Böbrek hastalarının yeni tercihi kaya levreği taşı yoğun talep görüyor!

Uzmanlar böbreklerinde taş olan kişilerin yeni tercihi kaya levreğinin gözlerinin arkasında sağ ve sol tarafta bulunan küçük beyaz taşlara karşı uyarıyor.

Böbrek hastalarının yeni tercihi kaya levreği taşı yoğun talep görüyor!
Böbrek hastalarının yeni tercihi kaya levreği taşı yoğun talep görüyor!
GİRİŞ 05.04.2021 15:54 GÜNCELLEME 05.04.2021 16:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Böbreklerinde taş olan kişilerin yeni tercihi olan, kaya levreğinin gözlerinin arkasında, sağ ve sol tarafta bulunan küçük beyaz taşların tanesi 3 liradan satılıyor. Beslenme uzmanları ise bilimsel etkinliği kanıtlanmamış, bu taşların kullanımına ilişkin halkı uyarıyor.

Balık yağından 48 kat fazla antioksidan içeriyor: Krill yağı


Tanesi 3 liradan satılıyor

Nadiren avlanan balık türü olan kaya levreği balığının başının iki yanında bulunan taşlar, böbrek hastalarına iyi geldiği iddiasıyla balıkçılar tarafından çıkarılıp satışa sunuluyor. Böbrek taşını düşürmeyi hızlandırdığı öne sürülen, tanesi 3 TL'den satılan taşlara vatandaşlar talep gösteriyor. Birçok kişi aldıkları taşları un kıvamına gelecek kadar havanda dövdükten sonra limonla karıştırıp taşlar eriyene kadar bekletiyor ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek aç karnına tüketiyor. Balıkçı esnafı dilden dile dolanan taşın talebine yetişemediklerini söylerken, beslenme uzmanları ise dikkatli kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.
 

Japon bilim insanları yeni diş çıkarmanın yolunu bulduklarını iddia ediyor!


Böbrek taşlarının dökülmesine iyi geliyor

İzmir'in Güzelbahçe ilçesindeki balık hali esnafından Mehmet Kuzutırnak "Bu taşlar her balıktan çıkmaz. Eşkina, minekop ve granyöz balığında çıkar ancak kaya levreğinin faydalı olduğuna inanılır. Bu balıkların gözünün arkasındaki beyincik kısmından çıkartılır. Bir balıktan yalnızca 2 taş çıkar. Bu taş böbrek taşlarının dökülmesine iyi geliyor ve hızlandırıyor. Bu taşın faydasının kulaktan kulağa dolaşıyor ve çok fazla talep var. Balıkçılarda tanesi 3 TL'ye satılıyor" dedi. Bir başka esnaf Mehmet Oğlum da birçok kişinin bu yöntemle taş düşürdüğünü öne sürdü.

Şifa kaynağı besinlerin kullanılış dozu ve şekli çok önemlidir

Beslenme uzmanları, bilimsel etkinliği kanıtlanmamış bu taşın kullanımına ilişkin halkı uyardı. İzmir'de yaşayan beslenme uzmanı Derya Zünbülcan, "Kaya levreği veya eşkina balığının taşlarının çeşitli şekillerde eritilerek kullanıldığında böbrek taşlarına faydalı olduğu biliniyor. Eritildiği için taşların içindeki minerallerden kaynaklanan şifa bulunduğuna inanılıyor ancak emziklilerin, ileri yaştakilerin ve ilaç kullanan kişilerin bilimsel bir çalışması bulunmayan bu taşı dikkatli kullanmaları gerekiyor. Bizim için şifa kaynağı olan besinlerin kullanılış şekli ve dozu çok önemlidir, bu yüzden mutlaka bir uzmana danışarak kullanılmalıdır" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • FANİ YOLCU 3 yıl önce Şikayet Et
    Şiddetli böbrek rahatsızlığı olan bir yakınım kendisi ve oğlu için kullanmış... Şifasını bulmuşlar... BU uzmanlara Bi soralım bakalım, O ilaç adı altında içtiğimiz kimyasallar sanki çok mu zararsız....???
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İBB'de seçimin ardından dev borçlanma! Söz konusu rakam şaşkına çevirdi
Son dakika: Bakan Fidan, Batı'ya tarihi uyarıyı yapıp ekledi: Dünyayı bekleyen asıl kriz..