3 yıl vertigo zannederek önemsemedi, kolunu kesilmekten son anda kurtardı

Elazığ'da 3 yıldır rahatsız olan ancak önemsemeyen, bardağı taşıyamaz hale gelince hastaneye başvuran kadının sağ kol şah ve atar damarı yüzde 100 tıkalı çıktı

3 yıl vertigo zannederek önemsemedi, kolunu kesilmekten son anda kurtardı
3 yıl vertigo zannederek önemsemedi, kolunu kesilmekten son anda kurtardı
GİRİŞ 03.04.2021 13:30 GÜNCELLEME 03.04.2021 13:58
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

3 yıldır kollarından rahatsız olan ancak hastaneye başvurmayan 40 yaşındaki 1 çocuk annesi kadın hasta, bardağı taşıyamaz hale gelince gittiği hastanede yapılan kontrolde sağ kolundaki şah ve atar damarı yüzde 100 tıkalı çıktı. Hasta anjiyografi ve balon yöntemiyle yapılan operasyonla kolu kesilmekten son anda kurtuldu.

İş için rapor almaya gitti, kalbindeki ölümcül kisti öğrendi!


Vertigo hastalığı zannetti

Elazığ'da yaşayan bir çocuk annesi Zülfiye Üzek ani baş dönmesi ve göz kararması şikâyetlerini annesinden kendisine geçen genetik Vertigo hastalığına bağlayarak uzun süre hastaneye başvurmadı. Fakat son 2 ay içerisinde sağ kolunda his azalması, güç kaybı ve soğukluk oluşmaya başladı. Son 10 gün içerisinde bir bardağı bile taşıyamaz hale gelen Üzek, Medical Park Elazığ Hastanesi'ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde sağ tarafındaki şah ve atar damarı yüzde 100 tıkalı olduğu tespit edilen hasta acil ameliyata alındı.  Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Doğdu ve ekibi tarafından anjiyografi ve balon yönetimi ile tıkalı damar açılarak Üzek’in kolu kesilmekten kurtuldu.


   
Şah damarları yüzde 100 tıkalıydı

Yaklaşık 3 yıldır ani baş dönmeleri ve göz kararmalarının olduğunu anımsatan Zülfiye Üzek, "Ben bunu hep genetik olarak Vertigo hastalığı diye düşünüyordum. Hep Vertigo ilaçlarını kullanıyordum. Bu süreçte onlarla idare ediyordum. Ama son 2 ay önce sağ kolumda his kaybı ve güçsüzlük vardı. Parmaklarım sürekli buz gibiydi. Bardağı elime alınca bir dakika sonra masaya bırakıyordum. Son 10 günde iyice güç kaybı yaşadım. Elimi kaldıramaz hale geldim. Ortopedik bir vaka olduğunu düşünerek ortopedi bölümüne gittim. Doktorumuz hemen beni acil olarak ultrasona gönderdi. Ultrason doktoru özellikle kolumun sağ tarafındaki şah damarlarıma baktı. Hocamız da çok şaşırdı. Kolay kolay böyle bir durumla karşılaşamayacaklarını söyledi. Şah damarlarım yüzde 100 tıkalıymış. Kolumda 2 gün boyunca hiç nabız yokmuş. Hayatımın tehlikede olduğunun farkında olmadan ayakta geziyormuşum. Beni kalp damar cerrahisi doktoruna yönlendirdi. Hocamızın yanına gittiğim zaman kolum mordu. Doktorumuz koluma bakınca hissiyatsızlık olduğunu anladı. Nabza bakınca da nabız alamadılar. Yaklaşık 1,5 saatlik bir operasyondan sonra sağ kolumu kesilmekten kurtardılar” dedi.

Dizinden kitle aldırmak için gitti, 614 gramlık yağ bezesi alındı!

 
Anjiyografide damarın yüzde 100 tıkalı olduğunu gördük

Hasta hakkında bilgi veren Doç. Dr. Orhan Doğdu, “Hastamız yaklaşık 15 gün önce sağ kolunda güçsüzlük, halsizlik ve yorgunluk şikâyeti ile geldi. Kendisine yaptığımız değerlendirmede, sağ kolundaki atar damarlarında akım olmadığını tespit ettik. Yaptığımız diğer bir tahlilde şah damarının tıkalı olduğunu gördük. Sağ kola ve şah damara giden atar damarın başından itibaren tıkalı olduğunu görünce anjiyografi yapma kararı aldık. Yaptığımız anjiyografide damarın yüzde 100 tıkalı olduğu tespit ettik. Bunun üzerine yaptığımız işlemde balon tedavisi ile hastanın sağ kolundaki damarı ve şah damarını açtık. Hasta böylece kolunun ısındığını söyledi. Akımın olduğunu gördük. Şimdi hastayı ilaç tedavisi ile takip etmeye devam edeceğiz. Oldukça tehlikeli ve riskli bir işlemdi. Zaten bu nedenle hasta ve hasta yakınının onayını aldık. Çünkü müdahale etmediğimiz bir durumda hastanın sağ kolunu kaybetme ihtimali vardı. Bu nedenle riskleri göze alarak işlemi gerçekleştirdik” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Malatyalı 3 yıl önce Şikayet Et
    Ne kadar cahiliz kendine vertigo tanısını koy ilacını al
    Cevapla
  • Mahir 3 yıl önce Şikayet Et
    Organik tarıma geçmeliyiz.Gübre dahil tüm kimyasalları ve zehirleri tarımdan uzaklaştırmalıyız.Gübreninde organiği var,ilacında organiği var fakat biraz daha pahalı.Sağlıklı beslenirsek damarlarımızda,vücudumuzda sağlıklı olur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Reisi'nin ölümüyle ilgili çarpıcı yorum: Hameney'İn oğlu Reisi'nin en büyük rakibiydi
Reisi'nin ölümü sonrası İran füzelerini ateşlerse neler yaşanır?Cevabı bu rakamlarda gizli