Baharda polen tehlikesi! Bağışıklığı düşürüyor, koronavirüsü tetikliyor

Uzmanlar özellikle havalar ısındıkça ortaya çıkan spor polenlerinin bağışıklığı düşürerek koronavirüsü tetiklediği konusunda uyardı.

Baharda polen tehlikesi! Bağışıklığı düşürüyor, koronavirüsü tetikliyor
Baharda polen tehlikesi! Bağışıklığı düşürüyor, koronavirüsü tetikliyor
GİRİŞ 02.04.2021 10:37 GÜNCELLEME 02.04.2021 10:55

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan spor polenler salgın döneminde daha tehlikeli bir hal aldı. Bağışıklık sistemini zayıflatarak koronavirüsü tetikleyen polenlere karşı dikkat edilmesi gerekiyor. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, polenlerin bağışıklığı düşürdüğünü belirterek, "Gerekmedikçe dışarı çıkmayın, çıkılması gerektiğinde de partikül tutucu maske kullanın. Polenler bağışıklığı düşürdüğü için koronavirüsün daha da tehlikeli olduğu ortaya çıktı" dedi.

Sinüs ve burun boşluğu kanserine dikkat! Sinüzitle karıştırılıyor

Havalar ısındıkça artacak

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Havalar ısınıyor bu çok güzel bir haber. Isınma demek verimlilik, bitkilerin yeşillenmesi, baharın gelmesi ve her şeyin güzel olması demek. Bu dönem spor polenlerin neden olduğu bahar alerjisi oluşuyor. Şimdi bunun yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Önümüzdeki hafta havalar daha da ısınınca, daha da yoğunlaşacak. Spor polenlerin vücut direncini düşürdüğünü biliyoruz."

31 ülkede araştırma yapıldı

Prof. Yaşar konuşmasının devamında :"Almanya merkezli 31 ülkede çeşitli milletlerden birçok bilim adamının katılımıyla geniş kapsamlı bir araştırma yapıldı. Spor polenlerin bağışıklığı düşürmesi nedeniyle kovidin daha da tehlikeli olduğu ortaya konulmuş. Kovid saldırısına karşı vücudu çok daha açık duruma düşürmesi nedeniyle kesinlikle partikül tutucu maske takılması isteniyor. Normal maskeler bu dönemde polenlere karşı koruyucu değil"Nisan ayının ilk haftasına dikkat

Nisan ayının ilk haftasıyla birlikte spor polen yoğunluğunun artacağını kaydeden Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Son 10 gündür polen mevcut. Bahar alerjisi olanlar bunu hissediyor. Nisanın ilk haftasından itibaren daha da artacak. Bu dönemde ABD ve Avrupa'da, bahar alerjisi olanlar sokağa çıkmazlar. Gelişmiş ülkelerdeki tüm doktorlar, bahar alerjisi için gerekmedikçe dışarı çıkılmamasını ya da partikül tutucu maske kullanılmasını önerirler. Tedbir kuldan, takdir Allah'tan" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hareketi ile gönülleri fethetmişti! Yunanlardan Dzeko'ya ilginç boykot
İran, İsrail'e saldırı başlattı! Beyaz Saray'dan ilk açıklama