Karslı kadınların dokuduğu halılar, Japonların ev ve işyerlerini süsleyecek!

Kars'ın Susuz ilçesinde yaşayan kadınların evlerinde dokuduğu el emeği göz nuru organik halılar Japonların ev ve işyerlerini süsleyecek. Memleketi Kars olan iş insanı Ali Uçum uzun yıllar halı sektöründe çalıştıktan sonra Japonya'ya yerleşince 18 yıldır İran'da dokuttuğu halıları artık memleketinde dokutmaya karar verdi. Kars MÜSİAD Dış İlişkiler Başkanı Ali Uçum bu projeyi 4,5 yıl önce hayata geçirdi.

Karslı kadınların dokuduğu halılar, Japonların ev ve işyerlerini süsleyecek!
Karslı kadınların dokuduğu halılar, Japonların ev ve işyerlerini süsleyecek!
GİRİŞ 10.03.2021 14:09 GÜNCELLEME 10.03.2021 14:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kars'ta doğan ve büyüyen iş insanı Ali Uçum, uzun yıllar halı sektöründe çalıştıktan sonra Japonya'ya yerleşti. Japonların talebi üzerine 18 yıl boyunca İran'da dokuttuğu halıları bu ülkede pazara sunan Uçum, doğup büyüdüğü memleketinde dokuma yaptırmaya karar verdi. Kars MÜSİAD'ın Dış ilişkiler Başkanı Uçum, kentte halıcılığı geliştirmeyi amaçladığı projeyi 4,5 yıl önce hayata geçirdi. Ali Uçum tarafından temin edilen halı tezgahları, Susuz ilçesinde belirlenen kadınların evlerine kuruldu. Usta öğreticilerin istenilen halılarla ilgili bilgi verdikleri kadınlar, 2 ay önce tezgahlarda ilmik atmaya başladı.

Türkiye'nin tek kadın bağlama ustası Senem Arın Tunceli'de!

 

Kadınlar sanatı devam ettirdikleri için mutlu

Susuz'un Karaçoban köyünde kurulan 2 tezgahta halı dokuyan, 4 çocuk annesi 55 yaşındaki Nebahat İrkit ile 2 çocuk annesi Nebahat Kırdiş, kendilerine sağlanan imkan için teşekkür etti. Kadınlar, tezgahlarla hem geleneksel sanatlarını yürütebildiklerini hem de aile bütçelerine katkı sağladıklarını söyledi. Halı dokumacılığı yaparken mani de seslendiren kadınlar, hikayeler ve sohbet eşliğinde ilmek atıyor. Kadınlar, el emeği göz nuruyla sürdürdükleri bu sanatı devam ettirmeyi arzuladıkları gibi komşu kadınların da halıcılık sektöründe çalışmak istediklerini belirtti.

Yapılan ürünler Japon pazarına sunulacak

Kars'ta 12 kadına kurulan halı tezgahlarında, 2 ay gibi kısa sürede 6 halı dokunurken, iş insanı Ali Uçum da çalışmaları yakından takip ediyor. Kadınları dinleyen, istek ve taleplerini alan Uçum, eksileri ve artıları yerinde görerek değerlendirmelerde bulundu. Uçum, 5 yılda 1000 kadına ulaşmak ve Japonya pazarının istediği motifleri işleterek, pazar payını artırmayı hedefliyor. Kars'ta kadınların kaliteli halı dokuduğunu bildiği için işe burada başladığını kaydeden Uçum, çalışmalardan memnun kaldıklarını anlattı.Kadınlar hem kendi işlerini yapıyorlar hemde para kazanıyorlar

Kars'ta ticareti canlandırmak adına bir dizi faaliyetlerde bulunduklarını belirten Ali Uçum, "Şu anda 6 halı bitti. Çalışmalar oldu, verimli geçiyor. Kaliteli ürünler alıyoruz. Diğer hanımlar da dokumacılığına başlamak istiyorlar. Bu anlamda ciddi bir talep var. Bu da bizi motive ediyor ve cesaretlendiriyor. Bugün de merkeze bağlı Karaçoban köyüne gelerek çalışmaları yerinde inceledik. 3 metrekarelik tezgahları evlere dağıtıyoruz. Kadınlar, bu tezgahlarda 3 metrekarelik bir halıyı yaklaşık 1 ayda bitirebiliyorlar. İstediğimiz hızda ilerliyor. Bir ailenin 3 metrekarelik halıyı bitirmesinde ortalama 1600 TL gelir elde ediyorlar. Bunu yaparken de ev işlerinden geri kalmıyorlar. İşlerinden artakalan zamanlarını değerlendirerek hem gelir elde ediyorlar hem de halıcılığın yaygınlaşmasına katkı sunuyorlar" dedi.

1 yılda 200 dokuyucu ayda 200 halı

'1 yılda 200 dokuyucu ayda 200 halı' sloganıyla yola çıktıklarını belirten Ali Uçum, "2022 Ocak ayı sonuna geldiğimizde Kars genelinde bu hedefe ulaşmak istiyoruz. Bu aşamaya geldiğimizde Kars'ta sanayide fabrika da kuracağız. Böylelikle bu halılarımızı Japonya pazarına sokacağız. Burada üretilen halıların tamamını ihraç edecek imkanımız var. Kars'ta kadınlar kaliteli halı dokuyabiliyorlar. Japonya pazarının istediği modelleri yapıyoruz. Şu anda 12 kadına istihdam sağlıyoruz. Bu sayı artarak devam edecek. 5 yıl sonra 1000 kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Şu an çalışmalar iyi gidiyor, inşallah hep birlikte hedeflerimize ulaşacağız" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
    1 aile denmiş en az 3 kişi varsayalım 1 halıyı 1 ayda biytiriyorlar ve 1600 tl ye satıyorlar. vay be! o 3 kişi asgari ücretle bir işe girip çalışsa??
    Cevapla
  • ayhan 3 yıl önce Şikayet Et
    1600 Tl çok çok ciddi bir para.Güldürmeyin insanları,bari milletin emeğini heba etmeyin.Tamam hayırlı bir iş yapıp ekmek veriyorsun amenna da biraz olsun emeklerini ucuza kapatmayın arkadaş.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İran Devrim Muhafızları'nda Akıncı TİHA rahatsızlığı
Reisi'nin yerine geçen isim belli oldu: 50 gün içinde seçime gidilecek