Osmaniye'de 20 kadın 'gül yetişmez' denilen yerde gül yetiştirdiler, siparişlere yetişemiyorlar

Osmaniye'nin merkez ilçesine bağlı Değirmenocağı köyünde yaşayan 20 kadın bir araya gelerek 1,5 dönüm arazi üzerine gül serası kurdu. Kadınlar serayı kurarken çevredekilerin 'bu köyde gül yetişmez' eleştirilerine aldırmadan gül yetiştirmeyi başardılar. Şimdilerde ise yetiştirdikleri güllerle siparişlere yetişemiyorlar

Osmaniye'de 20 kadın 'gül yetişmez' denilen yerde gül yetiştirdiler, siparişlere yetişemiyorlar
Osmaniye'de 20 kadın 'gül yetişmez' denilen yerde gül yetiştirdiler, siparişlere yetişemiyorlar
GİRİŞ 22.03.2021 12:24 GÜNCELLEME 22.03.2021 14:57
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın projesiyle Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün öncülüğünde uygulanan 'Gül bahçesinde yeşeren umutlar' projesi kapsamında bir araya gelen 20 kadın yaklaşık 1 yıl önce merkeze bağlı Değirmenocağı köyünde Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adı altında Osmaniye’nin ilk kadın kooperatifini kurdu. Kooperatif kurulduktan sonra girişimlere başlayan kadınlar ilk etapta eleştiri oklarının hedefi oldu. Bu köyde gül yetişmez dense de pes etmeyen kadınlar bir buçuk dönüm arazi üzerine gül serası kurdu. “Köyde gülü yetiştirdik gül açtırdık” diyen kadınlar yıllar önce maruz kaldıkları eleştirilere, ürettikleri güllerle taleplere yetişemeyerek cevap veriyorlar. Serada üretilen güllerin bu sezon üçüncü kesim hasadını yapan kadınlar, ekonomik özgürlüklerini ellerine alırlarken gül yetişmez denilen Değirmenocağı köyünün de gülle anılmasını istiyorlar. 
 

Kadın girişimci 25 metrekare dükkanda başladığı iş sayesinde 6 kişiye istihdam sağlıyor!


 
Osmaniye’nin ilk kadın kooperatifini kurdular

Kooperatifin kurulum aşamasından bahseden Kooperatif Başkanı Şükriye Erdoğan, “Bir buçuk dönüm gül seramız var. Yarım dönem seramız SODES tarafından bir dönüm seramızda bakanlık tarafından kuruldu. Seralar kurulurken köyümüzdeki 100 tane kadına süs bitkileri hakkında kurs verildi. Kurs bittikten sonra kooperatif kurma aşamasına geçildi. 20 tane kadınla Osmaniye’nin ilk kadın kooperatifini kurmuş bulunmaktayız” dedi. 


 
Gül yetişmez denilen yerde gül açtırdık

Yetiştirdikleri gülleri çiçekçilere yetiştiremediklerini ifade eden Erdoğan, “Şuanda seralarımızda 4 çeşit gül üretmekteyiz. Rodos, magnum, samuray ve everest çeşitlerini üretiyoruz. Yetiştirdiğimiz gülleri şuanda Osmaniye’deki çiçeklere pazarlıyoruz. Şuanda deneme aşamasındayız. Yetiştirdiğimiz gülleri çiçekçilere yetiştiremiyoruz. Gülün yetişmeyeceğini söylediler. Gülü yetiştirdik gül açtırdık. Biz yaptık herkeste yapabilir. Gelsinler bize destek olsunlar, beraber olalım hep birlikte yetiştirelim güllerimizi. İleriki günlerde köyümüzün gülle anılmasını istiyoruz. Şuanda üçüncü aşama kesimini yapıyoruz güllerimizin. Bütün esnaflara çiçeklerimizi veriyoruz. Şuanda şunu söyleyebilirim yok satıyoruz” diye konuştu. 


 
Kariyer için toprağı seçtik

Kariyer konusunda toprağı tercih ettiklerini söyleyen Şükriye Erdoğan, “Arkadaşlarla biz bu işe başlarken aynı zamanda da kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması, kendi ayakları üzerine basabilmesi ve kimseye bağımlı olmadan yaşayabilmesini istedik. Kariyer yapılarak bir yere gelinir ama biz toprağı seçtik. Gülü seçtik. Bizim kariyerimiz toprak, gül ve yetiştirmek. Toprağa ne verirse toprak sana en güzelini verir kadına ne verirsen kadın onu sana en güzel şekilde dönüş yapar. Bizim sloganımız şu oldu. Biz yaptık sizde yaparsınız gelin bize katılın” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Bülent 3 yıl önce Şikayet Et
    Tebrikler, bu çabanız parasını yastık altında faizde tutanlara ders olsun. Bu ülkenin çalışmaya üretmeye ihtiyacı var yatmaya değil. Allah yolunuzu açık etsin inşallah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yunanistan’da Kovid-19 alarmı! Vakalar artmaya başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye uyarısı! Farkındayız deyip duyurdu: Hazırlıklıyız!