu tadı elde etmek için özel formül geliştirdiklerini aktaran Elaldı, "Soğuk baklavamız özel ürünümüz. Özen göstererek soğuk baklavayı çıkardık. Bir seferde ortaya çıkan bir ürün değil 2 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıkardığımız bir ürün oldu. Piyasaya sürdükten sonra soğuk baklava tescilini alan tek firma olduk, dünya geneli için de patent başvurusu yaptık. Normal baklava gibi hamuru, fıstığı, tereyağı gibi malzemeler, ustalarımızın hünerli elleriyle buluşuyor. Tabi bizim özel reçetemiz, formülümüz var. Aynı zamanda soğuk baklavanın soğuk bir şekilde Türkiye'nin her tarafına ulaşması için altyapısını oluşturduk. Soğuk baklavayı ortaya çıkardıktan sonra farklı çeşitlerini de üretmeye başladık; fıstıklı, cevizli, bademli, çikolatalı gibi. Hala yeni çeşitler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Yoğun talep karşısında biz de şaşırıyoruz

Son zamanlarda özellikle siyaset, spor ve sanat dünyasından yoğun talep olduğunu belirten Elaldı, "Bu ürünümüze özellikle siyaset, spor ve sanat dünyasından müthiş bir talep var. Biz de şaşırıyoruz bazen. Çoğu zaman bir günümüz, diğer günümüze uymuyor; 2 katı taleple karşılaşıyoruz. Özellikle sporcular, bu ürünü yemeden maça çıkmıyor neredeyse çünkü enerji patlaması yaşıyorlar. Bu ürünü yiyen, maçta galip geliyor, diyebilirim. Bu ürünü yiyen bir daha başka bir baklava yemez, diye düşünüyorum. Şeker hastaları bile soğuk baklavayı yemeye başladı. Doğal, organik ürünlerle ürettiğimiz için şeker hastalarını da hiç rahatsız etmez. Türkiye'de tüketilen soğuk baklavanın yüzde 50'sini biz satıyoruz. İnanın yetiştiremiyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Berfin 6 ay önce Şikayet Et
    Evet bende çok beğeniyorum diyarbakırlıyım şehrimle gurur duyuyorum. Tadı çok güzel tavsiye ederim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! BM'de koronavirüs alarmı
Şırnak'ta 5 kamyonu hurdaya çevirmişti, açıklama yaptı: Olay göründüğü gibi değil