Yanlışlıkla yaptırdığı hormon testi sonucu hayatı altüst oldu!

Antalya'da yaşayan 32 yaşındaki Sema Doğan'ın hayatı 6 yıl önce kontrol amaçlı gittiği hastanede yanlışlıkla yaptırdığı hormon testi sonucu tepetaklak oldu

Yanlışlıkla yaptırdığı hormon testi sonucu hayatı altüst oldu!
Yanlışlıkla yaptırdığı hormon testi sonucu hayatı altüst oldu!
GİRİŞ 03.04.2021 17:35 GÜNCELLEME 03.04.2021 17:37
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Antalya'da yaşayan 32 yaşındaki Sema Doğan, 6 yıl önce kontrol amaçlı gittiği hastanede hormon testi için analiz yapılırken tıbbi sekreterin bilgisayarda farkında olmadan prolaktin ölçümü talep etmesi sonucu, akromegali hastası olduğunu öğrendi. Yanlışlıkla istenen test sonrası sonuçlarda prolaktin değeri yüksek çıkınca farklı testler de uygulanan Doğan'ın vücudunda, growth (büyüme) hormonunun da fazlalığı fark edildi. Tetkiklerde akromegali hastalığı teşhisi konulan Doğan, vücudunun fazla büyüme hormonu salgıladığını öğrendi. Tedavi sürecini aksatmadan yürüten Doğan, doktorunun 'Bu hastalık erken öldürür' sözüyle hayatında değişiklik yapmaya karar verdi.6 yıldır dağcılık, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü etkinliklerinin yanı sıra, Türkiye'yi il il gezerek hayallerinin peşinden gidiyor.

3 yıl vertigo zannederek önemsemedi, kolunu kesilmekten son anda kurtardı


Çocukluk hayali gerçek oldu

Çocukluğunda dağlara tırmanma hayali kuran Doğan, hastalığı nedeniyle kronik engelli birey olarak ilk etapta tırmanış eğitimi aldı. Daha sonra Antalya ve çeşitli illerde dağlara tırmanış gerçekleştiren Doğan, Türkiye'nin farklı illerine seyahatler gerçekleştirdi. Her ilin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini ziyaret eden Doğan, kendisini gezgin olarak tanımlayıp, yaşamını hayallerini gerçekleştirmeye adadı. Son olarak Niğde'de Demirkazık Dağı'na tırmanan Doğan, pandemi sonrası gitmeyi çok istediği ülkeleri ziyaret edeceğini söyledi. Kendisini 'aklına ilk geleni yapan', 'hayallerinin peşinde koşan gezgin' sözleriyle tanımlayan Doğan, hastalığının şu ana kadar vücudunda görünür herhangi bir belirtti göstermediğini anlattı.

İş için rapor almaya gitti, kalbindeki ölümcül kisti öğrendi!


Hastalığı öğrendikten sonra 'hayallerimi gerçekleştireceğim' dedim

Gezdiği yerlerde yaşadıklarını fotoğraflayan Doğan, sosyal medya hesabındaki paylaşımlarıyla takipçilerine sevincini, heyecanını, gözlemlerini anlatıyor. Hastalığını öğrendikten sonra hayallerini ertelememeye karar verdiğini aktaran Doğan, şunları söyledi: "Büyüme organının fazla salgılanması, vücutta, uzuvlarda absürt büyümelere neden oluyor. El, ayak, burunda, yüzde, alında büyüme olabiliyor. Bende şu ana kadar gözle görülür değişim yaşanmadı. İç organlarda büyüme olabiliyor. Sürekli kontrollerimi yaptırıyorum. Hastalığımı ilk öğrendiğimde doktorum 'Bu hastalık erken öldürür' dedi. Doktorun odasından çıktıktan sonra ben de yapmak istediğim hiçbir şeyi ötelememeye karar verdim. 'Hayallerimi yaşayacağım', dedim. Çocukluk hayallim dağcılığa başladım. Gezgin olmak istedim. Yurt içinde birçok ile gittim. Hayatta yapmak istediklerimi, ötelememeye karar verdim."

Dizinden kitle aldırmak için gitti, 614 gramlık yağ bezesi alındı!


1000 hastada 1 görülüyor

Akromegalinin 1000 hastada 1 görüldüğünü dile getiren Doğan, hastalığında ender rastlanan bir durum yaşandığını dile getirdi. Vücudunun büyüme hormonu salgılamasının kontrol altına alınamadığını aktaran Doğan, "Hastalık, engellilik, isteklerime engel olmadı. Bu hastalık 30-40 yaşında öldürmüyor ama 70-80 yaşını göremeyeceğimi biliyorum. Ben kendimi geliştiriyorum, yabancı dil öğreniyorum. Pandemi sonrası yurt dışına gideceğim. Doğada olmak, sevdiğim şeyleri yapmak beni iyileştiriyor. Ben, kronik engelliyim. Growth, prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormon. Hipofiz bezindeki tümör bulunamadığı için ameliyat gerçekleştirilemiyor. Tedavi sürecinde o nedenle büyüme hormonu salgılanması kontrol altına alınamıyor. Doktorlarım bu duruma ender rastlandığını belirtti" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 11
 • Emekli 3 yıl önce Şikayet Et
  Erken mi öldürüyor? Ömür ne kadar takdir edilmişse o kadardır. Hiç kimse erken yada geç ölmüyor.
  Cevapla
 • Bir Öğretmen 3 yıl önce Şikayet Et
  Bilmeden konuşmuşun arkadaş, ölüm-ecel-kader öyle sizin bildiğiniz gibi değil. Bu zihniyet yüzünden insanları islamdan soğutuyorunuz. Bilmiyorsanız madem konuşmayın.
  Cevapla
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  bırakın bu safsataları
  Cevapla
 • Tuğlu... 3 yıl önce Şikayet Et
  İslamı doğru kaynaklardan öğren ve hemen yaşamaya başla...
  Cevapla
 • Trtr 3 yıl önce Şikayet Et
  Yorumcu senin benim rabbim Allah ona göre yaşar herkes yaşamazsan kimseye yön verme adam burada doğru yolu göstermiş
  Cevapla
 • yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  ne alaka ? istediği gibi yaşasın senin kitabına dinine göre değil
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Böyle yanlışlık olmaz, tedavi olması için Allah ona fırsat vermiş. Ben olsam Boraksı veya Bentonit kilini denerim.
  Cevapla
 • La galibe illallah 3 yıl önce Şikayet Et
  Dezze namaza ve ibadete başla, kapan tesettüre gir... Gerisini ALLAHa bırak.
  Cevapla
 • FANİ YOLCU 3 yıl önce Şikayet Et
  Orayı burayı boşa gezeceğine, bacım kendini ibadete adayı ahiretine yatırım yapsana.... BU yaptıklarının sana ne faydası varki...Kim dünyadan tamamıyla hevesini almış, isteklerini bitirip ölebilmiş ki???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekliye "memur" indirimi Resmi Gazete'de
Beyaz Saray'dan İran'ın suçlamalarına yanıt!