Samsun'da 6 aylık bebeğin karnından portakal büyüklüğünde kist çıkarıldı

Samsun'da yaşayan İnan çiftinin ikiz bebeklerinden biri olan Alparslan'ın karnından portakal büyüklüğünde kist cerrahi işlemle çıkarıldı.

GİRİŞ 10.04.2021 11:19 GÜNCELLEME 10.04.2021 12:22

Samsun'da yaşayan 6 aylık Alparslan henüz anne karnındayken doktorunun farklı bir durumla karşılaşması üzerine Ömer Faruk ve Ayşe İnan çifti harekete geçti. Gittikleri hastanelerde tam olarak çözüm bulamayan çift, şifayı Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nde görev yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın sayesinde buldu. Dr. Mithat Günaydın'ın yaptığı ameliyat ile bebeğin karnından portakal büyüklüğünde 'omental' kist çıkarıldı.

Kovid-19 aşısı olmaya gitti, kanser olduğunu öğrendi!

Kist patlayıp sıvı karın içine dağılabilirdi

Hastanın tedavi süreciyle ilgili bilgi veren Günaydın, "Hastamız zaman zaman karın ağrısı ile fakülteye başvurmuş. Fakültede yapılan tetkiklerde tam bir tanı konulamamış ama karın içinde emar (MR) sonucunda bir patoloji olduğu saptanmış. Bu patoloji bize  geldiğinde mezenter veya omental kisti gibi ön tanıları düşündük. Laparoskopi yaptık. Sonucunda omental kist dediğimiz aşağı yukarı bir portakal büyüklüğünde içi sıvı dolu kistlik oluşum bulduk. Tamamen çıkarttık. Hastamız şu an ameliyat sonrası 2. gününde. 3. gününde evine göndereceğiz. Bu omental kistler genellikle ameliyat sırasında tanı alınan kistlerdir. Günümüzdeki ultrason MR gibi tetkiklerle tanı konulabilir. Pozisyonla beraber şekilde değiştirdiği için tanı konulması mümkün olmadı bu vakada. Laparoskopi yapınca omental kist olduğunu gördük. Bu kist patlayabilirdi ve karın içine bu sıvı dağıldığında çocukta sıkıntı olabilirdi. Şiddetli karın ağrısı yaparak kangrene gidebilirdi. Bağırsağı döndürebilirdi. Bağırsağı kangrene götürebilirdi. Bu nedenle çıkartılmış olması tam bir şifadır" dedi.  

26 yıldır süren ağrılarından kurtulunca gözyaşlarına hakim olamadı!


İlk kez anne karnında bir sorun olduğu tespit edildi

Alparslan bebeğin babası Ömer Faruk İna ise "İlk başta kendi doğum doktorumuz anne karnındayken bir şey olduğundan bahsetti. Tam olarak ne olduğunu söylemedi. Doğumdan sonra çocuk doktorumuz bir sıvı olduğunu fark etti ve bizi fakülteye yönlendirdi. Daha sonra orada ultrasona baktılar. Sadece 'kist var' dendi. MR istendi. Daha sonra MR sonuçlandığında da 'konseyin bakması gerekiyor' diye söylendi. Daha sonra Mithat hocamıza geldik. Sağ olsun ilk bakışta ne olduğunu tespit etti. Daha sonra ameliyatımızı olduk. 2. günde normal hayatımıza döndük" diye konuştu.

Yanlışlıkla yaptırdığı hormon testi sonucu hayatı altüst oldu!


Oğlum sağlığına kavuştu, çok mutluyuz

Anne Ayşe İnan da çok mutlu olduklarını belirterek, "1 aydır biz bu korkuyla yaşıyoruz. Kimse bir şey söylemiyor. Şaşkınlık yaşıyorlardı. Hocam bize her şeyi söyledi. Biz kendisine çok güvendik. Çok şükür oğlum sağlığına kavuştu. Çok mutluyum" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Bilecikli Targaryen' kıyım yaptı! Göreve gelir gelmez 200 kişiyi işten çıkardı
Bu gurur Türkiye'nin! Aksungur Çad hava kuvvetlerinde böyle görüntülendi