İş için rapor almaya gitti, kalbindeki ölümcül kisti öğrendi!

B.B iş için gereken sağlık raporunu almak için hastaneye gitti ve kalbinde ölümcül kist olduğunu öğrendi. Trabzon'da ameliyata alınarak sağlığına kavuştu

İş için rapor almaya gitti, kalbindeki ölümcül kisti öğrendi!
İş için rapor almaya gitti, kalbindeki ölümcül kisti öğrendi!
GİRİŞ 03.04.2021 10:16 GÜNCELLEME 03.04.2021 12:06

Artvin'de yaşayan B.B işe girmek için gereken sağlık raporunu almak amacıyla gittiği hastanede kalbinde ölümcül sonuçlara neden olabilecek kist olduğunu öğrendi. 34 yaşındaki B.B sevk edildiği Trabzon’da ameliyata alındı. B.B., hayvandan insana bulaşan ‘Ekinokok’ isimli parazite bağlı geliştiği belirtilen kistin alınmasıyla sağlığına kavuştu.

Dizinden kitle aldırmak için gitti, 614 gramlık yağ bezesi alındı!


Açık kalp ameliyatı yapıldı

Artvin’de, gireceği iş için, sağlık raporu almak amacıyla hastaneye giden B.B.’ye çekilen ekokardiyografide, kalbinde kist saptandı. B.B., ileri tedavi için Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’na sevk edildi. Yapılan tetkiklerinde, hastanın kalbinin içine yerleşen kistin, hayvanlardan insana bulaşan ‘ekinokok’ adlı parazite bağlı geliştiği tespit edildi. Kalp boşluğunu neredeyse tamamen dolduran kistin, hayati tehlike yaratması nedeniyle açık kalp ameliyatı ile alınmasına karar verildi. Yapılan operasyonla kist alındı. B.B., ameliyattan 4 gün sonra taburcu edilerek evine gönderildi. Kontrollerinde, hastanın kalbindeki problemin tamamen düzeldiği belirtildi.

Karın ağrısı şikayetiyle giden hastadan 20 kilogram ağırlığında kitle alındı


Bugüne kadar kistin patlamaması büyük şans

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ahmet Coşkun Özdemir, hayvanlardan insanlara bazı parazitler yoluyla bulaşan kistin nadir olmadığını belirterek, bu kistlerin genelde karaciğer ve akciğere yerleştiğini, hastaların sadece yüzde 1'lik kısmında kalpte görüldüğünü söyledi. Özdemir, “Hasta hiç farkında olmadığı halde kalbinde ölümcül bir hastalıkla yaşıyormuş. Bugüne kadar kistin patlamaması hasta için büyük şans olmuş. Biz de ameliyatla kendisini sağlığına kavuşturduk. Özellikle hayvancılıkla uğraşan insanların, kist hidatik açısından dikkatli olmaları gerekmektedir" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan'dan F-35 ve İHA atağı
Alman devinden Türkiye yorumu: İndirim bekliyoruz