Üst düzey yöneticilik yapan kadın, Muğla'ya yerleşti yılda 10 ton kuşkonmaz üretiyor!

İstanbul'daki bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışırken Amerika'ya gittiği iş gezisinde tattığı kuşkonmaz sayesinde hayatı değişti. Şehirdeki kurumsal hayatı bırakarak Muğla'nın Yeşilçam mahallesine yerleşem Aslı Aksoy burada 40 dönümlük arazide yıllık 10 ton kuşkonmaz üretiyor.

Üst düzey yöneticilik yapan kadın, Muğla'ya yerleşti yılda 10 ton kuşkonmaz üretiyor!
Üst düzey yöneticilik yapan kadın, Muğla'ya yerleşti yılda 10 ton kuşkonmaz üretiyor!
GİRİŞ 12.03.2021 15:46 GÜNCELLEME 12.03.2021 15:47
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış
 • ODTÜ İşletme Bölümü'nden mezun olan ve Koç Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan 39 yaşındaki Aslı Aksoy İstanbul'daki şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalışırken hayatı Amerika'ya gittiği iş ziyaretinde değişti.
 • New York'ta tattığı kuşkonmazı çok beğenerek kendi de üretmek isteyen Aksoy, şehirdeki kurumsal hayatı bırakarak Muğla'ya yerleşti.
 • 5 yıl önce 5 kadın ve 2,5 dönüm araziyle başlayan serüveni şimdilerde 10 kadın işçi ve 40 dönümlük arazide devam ediyor.
 • Şimdilerde yıllık 10 yon kuşkonmaz üreten Aksoy hayatından oldukça memnun olduğunu söyledi.

Gaziantep'te 7 kadın kurdukları kooperatifle Almanya'ya 700 bin liralık ihracat yapmayı başardıBaşarılarla geçen hayat hikayesini anlatan Aslı Aksoy, hayalinde hep memleketine dönüp kadın emeğini aktif üretime dahil etmek olduğunu söyledi. Yaklaşık 5 yıl önce hayalini gerçekleştirerek Muğla'nın Yeşilçam mahallesinde kuşkonmaz üretimi yapmaya başladı.

Türkiye'nin tek kadın bağlama ustası Senem Arın Tunceli'de!


Zamanla işleri büyüttük

Başarılı olunca kiraladığı daha büyük alanlarda üretime devam ettiğini bildiren Aksoy, "New York'ta bir iş gezisinde ilk defa tattığım kuşkonmazla hayatım değişti. Köyde 5 kadınla başladığım üretimi, talebin çoğalması üzerine 10 kadına çıkardım. Böylece hayalimi gerçekleştirerek kadınları üretime dahil edip istihdam sağladım. Zaman içinde deposu, soğutma sistemi ve soğuk odası bulunan paketleme tesisi de yaptık. Belirli dönemlerde de örtü altı üretime geçerek erken hasat imkanı elde ettik." diye konuştu.

Aksoy, gıda güvenliğine uygun, çevre, hayvan ve insan sağlığını gözeterek sürdürülebilir üretim yaptıklarına ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığından "İyi Tarım Uygulamaları" sertifikası aldıklarını vurguladı.

70 haneli köyün 10 hanesine gelir sağlıyoruz

Kuşkonmazın çok tanınmaması nedeniyle bu alanda üretim kararı aldığına dikkati çeken Aksoy, şöyle devam etti: "Kuşkonmaz tarlasında 3 ay sürecek yeni hasat dönemine başladık. 'Elibelinde' markamızla kadını ve kadın emeğini işin kalbine koyduğumuz bu çalışmamızla ürünlerimizi yetiştiriyoruz. 70 haneli köyün en az 10 hanesine kuşkonmazla gelir kaynağı sağlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Kadınlar tarımın kalbi. Onların bu emeği ve bu işe katkı sağlamaları en büyük kriter. Ürünlerimiz, yurt içinde yaptığımız iş birlikleriyle tüketiciye ulaşıyor. Ülkemizin başka bölgelerindeki tarlalarla gücümüz birleştirerek anlaşmalı üretim modelleriyle ürünleri biraya getirip ihracata başladık. Geçen yıldan itibaren Almanya, Hollanda, Singapur, Romanya başta olmak üzere birçok ülkeye ürünlerimizi gönderiyoruz. Temel hedefimiz bir an evvel kendi üretim alanlarımızı büyüterek kuşkonmaz ihracatını geliştirip daha çok kadına istihdam sağlamak."


İstihdam ettiği kadınlar evlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor

Üretime katılan kadınlardan Birgül Yaylalı ise çiftçilikle ilgilendiğini, aynı zamanda kuşkonmaz hasadı yaptığını söyledi. Tarlada çalışmaktan mutlu olduğunu belirten Yaylalı, "İki çocuğum var. Buradan elde ettiğim gelirle hem aile bütçeme hem de çocuklarımın eğitimine katkı sağlıyorum." dedi.

Gül Bağcıoğlu da 4 yıldır kuşkonmaz tarlasında çapa yapıp hasat çalışmalarına katıldığını bildirdi. Sevcan Yaylalı, hayvancılık yaptığını, kuşkonmaz üretiminin başlamasıyla tarlada da çalışmaya başladığını kaydetti. Elde ettikleri gelirle evlerinin ihtiyaçlarını karşılamanın mutluluk verici olduğunu vurgulayan Yaylalı, üretim alanlarının genişlemesiyle köyde yaşayan diğer kadınların da üretime katılacağını ifade etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Ruhsar Yakın 3 yıl önce Şikayet Et
  Hitler bu kuşkonmazı yasaklatmış. Besin değeri sıfırmış, çok emek harcanıyor, gereksiz yere diye ekimini yasaklatmış. Ben Almanya'da çorbasını denedim, çok iğrençti.
  Cevapla
 • Osman 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen yapamamissin gayet güzel oluyor
  Cevapla
 • erdal 3 yıl önce Şikayet Et
  şimdi paraya para da demiyor panganot diyor
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu zenginlerin iş bırakması bile bir başka. Biz iş bırakıp köye yerleşsek ırgat gibi çalışırız, adamlar yine işçi çalıştırıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dolmabahçe'de kritik görüşme! Başkan Erdoğan Şukri’yi ağırladı
Fırtınaya dayanamayan cami minaresi yıkıldı