12 yıllık tekstil sektörünü bıraktı, közde 'fıstık bombası' ile tatlıcı oldu!

Adana'da 12 yıl boyunca tekstil sektöründe çalışan ve o süreçte iş için sık sık Gaziantep'e giden 35 yaşındaki Şimşek Korkmaz burada tatlıcıları gezmeyi alışkanlık haline getirmişti. Bu meslek ilgisini çekince yaklaşık 5 yıl önce tekstili bırakıp tatlıcı olmaya karar verdi. Adana'da açtığı küçük imalathanesinde közde pişirdiği tarifi 'fıstık bombası' ile yoğun ilgi görüyor

12 yıllık tekstil sektörünü bıraktı, közde 'fıstık bombası' ile tatlıcı oldu!
12 yıllık tekstil sektörünü bıraktı, közde 'fıstık bombası' ile tatlıcı oldu!
GİRİŞ 23.03.2021 13:40 GÜNCELLEME 23.03.2021 13:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye tatlı sektöründe birbirinden lezzetli ve birbirinden farklı lezzetler bulunuyor. Her geçen gün farklı çeşit tatlıların eklendiği bu sektöre 35 yaşındaki 12 yıllık tekstilci Şimşek Korkmaz sayesinde yeni bir lezzet daha katıldı. Korkmaz tekstil sektöründe çalışırken Gaziantep'e gittiği iş gezilerinde ilgi duyduğu ve bundan 5 yıl önce kendi imalathanesini kurarak üretimine başladığı 'fıstık bombası' ile yoğun talep görüyor. Oturduğu apartmanın altındaki 30 metrekarelik iş yerini kiralayan Korkmaz, burayı imalathaneye çevirdikten sonra üretime başladı. İlk olarak kadayıf çeşitleri yapan Korkmaz, daha sonra kendi tarifi olan közde pişirdiği fıstık bombası tatlısının tescilini alarak üretimi başladı. Fıstık bombasının kaliteli ve uygun fiyatlı bir tatlı olduğunu dile getiren Korkmaz, Adanalıların bu lezzeti sevdiğini söyledi.

Malatya'nın meşhur lezzeti kayısıdan 'kebap' yapıyorlar!

 

Tatlının yüzde 85'i fıstık

Fıstık bombasının üzerinde çok çalıştığını ve çalışmaları tamamladıktan sonra tescillediğini kaydeden Korkmaz, tatlının fıstık oranı ve özel yağı nedeniyle maliyeti yüksek bir ürün olduğunu kaydetti. Tatlının yapımında tereyağının özü denilen sade yağı kullandıklarını belirten Korkmaz, bu yağın bahar aylarında yeşil otla beslenen koyunun sütünden elde edildiğini vurguladı. Gaziantep’te tatlıcıları gezerken neredeyse her gün içinden bir sesin bu işi yapması gerektiğini söylediğini belirten Korkmaz, tatlıcılığa başladığı için hiç pişman olmadığını kaydetti. Fıstık bombası ile işine farklı bir boyut kattığını ifade eden Korkmaz, “İnsanlar bu tatlıyı sevdi. Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden müşterimiz var. Adana içerisinde bu tatlının tepsi fiyatı 75 liradır. Tepsinin içinde 8 adet bulunuyor. Biz bu işi çok sevdiğimizden ve hiçbir zaman ticari görmediğimizden fiyatı uygun tuttuk. Ailecek yaptığımız için işçi ve usta masrafımız da yok” dedi.

Adana'ya yakışır şekilde közde pişiyor

Sipariş üzerine çalıştıklarını ve günde 160’a yakın fıstık bombası sattıklarını kaydeden Korkmaz, ivmelerini arttırdıkları bu süreçte fıstık bombasının taklitçilerinin de ortaya çıktığını belirtti. Her iyi ürünün taklidinin olacağını dile getiren Korkmaz, “Biz taklitleri görünce kendi kendimize ‘müdahale etmeyelim, onlar da ekmek kazanıyor’ dedik. Zaten ürünün formülü, reçetesi bizde. Bizim kullandığımız ham madde kaliteyi sağlıyor. Biz bunun fıstığını daha Barak Ovası’nda olgunlaşmadan koparıp yıl boyu stok yapıyoruz. Zaten her şeyden önce biz tatlımızı közde pişiriyoruz. Adanalıyız. ‘Adana mangal kentidir’ dedik ve ona göre pişirdik. Adana denilince akla duman, kömür gelir. Biz de tatlımızı bunla bağdaştırdık. Közde pişirince bambaşka bir tadı oldu” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • sss 3 yıl önce Şikayet Et
  yeme içme işini oyuncak hale getirdiler biri havada tuz döktü diye avuç içi kadar et 250 tl olur. biri çiğköfteyi bilmem napar. biri tatlıyı havada pişirdim yok tavada pişirdim şurda pişirdim şu fiyat. Noldunuz siz. Bilmiyorlar ki milleti nasıl soyalar.
  Cevapla
 • Selam 3 yıl önce Şikayet Et
  Qurbanım 8 tane tatlı en azından 800 gram eder, Antep fıstığının, tereyağının, vs. hesabı belli, maliyeti altında satarsa bu arkadaş, sermayeyi kediye yükler... Ayda yılda bi alınabilir, veya tek parça tadımlık...
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunun neresi ucuz 8 tane 75.tl
  Cevapla
DİĞER HABERLER
BM'den İsrail'in Türk-Filistin Dostluk Hastanesini hedef alan saldırısına tepki
Uyutmuyor, bunaltıyor; esmiyor! Yüksek nem ne zaman etkisini kaybedecek?